Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Głogów: Kłopoty obcokrajowców, którzy u nas pracują i mieszkają. Długie oczekiwanie na kartę pobytu utrudnia im życie

Grażyna Szyszka
Grażyna Szyszka
Kłopoty obcokrajowców w powiecie głogowskim. Długie oczekiwanie na kartę pobytu sprawa, że ich życie jest nie łatwe. Przekonał się o tym Vitalii Shevchenko młody, 23-letni Ukrainiec, który od ponad pół roku układa sobie życie w Polsce, a konkretnie w Nielubi. Za zarobione pieniądze kupił swój pierwszy samochód i nie może do zarejestrować. Dlaczego?

Vitalii Shevchenko to młody, 23-letni Ukrainiec, który od ponad pół roku układa sobie życie w Polsce, a konkretnie w okolicach Głogowa. W połowie września ubiegłego roku przyjechał do Nielubi, gdzie zamieszkał w bazie firmy, która zatrudnia obcokrajowców. Tam też został zameldowany na 90 dni.
Niemal od razu, jako spawacz, trafił do głogowskiej Huty Miedzi, gdzie zarabia na swoje utrzymanie. Młody Ukrainiec poznał też dziewczynę, dlatego Polska na tyle mu się spodobała, że postanowił tu zostać dłużej. Aby zrobić to legalnie, zanim wygasł mu termin pobytu, 12 grudnia ubiegłego roku w Urzędzie Wojewódzkim we Wrocławiu złożył wniosek o uzyskanie karty pobytu i do dziś czeka na odpowiedź, chodź urząd ma na to 30 dni.

Kupił auto i ma problem

Aby ułatwić sobie życie, za odłożone pieniądze Vitalii kupił swój pierwszy samochód i chciał go zarejestrować. Zgłosił się więc w urzędzie gminy w Żukowicach, gdzie należy to zrobić. I tu zaczęły się schody.

- I nie może zarejestrować samochodu, ponieważ nie może się zameldować – wyjaśnia Maria Zięba z firmy Zam Service, która zatrudnia obcokrajowców. - Pani w urzędzie gminy twierdzi, że nie ma pewności iż Vitalii złożył w niosek o wydanie karty pobytu. Nie przekonuje jej ksero złożonego wniosku, bo oryginał został wysłany, pocztowa zwrotka potwierdzająca, że wniosek trafił do urzędu, ani też dowód wpłaty 440 złotych, bo tyle ten wniosek kosztuje. Pani w urzędzie gminy nie przyjmowała żadnego argumentu, sugerując nawet, że nie wiadomo, co Vitalii wysłał do tego urzędu, może nawet pustą kopertę.

Maria Zięba twierdzi, że przez postawę urzędników, zarówno tych w gminach, jak i urzędzie wojewódzkim, pracujący legalnie obcokrajowcy mają bardzo utrudnione życie. - Są pozbawieni szeregu przywilejów, jak choćby meldunek – dodaje. - W naszej firmie pracują Ukraińcy czekający na kartę pobytu nawet trzy lata. Nikogo to nie interesuje, a śmiem twierdzić, że gdyby nie ci ludzie, to wiele firm, w tym nasza huta, miałaby spory problem z brakiem pracowników. Co też nie bez znaczenia, z racji podatków, do gminy Żukowice trafiają pieniądze od około 120 obcokrajowców. Tymczasem są oni traktowani w sposób, który trudno zrozumieć – dodaje.

Gmina wyjaśnia

O wyjaśnienie odmowy meldunku 23-letniemu Vitalijovi poprosiliśmy Emilię Prokopczak, sekretarz urzędu gminy Żukowice, w której obecnie zameldowanych 45 cudzoziemców. W mejlu do redakcji czytamy:
_„Przy zameldowaniu na pobyt czasowy Pan Vitalii Shevchenko przestawił: zgłoszenie pobytu czasowego oraz ważny paszport Ukraiński. Nie miał karty pobytu ani żadnego innego potwierdzenia świadczącego o tym, że złożył wniosek na kartę pobytu tj. stempla, w paszporcie lub innym dokumencie podróży, umieszczonym przez DUW we Wrocławiu. W/w twierdził, iż złożył wniosek na kartę pobytu do DUW we Wrocławiu w grudniu 2019 roku, ale legitymował się jedynie zwrotką - Potwierdzenie odbioru z Poczty Polskiej, którą nie można uznać jako dokument złożenia w/w wniosku. Jest to jedynie potwierdzenie odbioru dla nadawcy przesyłki na wskazany adres. Jednakże urząd nie jest w stanie stwierdzić, co zawierała i czego dotyczyła nadana przez w/w osobę przesyłka._”
Dalej pani sekretarz informuje, że wniosek o pobyt czasowy składany w DUW należy złożyć osobiście, a nie pocztą.

- Przy składaniu wniosku cudzoziemiec ma obowiązek złożyć odciski linii papilarnych. Dopiero w dobie istniejącej pandemii na stronach internetowych urzędu wojewódzkiego pojawiła się informacja iż, wnioski w sprawie legalizacji pobytu należy składać tylko drogą korespondencyjną, czyli pocztą. Wnioski te będą obarczone brakami formalnymi, jednak organ wezwie wnioskodawcę do ich uzupełnienia wyznaczając konkretny termin wizyty – informuje sekretarz gminy.

Urząd podał też, co powinien zrobić Vitalii Schevchenk, aby mógł być czasowo zameldowany. Powinien m.in. przedstawić ważny dokument podróży: paszport, wiza, karta pobytu lub w przypadku braku karty pobytu - potwierdzenie o złożonym w terminie wniosku o zezwolenie na pobyt czasowy bez braków formalnych w postaci umieszczonego w dokumencie podróży odcisku stempla, lub inny dokument z Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego świadczący o tym, że złożono wniosek o zezwolenia na pobyt czasowy ( karta pobytu) w jakim terminie i przez kogo.
Pani sekretarz zaznaczyła jednak, że potwierdzenie odbioru z Poczty Polskiej nie można uznać jako dokument złożenia takiego wniosku. - Jest to jedynie potwierdzenie odbioru dla nadawcy o dostarczeniu przesyłki. Jednakże urząd nie jest w stanie stwierdzić, co zawierała i czego dotyczyła nadana przesyłka – informuje sekretarz.
Maria Zięba zaznacza, że wnioski o wydanie kart pobytu są wysyłane tylko i wyłącznie za pośrednictwem Poczty Polskiej od ponad dwóch lat. - I to na wyraźne zalecenie inspektorów urzędu wojewódzkiego, z którymi rozmawiałam nie raz i nie dwa – mówi i pyta: - Dlaczego dla sądu „zwrotka" jest potwierdzeniem złożenia wniosku, a dla pań w urzędzie nie?
W sprawie przeciągającej się decyzji wydania karty pobytu Vitalii Shevchenko ma już złożone ponaglenie do szefa urzędu ds. cudzoziemców w Warszawie. Jednak zanim coś w tej sprawie drgnie to minie termin na rejestrację auta, a młody Ukrainiec może zapłacić wysoką karę.

Z powodu kłopotów z meldunkiem i to nie z winy obcokrajowców, lecz choćby opieszałości DUW, w regionie całkiem dobrze ma się meldunkowy „czarny rynek”. Właściciele mieszkań robią biznes meldując w nich takie osoby i kasując od każdej z nich nawet po 100 złotych miesięcznie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto