18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Emeryci biorą po kilka kredytów i płaczą, bo nie mają na ich spłatę

Małgorzata Moczulska
Wielu seniorów nie radzi sobie ze swoimi długami. Podpowiadamy, jak skutecznie wyjść na prostą.

Pani Leokadia, emerytka z Wałbrzycha, ma niemal dwa razy więcej długów, niż wynosi jej emerytura. Kobieta jest załamana. Właściwie sama nie wie, na co wydała wszystkie pożyczone od banków pieniądze.

W podobnej sytuacji jest Janina Nowak, 64-letnia mieszkanka Świdnicy. Ma 1.100 zł emerytury, 8 kredytów, a miesięcznie do spłacenia 1.050 zł. - Pierwszy kredyt wzięłam, by kupić wnuczce telefon, drugą pożyczkę zaoferowała sąsiadka, która pracuje w firmie finansowej. Kolejne poszły na życie i spłatę zaległości z poprzednich zobowiązań - wylicza, płacząc.

W takiej sytuacji jest coraz więcej dolnośląskich emerytów i rencistów. Prawie 22 tys. z nich mają problem ze spłatą długów. Do ich drzwi puka komornik, zajmuje emeryturę. Po wszystkich potrąceniach dłużnikom zostaje od 260 do 340 zł! - Efekt jest taki, że potem ci ludzie przychodzą do nas na darmowe obiady, bo nie mają za co żyć - mówi brat Rafał Gorzołka, franciszkanin, dyrektor kuchni charytatywnej we Wrocławiu. - Dostępność kredytów i reklamowanie ich jako leku na całe zło sprawia, że starsze osoby tracą głowę.

Banki kuszą reklamami kredytów dla emerytów czy seniorów, bo to dla nich ważni klienci. Jest ich w Polsce prawie 10 milionów, a ich dochody, choć nie są wysokie, to regularne i pewne. - Zdarzają się też starsze osoby, które potrafią w jedno popołudnie pójść do banku i trzech firm kredytowych. Wtedy bank nie wychwyci, że taki klient jest już mocno zadłużony - mówi Danuta Mazur, powiatowy rzecznik konsumenta w Świdnicy. Przyznaje że niewypłacalni emeryci to od kilku miesięcy plaga i jej główni petenci. - Dramat zaczyna się, kiedy kolejnego kredytu już nie dostają - dodaje.
Jak wynika z danych Krajowego Rejestru Długów, starsi ludzie najczęściej zaciągają kredyty na pokrycie poprzednich pożyczek. Wielu pożycza pieniądze dla dzieci. - Sięgają po kredyt, by wesprzeć młodszych członków rodziny, najczęściej wnuków, którzy utracili zdolność kredytową - mówi Adam Łącki, prezes Zarządu KRD.

Kolejny kredyt to najgorsze wyjście
Co zrobić, by się wyplątać z długów? Odpowiedź jest jedna: najlepiej nie wpadać w nie - radzi Mariusz Sieński, doradca finansowy z Wrocławia. Ale jeśli musimy sięgnąć po kredyt, to dokładnie czytajmy umowy, które podpisujemy. Nie warto się spieszyć, a seniorzy powinni pamiętać, by mieć przy sobie okulary do czytania, bo umowy są pisane drobnym druczkiem. Wybierajmy sprawdzone, renomowane instytucje bankowe, a nie przypadkowe punkty kredytowe. Nie warto też ufać reklamie. Jeśli popadniemy w długi, z których spłatą sobie nie radzimy, warto pójść do banku i przyznać się, że mamy kłopot. Bank może się zgodzić na rozłożenie długu na mniejsze raty. Kilka kredytów w różnych bankach można zamienić na jeden konsolidacyjny, w którym połączymy kilka rat w jedną. Zapytajmy w banku, czy możemy go dostać. Rozwiązaniem nigdy nie jest kolejny, nowy kredyt, by spłacić poprzedni. To najgorsze wyjście z sytuacji. Powinniśmy takich rozwiązań unikać jak ognia. Mam dług? Cóż, trzeba go spłacać, a nie potęgować.

Gdy mamy kłopoty ze spłatą, lepiej powiadomić o tym kredytodawcę. - Ale musimy natychmiast się z bankiem skontaktować - mówi Alina Stahl, rzeczniczka Eurobanku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto