Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzioborożec palawański urodził się w zoo we Wrocławiu. To ewenement na skalę światową

Konrad Bałajewicz
Konrad Bałajewicz
Niezwykle rzadki dzioborożec palawański wydostał się z gniazda 19 lipca (wtorek)
Niezwykle rzadki dzioborożec palawański wydostał się z gniazda 19 lipca (wtorek) Zoo Wrocław
Do nowych narodzin w Zoo Wrocław dochodzi często, ale tym razem są naprawdę wyjątkowe. Z gniazda wydostał się młody dzioborożec palawański, bardzo rzadki ptak z Filipin! Wrocławski ogród zoologiczny nadal pozostaje jedynym na świecie, który rozmnożył ten gatunek. A to nie jedyne ptasie osiągnięcia zoo w ostatnim czasie.

Dzioborożce palawańskie - niezwykły gatunek

Anthracoceros marchei, czyli dzioborożce palawańskie to nie tylko rzadki, ale także arcyciekawy gatunek. Samica przygotowując się do złożenia jaj zabudowuje się w gnieździe od środka. Otwór wejściowy do dziupli jest stopniowo zalepiany, aż zostaje niewielka szpara, przez którą samiec dostarcza pożywienie. Samica opiekuje się młodymi i w sumie jest to jej jedyne zajęcie. Nie może wylecieć na żer, ani korzystać z żadnych ptasich rozrywek.

Z racji swojego skrytego zachowania, dzioborożce są bardzo słabym gatunkiem poznanym w środowisku naturalnym. Pierwsze młode we wrocławskim zoo przyszły na świat w 2017 roku i od tego czasu dzioborożce prowadzą lęgi regularnie. Ostatni raz młody dzioborożec i jego matka wydostały się z dziupli 19 lipca (wtorek).

- Spośród czterech jaj, które zaobserwowaliśmy na kamerze umieszczonej w gnieździe, prawdopodobnie tylko trzy były zapłodnione. Odchowało się jedno pisklę. Samiec karmił pisklę i jego mamę przez mały otwór wlotowy – informują pracownicy zoo we Wrocławiu.

Dzioborożce palawańskie: mama i młode tuż przed wydostaniem się z gniazda
Dzioborożce palawańskie: mama i młode tuż przed wydostaniem się z gniazda Zoo Wrocław

Co jedzą dzioborożce palawańskie

Dzioborożce palawańskie żywią się różnym rodzajem pokarmu, głównie owocami. Nie pogardzą jednak także drobnymi kręgowcami i bezkręgowcami. Ptaki te są jednymi z najrzadszych na świecie, do czego przyczynia się głównie człowiek. Wylesianie, kłusownictwo i zanikanie naturalnych siedlisk na filipińskiej wyspie Palawan powodują, że dzioborożców jest coraz mniej. Dzięki wieloletniej obserwacji tego gatunku, między innymi za pomocą kamery umieszczonej w gnieździe, wrocławskiemu zoo udało poznać ich zwyczaje.

Prawdziwy ptasi baby boom w Zoo Wrocław

Dzioborożce nie są jedynymi młodymi, którymi może pochwalić się w ostatnim czasie wrocławski ogród. Po raz pierwszy w zoo wykluły się podgorzałki zielonogłowe, krytycznie zagrożone wyginięciem. Samica złożyła kilka jaj, niestety dwa z nich były pęknięte. Opiekunowie ptaków postanowili zainterweniować i wspomóc ptaki w kluciu, wydostając je ze skorupki. To skomplikowany proces, ponieważ pisklę nadal jest połączone naczyniami krwionośnymi ze skorupką.

- Wszystko się udało, a pisklęta przebywają obecnie w odchowalniku w naszej Ptaszarni, gdzie panują dla nich odpowiednie warunki. Mają się coraz lepiej. Podgorzałka zielonogłowa to rzadki gatunek w ogrodach zoologicznych krytycznie zagrożony wyginięciem, a jego rozmnożenie jest sukcesem hodowlanym – mówi Weronika Skupin z Zoo Wrocław.

Podgorzałka zielonogłowa
Podgorzałka zielonogłowa Zoo Wrocław

W wolierze przy północnej ścianie zoo wykluł się także pierwszy szczudłak, o charakterystycznych długich nogach. Także na wybiegu żurawi mandżurskich można podziwiać młodego, energicznego pisklaka.

Z kolei kaczki edredony, które mieszkają w Odrarium, są pierwszymi urodzonymi w Polsce w warunkach ogrodów zoologicznych. Słyną one z horrendalnie drogiego puchu, z którego robi się potem między innymi poduszki, szczególnie popularne w krajach skandynawskich. Samica edredona wyskubuje sobie pióra do wyściełania gniazda. W skandynawskich rezerwatach, w których zachęca się edredony do bytowania w pobliżu siedlisk człowieka, po okresie lęgowym pióra te są zbierane z gniazd i następnie wykorzystywane do napełniania pościeli. U edredonów ciekawe jest także to, że upierzenie samców tego gatunku jest częściowo tak czarne, że uchodzi za jedno z najczarniejszych w świecie fauny. Praktycznie nie odbija światła.

Młode kaczki edredony
Młode kaczki edredony Zoo Wrocław

W Ptaszarni po raz pierwszy w hodowli zoo przyszły na świat papużki ostrosterne. Te pochodzące z południowo-wschodniej Australii papugi są bardzo rzadkie w naturze.

Inne dzioborożce mieszkające w Ptaszarni: dzioborożce białodziobe, także mogą doczekać się pisklęcia. Samica zaczyna się zamykać w gnieździe, gdzie złoży jaja. W tym pawilonie zoo czeka jeszcze na korońce oraz arasari czarnogłowe.

W Afrykarium jakiś czas temu wykluła się czapelka złotawa. W pawilonie Kongo można spotkać także młode bączki, z których jeden wykluł się we wtorek 19 lipca, a także dwa sierpodudki purpurowe – to pierwsze urodzenie w zoo we Wrocławiu. Na bagnie w holu głównym Afrykarium są małe cudokaczki. W pawilonie Afryki Wschodniej (tam, gdzie są hipopotamy), ogród spodziewa się młodych kleszczaków afrykańskich.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dzioborożec palawański urodził się w zoo we Wrocławiu. To ewenement na skalę światową - Gazeta Wrocławska

Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto