Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Energia elektryczna przesyłana z mniejszymi stratami – przełomowy projekt KGHM i konsorcjum

Grażyna Szyszka
Energia elektryczna przesyłana z mniejszymi stratami to przełomowy projekt KGHM i konsorcjum AGH, Tele-Fonika Kable i Ł-IMN
Energia elektryczna przesyłana z mniejszymi stratami to przełomowy projekt KGHM i konsorcjum AGH, Tele-Fonika Kable i Ł-IMN Zdjęcia: KGHM
W Zagłębiu Miedziowym testowana jest innowacyjna technologia z użyciem stopów miedzi i srebra. Nowe, niskostratne przewody elektroenergetyczne zostały zawieszone w linii relacji Polkowice - Rudna Zachodnia.

Spis treści

Jak informuje KGHM, w Zagłębiu Miedziowym testowana jest nowa technologia dotycząca przewodnictwa energii elektrycznej. Na bazie stopów miedzi i srebra udało się wyprodukować rdzeń do przewodów, dzięki któremu straty przesyłu energii są dużo niższe. Sprawdzane są ich parametry wytrzymałościowe oraz rzeczywiste podwyższenie obciążalności prądowej.

KGHM: Energia elektryczna przesyłana z mniejszymi stratami nawet o 20 proc.

Już wiadomo, że straty przesyłu energii elektrycznej na doświadczalnym odcinku linii są ok. 20 proc. niższe.

- Projekt to rezultat połączenia nauki i biznesu we wspólnym przedsięwzięciu KGHM i Konsorcjum AGH, TFK i Ł-IMN, współfinansowany ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach Programu CuBR – informuje KGHM, który przypomina, że większość napowietrznych linii energetycznych w Polsce to przewody stalowo-aluminiowe z rdzeniami. Nie przewodzą one lub słabo przewodzą energię elektryczną.

Tymczasem miedź ma wysoką przewodność i właśnie na tym opiera się projekt, dzięki któremu udało się wyprodukować rdzenie do przewodów elektrycznych.

Nowe rdzenie ze stopu miedzi i srebra charakteryzują się:

  • wysoką wytrzymałością,
  • wysoką przewodnością,
  • wysoką temperaturą roboczą,
  • wysoką obciążalnością prądową,
  • niskimi stratami przesyłu energii elektrycznej.

Takich przewodów nie ma nikt na rynku. Technologia została opatentowana

Nowa technologia proponowana przez uczelnie i KGHM pozwoli na produkcję wytrzymałych przewodów, które równocześnie umożliwią zwiększenie obciążalności prądowej linii i zmniejszenie strat przesyłowych. W przyszłości może być wykorzystywana przy modernizacji sieci elektroenergetycznych.
KGHM realizuje projekt z Konsorcjum w ramach współpracy z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju pod nazwą CuBR. Opracowało ono technologię wytwarzania wysokowytrzymałych rdzeni do przewodów elektroenergetycznych. Do prób wykorzystano ok. 1500 kg miedzi z KGHM. Po testach laboratoryjnych przyszedł czas na badania w terenie.

- Przewody stanowią fragment sieci energetycznej relacji Polkowice – Rudna Zachodnia na odcinku ponad 300 metrów. Sieć zasila obiekty KGHM Polska Miedź S.A. Badania potrwają co najmniej cały rok. Realizacja projektu nie byłaby możliwa bez zaangażowania spółki Tauron – wyjaśnia miedziowa spółka podkreślając, że zarówno koncepcja, jak i zastosowane materiały są w tym przypadku wyjątkowe.

Takich przewodów na rynku jeszcze nie ma. Technologia produkcji oraz konstrukcje przewodów zostały poddane ochronie patentowej w kraju i za granicą

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto