Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Głogów liczy na ogromną kasę. Nawet 70 milionów. W planach przebudowa Śródmieścia

Kacper Chudzik
Kacper Chudzik
Kacper Chudzik
Nadchodzące rozdanie środków unijnych może przynieść ogromne pieniądze na realizację zadań inwestycyjnych. Głogów planuje uszczknąć jak najwięcej z tego tortu.

Obecnie miasto przygotowuje się do składania wniosków o środki zewnętrzne na wiele inwestycji. Chodzi m.in. o 20 milionów z tzw. Funduszy Norweskich oraz 10 mln na wymianę oświetlenia.

- W planach jest całkiem sporo. Mamy w nich adaptacje kina Jubilat, są też złożone wnioski na rewitalizację Neptuna. To właśnie w ramach Funduszy Norweskich. Złożony też jest wniosek na budowę centrum przesiadkowego przy dworcu PKP i PKS - mówi prezydent Rafael Rokaszewicz.

Budowa tego centrum, ma być jedną z największych inwestycji jakie widziało osiedle Śródmieście. W jego ramach planowana jest również całkowita przebudowa układu komunikacyjnego w okolicach dworców, powstanie nowych dróg, parkingów, parkingów typu Park&Ride, ścieżek rowerowych (m.in. do Kulowa) oraz oświetlenia.

Miasto stara się o blisko 40 milionów złotych na to zadanie. Samorząd chce włożyć w to jedynie 2 miliony ze środków własnych. Zadanie planowane jest na lata 2022-2026, pod warunkiem otrzymania dofinansowania.

Co jeszcze miałoby powstać dzięki środkom zewnętrznym? Ścieżki rowerowe. W grę wchodzi m.in. projekt Głogów - Kulów (to jeszcze razem z centrum przesiadkowym). Opracowywana jest też koncepcja ścieżki na trasie Głogów-Góra po dawnej linii kolejowej.

- Chcemy też połączyć się ścieżkami rowerowymi z powiatem polkowickim przez Jerzmanową i gminę Żukowice. Planujemy też łączyć istniejące ścieżki w mieście - dodaje Rafael Rokaszewicz.

Przyszłe rozdanie finansowe UE ma mieć duży nacisk na ograniczanie niskiej emisji. A w ramach tego planowane jest montowanie paneli fotowoltaicznych na szkołach i innych budynkach publicznych.

- Takie coś powstało już w przychodni na ulicy Sikorskiego. Tego z dołu nie widać, ale tam cały dach jest w panelach - dodaje prezydent.

Miasto chciałoby, aby energia słoneczna zasilała wszystkie szkoły podstawowe.

- Nie wszędzie się to da, bo nie każda szkoła utrzyma dodatkowe obciążenie na dachu. To mają sprawdzić audyty, które planujemy w kolejnych latach - dodaje prezydent.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto