Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ekspert radzi – jak uniknąć przeziębienia latem?

abcZdrowie.pl
by vasilennka (flickr)
Wizyta u lekarza to prawdopodobnie ostatnia rzecz, o jakiej myślimy, gdy dopada nas zwykłe przeziębienie. Kiedy konsultacja z lekarzem jest koniecznością?

Przeziębienie to przypadłość, którą przechodził każdy z nas. Mimo iż objawy przeziębienia nie należą do szczególnie uciążliwych, gdy dopada nas infekcja, mamy ochotę położyć się do łóżka na kilka dni i nie wstawać z niego do momentu odzyskania pełni sił. Zwykle odpoczynek w domu pomaga w zwalczeniu przeziębienia, ale zdarza się, że konsultacja z lekarzem jest niezbędna. W jakich sytuacjach warto udać się do gabinetu lekarskiego?

Objawy przeziębienia

Jak wyjaśnia Ewa Gąsecka, lekarz medycyny rodzinnej i internistka współpracująca z portalem medycznym abcZdrowie.pl, „przeziębienie to potoczna nazwa infekcji wirusowej, objawiającej się najczęściej katarem, bólem gardła, kaszlem i podwyższoną temperaturą. Najczęściej trwa od trzech do siedmiu dni i ustępuje samoistnie, przebiega łagodnie i bez powikłań, chociaż dla chorego może być uciążliwa”. Przeziębienie uchodzi za domenę dzieci i osób o obniżonej odporności, które są szczególnie podatne na rozwój infekcji.

Łagodny przebieg i wirusowa etiologia infekcji oznaczają, że w leczeniu przeziębienia unika się silnie działających środków farmakologicznych. Z reguły chorym nie podaje się antybiotyków, które przeznaczone są do zwalczania infekcji o podłożu bakteryjnym. „Leki stosowane przy przeziębieniu mają za zadanie złagodzenie objawów choroby i poprawę samopoczucia” ‒ tłumaczy lekarka. „Podobnie działają tak zwane domowe sposoby leczenia, jak maliny, miód czy czosnek. Wskazane jest też picie dużej ilości płynów, pozostanie w domu i odpoczynek – należy w tym czasie unikać wysiłków fizycznych. Lekceważenie powyższych zasad może prowadzić do powikłań, takich jak zapalenie oskrzeli, płuc czy nawet mięśnia sercowego”.

Kiedy powinniśmy pójść do lekarza?

Uczucie osłabienia, wodnista wydzielina z nosa i ból gardła to objawy, które mogą dać się we znaki nawet najbardziej cierpliwym osobom. Same w sobie, symptomy te nie stanowią jednak poważnego zagrożenia dla zdrowia. Jeśli przeziębiliśmy się, możemy wrócić do formy w ciągu zaledwie kilku dni, odpoczywając w domu – najchętniej pod kocem i z kubkiem gorącej herbaty malinowej. Oznacza to, że wizyta u lekarza nie jest nam potrzebna, zwłaszcza że wcześniejsze doświadczenia z przeziębieniem nauczyły nas, iż potrafimy poradzić sobie z nim sami. Czasami konsultacja ze specjalistą jest jednak koniecznością. „Do lekarza należy zgłosić się, jeżeli objawy choroby nie ustępują po około tygodniu lub po poprawie dochodzi do znacznego nasilenia objawów z gorączką” ‒ zauważa internistka. „Silny ból gardła z gorączką i białymi nalotami na migdałkach to również wskazanie do wizyty u lekarza. Niepokojące są także takie objawy jak duszność, nierówne bicie serca, wymioty oraz silne bóle głowy”.

Jak ustrzec się przed przeziębieniem?

Teoretycznie, w okresie wiosenno-letnim w kwestii przeziębienia możemy odczuwać spokój. Ładna pogoda, aktywność na świeżym powietrzu i łatwy dostęp do bogatych w witaminy owoców i warzyw sezonowych sprawiają bowiem, że stajemy się mniej podatni na infekcje. Aby mieć pewność, że w słoneczne dni nie będziemy leczyć w domu przeziębienia, pamiętajmy także o rozsądnym korzystaniu z letnich przyjemności: orzeźwiających napojów z kostkami lodu oraz lodowych deserów. Najlepiej sięgać po nie w ciepłe, ale nie upalne dni – takie działanie pozwoli nam zapobiec bólowi gardła. Unikajmy również nagłych zmian temperatury – po kilku godzinach opalania się na plaży, nie wbiegajmy gwałtownie do chłodnej wody w Bałtyku! Zanurzajmy się w wodzie powoli, aby organizm miał czas na oswojenie się z różnicą temperatur.

Wsparcie redakcyjne od:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto