18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Głogów: Szukają rzemieślników z 50. lat

Grażyna Szyszka
Autorzy cyklu filmowego „Mój pierwszy dzień" szukają głogowskich rzemieślników, którzy prowadzili swą działalność w latach 50-tych i 60-tych ubiegłego wieku.

„Mój pierwszy dzień" jest opowieścią przesiedlonych na Ziemie Zachodnie o ich pierwszym doświadczeniach w nowej ojczyźnie. Bohaterowie odcinków wspominają okoliczności przyjazdu na Dolny Śląsk po zakończeniu II wojny światowej, oraz pierwsze lata gdy ich rodziny zagospodarowywały się na Ziemiach Odzyskanych. Autorzy programu szukają takich osób również w Głogowie. Czekają na zgłoszenia m.in. od piekarzy ,introligatorów, rymarzy, krawców, fryzjerów, zdunów czy fotografów.

Wśród osób opowiadających o pierwszych dniach i latach powojennych są Polacy, którzy przyjechali na Dolny Śląsk z Kresów i innych rejonów przedwojennej Polski, Niemcy, którzy pozostali na Dolnym Śląsku oraz przedstawiciele społeczności żydowskiej, którzy osiedlali się tu po repatriacji z ZSRR. Wśród bohaterów są także Łemkowie, którzy znaleźli się na Dolnym Śląsku w wyniku operacji „Wisła” oraz Grecy, którzy znaleźli w Polsce schronienie po rewolucji w ich kraju.

Wszystkie wspomnienia są ilustrowane fotografiami ze zbiorów Muzeum Miejskiego we Wrocławiu, Stowarzyszenia Wratislaviae Amici, Ośrodka Pamięć i Przyszłość, Muzeum Historii Żydów Polskich oraz archiwów prywatnych bohaterów."

Od września do grudnia 2012 roku Telewizja Wrocław wyemitowała 12 odcinków telewizyjnego cyklu "Mój pierwszy dzień". Cykl jest opowieścią przesiedlonych o ich pierwszych wrażeniach, tytułowym pierwszym dniu na Ziemiach Odzyskanych.
Od samego początku program spotkał się z dużym zainteresowaniem, z uwagi na fakt, że bohaterami są znani Dolnoślązacy, jak chociażby prof. Zbigniew Horbowy, gen. Mirosław Hermaszewski, Izabela Skrybant - Dziewiątkowska, Bogusław Litwiniec, dr Adolf Juzwenko i wielu innych. Opowiadają oni o dramatycznych wydarzeniach związanych z przyjazdem na Dolny Śląsk, jednak te ich opowieści przepełnione są nostalgią, jaka pojawia się, gdy wspominają dzieciństwo i młodość. Zabarwia ona cały program i sprawia, że nawet tragiczne zdarzenia, jakie były ich udziałem nabierają ciepłych barw.
Bohaterowie cyklu żyją w różnych miejscach na Dolnym Śląsku: we Wrocławiu, Oleśnicy, Legnicy, Chocianowie, Kłodzku, Polanicy, Kamiennej Górze, Wałbrzychu i wielu innych pomniejszych miejscowościach. Dzięki temu udało się stworzyć swego rodzaju mapę Dolnego Śląska w pierwszych dniach i latach po wyzwoleniu.

Osoby zainteresowane proszone są o kontakt pod adresem e-mail
[email protected]

lub pod adresem:

"Mój pierwszy dzień"
ul. Zimowa 14/1
53-018 Wrocław

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto