Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Głogów: Mądra trzeźwość może uratować nasze życie

Danuta Bartkowiak
"Kobiety piją często w samotności i tylko z pozoru, wciąż pozostają  dobrymi matkami i żonami. Po roku picia są wrakami"
"Kobiety piją często w samotności i tylko z pozoru, wciąż pozostają dobrymi matkami i żonami. Po roku picia są wrakami" Paula Kowalska-Kieca
Z Wiesławą Wezner, prezesem Klubu Abstynenta Skarbnik w Głogowie rozmawia D. Bartkowiak.

Już po raz dwunasty wasze Stowarzyszenie organizuje spotkania trzeźwościowe, które dziś rozpoczynają się w sanktuarium w Grodowcu. Ile osób weźmie w nich udział i jaki jest ich cel?
Liczymy, że przyjedzie co najmniej dwieście osób i będą to nie tylko ludzie uzależnieni od alkoholu, ale także ich rodziny i znajomi. Mamy już potwierdzenie, że naszymi gośćmi będą także abstynenci z Legnicy, Jeleniej Góry, Poznania i Świebodzic. Ruch trzeźwościowy w Polsce ma już swoją długą tradycję i warto wymieniać się doświadczeniami. Trzy dni spędzone na modlitwie, koncertach i zabawie pokazują, że można żyć bez alkoholu, a imprezy wcale nie muszą oznaczać lejącego się strumieniami piwa, wódki czy wina. Zapraszam wszystkich, którzy chcą się o tym przekonać, by do nas przyjechali i na własne oczy zobaczyli, jak pięknie potrafimy się na trzeźwo bawić.

Zanim jednak człowiek uzależniony dojdzie do takiej prawdy, bardzo często musi sięgnąć dna. Co jest najtrudniejsze w walce z uzależnieniem?
Myślę, że przyznanie się do słabości i szukanie ratunku dla siebie. Człowiek, który jest uzależniony, ale okłamuje siebie i innych, że jest inaczej, nie ma szans na wyjście z nałogu. Historie ludzi, którzy przez lata żyli w tym kłamstwie, później jednak pozwolili sobie pomóc, jednoznacznie pokazują, że uzależnienie jest uwięzieniem w szponach i okropnie ciężko jest się z tego stanu wydostać.

Ale jest to możliwe, skoro tylu alkoholików potrafi żyć na trzeźwo i zmienić swoje myślenie.
Oczywiście i wielu spośród nas może pochwalić się takim sukcesem. Ważne jednak, aby nie popadać w pychę. Trzeźwość bez wątpienia jest wielkim darem, ale i owocem ciężkiej pracy nad sobą, słabościami i po prostu ludzką ułomnością.

Kogo dziś najbardziej dotyczy uzależnienie od alkoholu?
Trudno powiedzieć, ale nie da się nie zauważyć problemu ludzi młodych i kobiet. Bardzo często jest tak, że już nastolatek jest uzależniony od alkoholu, a także i narkotyków. To bardzo trudne przypadki, ale z racji młodego wieku, są także duże szanse na wyleczenie. Fatalnie wygląda sytuacja kobiet, które coraz częściej popadają w uzależnienie. Piją w samotności i choć z pozoru wciąż są dobrymi żonami i matkami, to jednak nie potrafią odmówić sobie kolejnej butelki piwa, czy drinka. A po roku okazuje się, że są wrakami i bez wsparcia fachowców nie mają szans na porzucenie zgubnego nałogu.

I wtedy zaczyna się dramat najbliższych?
Zdecydowanie tak. Cierpienie dzieci, żon czy mężów to faktycznie dramat i co ważne, takie przeżycia nigdy nie zostaną wymazane z pamięci. Lęk o pijącego ojca czy matkę pozostaje na całe życie. Dlatego tak ważne są te nasze spotkania, by każdy kto przeżył taką traumę mógł podzielić się swoimi doświadczeniami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto