Gdzie na rower za Głogów? Kilka pomysłów na szybkie, weekendowe wycieczki rowerem. ZDJĘCIA

Kacper Chudzik
Kacper Chudzik
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Archiwum Polskapresse
Przed nami weekend. Jeśli pogoda dopisze, to polecamy rowerowe wyprawy poza Głogów. Proponujemy kilka sprawdzonych przez nas kierunków, które pozwolą nam na zobaczenie ciekawych miejsc i widoków.

Kierunek 1 - Tajemnicze źródełko, stary park oraz ruiny folwarku. To wszystko w Grodziszczu niedaleko Głogowa

W zabytkowym parku w miejscowości Grodziszcze (gmina Grębocice) znajduje się tajemnicze, głębokie źródełko. Ze względów bezpieczeństwa. gmina zabezpieczyła teren wokół niego.

Teren musiał być zabezpieczony, żeby nikt do niego nie wpadł.

– Źródełko oraz tajemnica z nim związana jest nam niestety nieznana… wiemy, że woda z niego zasila cały park poprzez liczne wyżłobienia w glebie wytworzone w naturalny sposób przez wodę płynącą ze źródełka – informują pracownicy urzędu gminy w Grębocicach.

Cały zabytkowy park to bardzo ciekawe miejsce. W tym miejscu znajduje się również zespół dworsko-parkowy z folwarkiem, który niestety jest w stanie zaawansowanej ruiny.

– W przeszłości majątek w Grodziszczu należał m.in. do rodzin von Stosch, von Jerin i von Köller. W okresie międzywojennym został upaństwowiony, natomiast podczas II wojny światowej władali nim Krügerowie. Pierwszą siedzibą pańską był renesansowy dwór obronny, otoczony nawodnioną fosą, wzniesiony w ostatniej ćwierci XVI w. W następnym stuleciu został on powiększony o dodatkowe skrzydło. W wyniku przebudowy przeprowadzonej w 2 połowie XIX w. uzyskał neogotycką, narożną więżę na planie koła oraz taras – opisują miejsce urzędnicy.

Do dziś przetrwały jedynie fragmenty murów zewnętrznych dworu, a także resztki zabudowy folwarcznej, staw i park, który w ostatnich latach został częściowo uporządkowany. Zachowane drzewa to: dęby, graby, kasztanowce, klony, lipy, topole, wiązy i wierzby liczące około 120 lat.

Może zainteresuje Cię też: Najbardziej tajemnicze i opuszczone miejsca wokół Głogowa. Sekrety sprzed lat wśród lasów i pól

Tajemnicze źródełko, stary park oraz ruiny folwarku. To wszy...


Kierunek 2 - Las niedaleko centrum Głogowa

W Głogowie nie brakuje parków, a wokół niego jest sporo pięknych lasów. Każdy jednak wie, że park nie ma tego samego klimatu co las, a nie każdy ma jak wyjechać z miasta, by pochodzić na przykład po Leśnej Dolinie, czy lasach wokół Obiszowa. Jest jednak w Głogowie miejsce, które możemy polecić takim osobom.

Niektórzy głogowianie pewnie doskonale to znają, ale pewnie sporo młodszych oraz przyjezdnych mieszkańców miasta może nie zdawać sobie sprawy z istnienia tego miejsca.

Wychodząc z Bulwaru Nadodrzańskiego możemy dostać się do parku przy ul. Rudnowskiej. Tego samego, w którym znajduje się park linowy. Gdy w samym parku miniemy tunel pod torami kolejowymi, ten który prowadzi dróżką w okolice Famaby, wystarczy z tej dróżki zejść.

Zaraz za mostkiem pod torami biegnie strumień i ścieżka. Wystarczy udać się tą ścieżką i już po kilkudziesięciu metrach zacznie przed nami rosnąć las z prawdziwego zdarzenia. Oto nasz cel!

Zdjęcia z tego lasu

Las praktycznie obok centrum Głogowa

Wyprawa do lasu nie wychodząc z Głogowa? Pewnie, że tak. To ...

Kierunek 3 - Dalków

Dalków położony jest około 15 kilometrów od Głogowa. W miejscowości można zobaczyć zabytkowy pałac (niestety popadający w coraz większą ruinę). Ale nas najbardziej urzekł okoliczny las, a raczej rezerwat Jary Dalkowskie. Choć ledwie go musnęliśmy, to i tak zrobił na nas ogromne wrażenie. Na pewno jeszcze wrócimy do tego przedwiecznego lasu.

Po drodze mijaliśmy takie miejscowości jak: Słone, Nielubia, Glinica, Kłoda i Witanowice. Przy okazji mogliśmy podziwiać wypełnione makami łąki i pobocza.

Polecamy rowerową wyprawę w te okolice. Co prawda po drodze jest kilka podjazdów (w końcu to wzgórza), ale rekreacyjnym tempem każdy powinien sobie poradzić. W dodatku w samym Dalkowie czeka na nas piękny park przy ruinach pałacu.

Zdjęcia z wyprawy do Dalkowa

Kierunek Dalków. Zobaczcie zdjęcia z kolejnej wyprawy po oko...

Park Dendrofarma przy pałacu w Dalkowie. Warto zobaczyć to miejsce

Zobacz przepiękny park przy pałacu w Dalkowie. To nasze małe...


Kierunek 4 - Widziszów

Wycieczka piesza lub rowerowa w te rejony to idealny sposób na spędzenie wolnego czasu. Zaczynamy w Głogowie, wjeżdżając w Widziszów. Skręcamy tam z ul. Rudnowskiej w stronę jednostki wojskowej, a następnie w stronę samego osiedla. Z głównej ulicy w Widziszowie skręcamy przy ostatnich zabudowaniach w prawo - w polną drogę. Po kilkuset metrach skręcamy w lewo, by dotrzeć na nadodrzański wał (na wał można też wjechać w pobliżu jednostki wojskowej).

Wałem można jechać przez wiele kilometrów, podziwiając piękne widoki i dotrzeć do gminy Pęcław i położonych w niej miejscowości. Dziś nie ruszamy jednak tak daleko. Po kilkuset metrach należy bowiem z wału zjechać w lewo, przy linii zagajnika, i dotrzeć nad brzeg rzeki. Tu zaczyna dzika ścieżka przez piękne tereny nad rzeką. Należy zachować tu ostrożność. Droga może być zawalona konarami. Zbyt szybka jazda może się też skończyć uderzeniem gałęzią w głowę.

Niemniej jednak przed nami roztacza się piękny zagajnik, w którym zapomnieć można, że jesteśmy tak blisko miasta. Jadąc dalej wydeptaną ścieżką można też natrafić na pozostałości bunkrów.

Tereny te ciągną się przez wiele kilometrów, jak daleko dotrzemy zależy już tylko od nas samych.

Zdjęcia z wyprawy za Widziszów

Piękny teren tuż nad Odrą. Warto go odwiedzić

Niedzielna wycieczka poza Głogów? Zobacz leśne tereny za Wid...


Kierunek 5 - Gród słowiański w Obiszowie oraz arboretum

Jednym z najstarszych miejsce w regionie jest Obiszów (gmina Grębocice). Pierwsze ślady bytności człowieka na tym terenie pochodzą z epoki kamienia. W epoce brązu istniało tam grodzisko kultury łużyckiej. Z kolei w IX wieku naszej ery żyło tam plemię Dziadoszan.

O przeszłości Obiszowa świadczą liczne odkrycia archeologiczne.

Nieopodal wsi zbudowano wyjątkową makietę grodu Dziadoszan. Przy okazji ostatniego Crossu Baby Jagi w Obiszowie, odwiedziliśmy to miejsce. Odwiedziny w tym miejscu to ciekawy sposób na spędzenie weekendowego popołudnia. Obiszów leży zaledwie 12 kilometrów od Głogowa.

Do Obiszowa dojedziemy z Głogowa kilkoma drogami. Samochodem to około 20 minut jazdy. Rowerem około godziny. Najprostsza droga wiedzie przez Przedmoście, Grębocice i Kwielice. Można też wybrać się bardziej widowiskową, bo biegnąca przez wzgórza trasę przez: Szczyglice, Turów, Ogorzelec i Kwielice. Można wybrać też trasę przez Jerzmanową.

W samym trafiamy w okolice świetlicy wiejskiej, niedaleko terenów festynowych. Stamtąd do grodu poprowadzi nas polna ścieżka. Gdy dojedziemy nią do linii drzew pobliskiego lasu, skręcamy w lewo i jedziemy wzdłuż brzegu lasu. Wkrótce dotrzemy w ten sposób do repliki grodu.

Przy samych terenach festynowych znajdziemy zaś m.in. arboretum, pump track i wiele innych atrakcji.

Zdjęcia z wyprawy do Obiszowa

Pomysł na wycieczkę - Obiszów niedaleko Głogowa

Gdzie na weekendową wycieczkę za Głogów? A może arboretum i ...


Kierunek 6 - Ostrów Tumski

Nieco czasu warto przeznaczyć na małą wyprawę po okolicach Głogowa. Widoki nad Odrą zawsze robią wrażenie. Aby zobaczyć je od drugiej strony Odry wystarczy pojechać ścieżkami polnymi za Zatoką Kolegiacką. Wiodą one wzdłuż brzegu Odry i ciągną się kilometrami. Tą drogą można dojechać m.in. do miejscowości Klucze.

Zdjęcia z wyprawy Ostrowem Tumskim

Zobacz również: 

Niedzielna wycieczka poza Głogów? Zobacz leśne tereny za Widziszowem

Głogów: Piękne widoki nad Odrą. Niedzielna wycieczka po Ostr...

Zdjęcia terenów wokół Odry od strony Ostrowa Tumskiego i dalej - w górę rzeki

Zobacz też: Gdzie na weekendową wycieczkę za Głogów? A może arboretum i gród w Obiszowie? To niedaleko!

Weekendowa wycieczka za Głogów. Rowerem w górę Odry. Zobacz ...


Kierunek 7 - Grodowiec

Z Głogowa do Grodowca można dojechać kilkoma trasami. Większa część drogi, jeśli wybieramy się rowerem, nie jest ciężka. Pod samym Grodowcem i w samej miejscowości musimy jednak liczyć się z pokonaniem wzniesień.

A co wynagrodzi nasz wysiłek? Na pewno piękny widok z góry na całą okolicę. Możemy też zobaczyć wyjątkowe Sanktuarium Matki Bożej Jutrzenki Nadziei. Dla wiernych to miejsce pielgrzymek. Ale nawet jeśli nie jest się osobą wierzącą, architektura i klimat tego miejsca może zachwycić.

Najkrótsza, ale zapewne najtrudniejsza trasa wiedzie przez takie miejscowości jak Szczyglice, Turów, Kwielice. Można ją jeszcze skrócić zjazdem na polne drogi. Każda opcja wynagrodzi nas kolejnymi, pięknymi widokami. Blisko 19 kilometrowa droga rowerem powinna nam zająć około godziny.

Nieco dłuższa trasa wiedzie przez część gminy Jerzmanowa. Przed nami będą wtedy blisko 24 kilometry, które mogą zająć około 1,5 godziny czasu.

Zdjęcia z wyprawy do Grodowca

Inne propozycje na wycieczkę

Mamy dla Was też inne propozycje na wyprawy. Zobaczcie, czy będą Wam odpowiadać.

Niedzielna wycieczka poza Głogów? Zobacz leśne tereny za Widziszowem

Wyjątkowy gród słowiański. Znajdziecie go 12 kilometrów od Głogowa

Głogów: Piękne widoki nad Odrą. Niedzielna wycieczka po Ostrowie Tumskim

Weekendowa wyprawa poza Głogów. Rowerem do Grodowca. TRASY, ZDJĘCIA


Kierunek 8 - Leśna Dolina i lasy wokół gminy Kotla

Wielu z tych, którzy mają wolny weekend, zastanawia się pewnie jak go spędzić. Polecamy wycieczkę do podgłogowskich lasów.

Czy to rowerem, czy to samochodem na parking przy lesie a potem na pieszo - wyprawa do lasu to coś, czego na pewno żałować nie będziecie. W okolicach Głogowa mamy sporo pięknych miejsc, w których można odprężyć się na łonie przyrody.

W tym tygodniu wybraliśmy się do lasów leżących na terenie między gminami: Głogów, Kotla i Szlichtyngowa. My pojechaliśmy rowerem, ale w okolicach Leśnej Doliny i Goli można znaleźć parkingi dla samochodów, z których następnie ruszyć można pieszo. Pamiętajcie, że do samego lasu nie można wjeżdżać samochodem!

Warto dodać, że przygotowane są tam ścieżki edukacyjne, które na pewno uatrakcyjnią wyprawę.

Zdjęcia z wyprawy do lasu

Co robić na weekend? Może wycieczka do lasów wokół Głogowa? ZDJĘCIA


Przy okazji, jadąc przez Kotlę, możemy zobaczyć też pozostałości bazy wojskowej znajdujące się w miejscowości. Choć to pomysł dla osób bardziej zainteresowanych Urbexem, bo na rodzinną wycieczkę z dziećmi, lepiej się tam nie wybierać.

Zobacz też: Stary schron przeciwlotniczy pod dworcem PKP w Głogowie. Zobacz jak wygląda [ZDJĘCIA]

Opuszczona jednostka wojskowa pod Głogowem. Zostały po niej ...


Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

iPolitycznie - M. Maląg o najnowszych danych dotyczących bezrobocia

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie