Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Głogów: Nowa fontana za rauszem

Urszula Romaniuk
Tak ma wyglądać fontanna przy ul. Balwierskiej, na którą nie ma pieniędzy. Niemal w identyczny sposób woda będzie tryskać  za ratuszem
Tak ma wyglądać fontanna przy ul. Balwierskiej, na którą nie ma pieniędzy. Niemal w identyczny sposób woda będzie tryskać za ratuszem Wizualializacja UM Głogów
Na pewno do końca roku powstanie nowa fontanna za ratuszem. Inwestycja, wraz z utwardzeniem ulicy Długiej, będzie kosztować około trzech milionów złotych. Za około dwa miliony wybudowana zostanie kolejna fontanna, w Parku Słowiańskim.

Na pewno do końca roku powstanie nowa fontanna za ratuszem. Inwestycja, wraz z utwardzeniem ulicy Długiej, będzie kosztować około trzech milionów złotych. Za około dwa miliony wybudowana zostanie kolejna fontanna, w Parku Słowiańskim. Kiedy?

- Jak tylko będą wolne środki w budżecie - wyjaśnia Krzysztof Sadowski, rzecznik prezydenta Głogowa.

Na razie pieniędzy na tę inwestycję nie ma, bo są ważniejsze sprawy w mieście do załatwienia, na przykład, remonty szkół, przedszkoli czy ulic.
Jeszcze bardziej odległa w czasie wydaje się budowa trzeciej fontanny przy ulicy Balwierskiej. Choć już wiadomo jak ma wyglądać, nie zaplanowano nawet jej szacunkowych kosztów.

W Głogowie, jest kilka fontann. Dwie przy wejściu na Stare Miasto, a konkretnie na ulicę Grodzką. Średnica zewnętrzna niecek wynosi cztery metry, głębokość 50 cm. W ich środku umieszczono jeden główny tryskacz, a wokół niego pięć mniejszych. Okładziny ścian wykonano z płyt granitowych w kolorze czerwonym. W sumie, przebudowa kosztowała prawie 400 tysięcy złotych. Fontanny zostały uruchomione w zeszłym roku, ale na zimę wyłączono je i zabezpieczono przed mrozem. Bardzo szybko stały się jednym z ulubionych przez mieszkańców i turystów miejsc, gdzie najchętniej robią sobie pamiątkowe zdjęcia. W czasie spaceru albo wycieczki po mieście.

Kolejne fontanny znajdują się na Placu Jana z Głogowa, oraz dwie w Parku Słowiańskim.

Czy to dużo? Okazuje się, że przed wojną Głogów nie był może miastem fontann, ale było ich tu znacznie więcej.

- Szczególnie w parkach, które służyły mieszkańcom jako tereny rekreacyjne i wypoczynkowe - wyjaśnia Rafael Rokaszewicz, prezes Towarzystwa Ziemi Głogowskiej. - Fontanny były tam często spotykane, jako elementy małej architektury. Wzbogacały krajobraz.

Na przykład, na dawnej promenadzie, między ulicami Daszyńskiego a Wałami Chrobrego. W parku przy alei Wolności. A także w ogrodach zamkowych w okolicy dzisiejszego Pomnika Dzieci Głogowskich.

- Pozostałości niektórych fontann można jeszcze odnaleźć w różnych miejscach w historycznej części miasta - dodaje Rafael Rokaszewicz.
Tak było właśnie niedawno, gdy rozpoczęła się przebudowa Wałów Chrobrego. Ziemia odkryła wiele historycznych ciekawostek, między innymi, urządzenia dawnej twierdzy, chodnik kontrminowy, kazamaty oraz pozostałości po sadzawce z fontanną.

- Przed wojną stało tu też popiersie Goethego - przypomina Rafael Rokaszewicz. - Jeden z mieszkańców opowiadał, że szczątki pomnika wrzucone zostały do fontanny, którą potem zasypano.

Wszelkie znaleziska trafią do muzeum.

Niestety, przynajmniej w najbliższej przyszłości mieszkańcy głogowskich osiedli, które w ostatnich latach też były modernizowane i wykonano tam wiele inwestycji, fontann na swoim terenie nie zobaczą.

- A szkoda, bo w upalne dni przyjemnie byłoby posiedzieć z dzieckiem przy takim wodotrysku, pochlapać się nawet, zwłaszcza że na naszym osiedlu nie ma innej wody - mówi Elżbieta z ulicy Leszka Białego, mama czteroletniego Kamilka.

Jednak miasto nie planuje nawet budowy fontann na osiedlach.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto