Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Głogów: Spore dopłaty z budżetu na marinę i park linowy

Kacper Chudzik
Ile będzie kosztowało podatnika utrzymanie przystani rzecznej oraz linowego parku linowego przy ul. Piastowskiej?

Podczas środowej sesji rady miejskiej przyznane zostały dotacje dla miejskich zakładów budżetowych. Utrzymanie parku linowego (Głogowskie Obiekty Usługowe) ma kosztować w 2019 roku 163 tys. zł, z czego tylko 20 tys. będzie uregulowane z biletów, a reszta to właśnie kwota dotacji. Jeszcze więcej pieniędzy podatników pójdzie na marinę. Jej utrzymanie ma kosztować 412 tys. zł. Przychody wyniosą tu około 30 tys., a aż 382 tys. będzie pochodziło z dofinansowania gminy.

- Zarówno park linowy jak i przystań rzeczna są obiektami rekreacyjnymi służącymi mieszkańcom miasta i nie są obiektami dochodowymi podobnie jak na przykład place zabaw w mieście - mówi Jerzy Sztangret, dyrektor Głogowskich Obiektów Usługowych.

Jak wyjaśnia szef GOU, w momencie uruchomienia parku linowego w 2017 roku prezyent Rafael Rokaszewicz podjął decyzję o pełnej dostępności do tej atrakcji, aby mogli z niej korzystać wszyscy mieszkańcy bez znacznego uszczuplania budżetów rodzinnych. Trasa dla dzieci do lat 13 jest całkowicie bezpłatna i korzysta z tej atrakcji kilkanaście tysięcy dzieci w ciągu sezonu. Natomiast trasa wysoka to koszt zaledwie 8 złotych.

- Tego typu atrakcje komercyjne kosztują w Nowej Soli 30 złotych, a w Lesznie 28 złotych w dzień powszedni i 35 złotych w soboty i niedziele - dodaje J. Sztangret.

Na przychody z przystani rzecznej składają się natomiast: dzierżawa sezonowa lokalu gastronomicznego, opłaty postojowe jednostek pływających, opłaty abonamentowe za stacjonowanie łódek przez cały sezon, korzystanie z pola namiotowego, natrysków, grilla i ogniska, wypożyczalnia rowerów. Jak dodaje dyrektor GOU - kwoty za te usługi nie są wysokie, a turystyka rzeczna dopiero się rozwija.

- W tym roku dodatkowym źródłem przychodu będzie wypożyczalnia 10 kajaków i 5 rowerów wodnych, natomiast zmaleją przychody z tytułu opłat abonamentowych dla łódek stacjonujących przez cały sezon. Ponieważ drugi etap rozbudowy przystani został zrealizowany w większości ze środków unijnych, przez najbliższe 5 lat nie będzie można z tej części inwestycji czerpać dochodów, więc 20 stanowisk do cumowania będzie udostępnionych nieodpłatnie - wyjaśnia dyrektor GOU.

Dochody przynosi natomiast Strefa Płatnego Parkowania. O ile w budżecie na rok 2019 przewidziana jest dopłata na jej utrzymanie w kwocie 891 tys. złotych, to z opłat za parkowanie co roku do budżetu miasta wpływa około 1,2 mln złotych.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto