Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Głogów: Wandale zniszczyli klatkę schodową

Urszula Romaniuk
Życie w nowym bloku przy ul. Folwarcznej powoli zamienia się w koszmar.

Trudno uwierzyć, że budynek mieszkalny przy ulicy Folwarcznej w Głogowie został odnowiony ponad rok temu. Na zewnątrz prezentuje się ciekawie, ale wystarczy wejść do jednej z dwóch klatek schodowych i czar pryska.

Sporo trudu musiał zadać sobie autor napisów wypalonych na ścianach i pod schodami. Komuś innemu, a może temu samemu wandalowi pewnie przeszkadzały szyby w drzwiach wejściowych do bloku. Próbował je powybijać, ale starczyło mu sił tylko na uderzenie, po którym zostały ślady. I jeszcze klamka, bo ją urwał.

A do kompletu połamał spowalniacz. Do budynku można wejść bez problemu. Domofony nie działają, bo po co? I tak dalej... Choć w sumie, to nic nowego, jak niczym nowym jest wandalizm. Ale szczególnie starsi mieszkańcy, którzy zamienili swoje wcześniejsze duże mieszkania na mniejsze w tym bloku, nie mogą się z tym pogodzić. Boją się nawet głośniej odezwać, szczególnie do dziennikarzy, którzy ostatnio tam zaglądali. Nie chcą podać nazwisk, ale chętnie opowiadają, jak im się tam mieszka.

– Nie mogę tego przeżyć, że wszystko tak tu niszczą – żali się jedna z mieszkanek bloku. – My jesteśmy inaczej nauczone, żeby szanować, ale młodzi wcale nie patrzą na to. Boję się nawet odezwać, bo mogą mi coś zrobić.

Albo, na przykład, zakleić wizjer, albo urwać lusterko przy samochodzie. W „nagrodę” za zwrócenie uwagi, a nie daj co - wezwanie policji.
W zeszłym roku budynek przy ul. Folwarcznej został przebudowany za ponad 6 mln zł na blok z 42 mieszkaniami socjalnymi. Ma trzy kondygnacje i poddasze. Obok są parkingi, chodniki i zieleń. – Ale drzewka trudno uchować, bo ciągle ktoś je łamie – mówi jedna z mieszkanek. – Co one komuś przeszkadzają?

Od kilku tygodni głogowska policja i Zakład Gospodarki Mieszkaniowej prowadzą akcję pod hasłem „Bezpieczne osiedle - zero tolerancji dla wandali”. Może więc mieszkańcy nie tylko tego bloku wezmą sobie te słowa do serca i zareagują, gdy zobaczą coś podejrzanego.

– Będą tam także częstsze wizyty patroli policji, przeprowadzony zostanie wywiad środowiskowy – zapowiada Marek Rychlik, dyrektor ZGM, ale nie ukrywa, że liczy też na współpracę mieszkańców.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto