Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Głogów: Narodowe Czytanie „Balladyny" Juliusza Słowackiego w teatrze miejskim. Wejściówki do odbioru w MOK

Grażyna Szyszka
Grażyna Szyszka
Narodowe Czytanie to w tym roku już 9. edycja tego ogólnopolskiego wydarzenia. Polacy będą wspólnie czytać „Balladynę” Juliusza Słowackiego. Głogowska odsłona akcji Narodowe Czytanie odbędzie 4 września w Teatrze im. Andreasa Gryphiusa w Głogowie.

W programie wydarzenia przewidziano prezentacje fragmentów dramatu Juliusza Słowackiego oraz koncert Anety Todorczuk. Początek o godz. 18. Bezpłatne wejściówki można odbierać od 20 sierpnia w Biurze Obsługi Klienta MOK.

Akcja Narodowego Czytania została zainicjowana w 2012 r. Pierwszym wspólnie czytanym dziełem był „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza. Lekturami Narodowego Czytania były także: dramaty Aleksandra Fredy, „Trylogia” i „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, „Lalka” Bolesława Prusa, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego oraz wybrane nowele polskie.

Narodowe Czytanie 2020

W tym roku wspólnie czytamy „Balladynę” Juliusza Słowackiego. Z tej okazji na scenie głogowskiego teatru zaprezentowane zostaną fragmenty dramatu Słowackiego, a zwieńczeniem wieczoru będzie koncert Anety Todorczuk, która wykona piosenki Jonasza Kofty.

Wstęp jest bezpłatny, ale ze względu na ograniczoną liczbę miejsc obowiązują wejściówki. Można jest odbierać od 20 sierpnia w Biurze Obsługi Klienta MOK. Narodowe Czytanie odbywa się pod patronatem Pary Prezydenckiej, a głogowską odsłonę akcji patronatem honorowym objęli prezydent Głogowa Rafael Rokaszewicz oraz Dowódca 4. Batalionu Inżynieryjnego ppłk Krzysztof Jaroszek.

„Balladyna” Juliusza Słowackiego to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto