Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dwa martwe bieliki na Dolnym Śląsku. Zostały otrute silną toksyczną substancją

Opr.: Grażyna Szyszka
Te duże ptaki znaleziono koło Żmigrodu
Te duże ptaki znaleziono koło Żmigrodu FOT. Tomasz Lewandowski UPWr
Dwa dorosłe, około 7-letnie ptaki, zostały znalezione martwe w Nadleśnictwie Żmigród. Klinika Katedry Epizootiologii Ptaków i Zwierząt Egzotycznych Wydziału Medycyny Weterynaryjnej UPWr bada sprawę martwych bielików.

Makabryczne znalezisko w Nadleśnictwie Żmigród. Natrafiono tam na parę martwych, około siedmioletnich bielików, największych ptaków szponiastych w Polsce.
Bada je teraz Klinika Katedry Epizootiologii Ptaków i Zwierząt Egzotycznych Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wroclawiu.

- Bieliki zostały otrute, a sprawcą jest człowiek. Najprawdopodobniej ktoś, by pozbyć się lisów wyłożył mięso z trutką, lis je zjadł, a padliną lisa pożywiły się bieliki – informuje Małgorzata Moczulska, rzecznik prasowa UPWr.

Trucizna była tak silna, że ptaki znaleziono obok zwierzęcia, nie zdążyły odlecieć.

– Te drapieżne ptaki żywią się głównie rybami, czasem ptakami, ale w okresie zimowym zjadają również padlinę – mówi dr Tomasz Piasecki z Katedry Epizootiologii Ptaków i Zwierząt Egzotycznych i dodaje: – Wykonaliśmy sekcję zwłok bielików i mamy pewność, że zostały otrute silną toksyczną substancją. Jaką konkretnie będziemy wiedzieć za dwa tygodnie.

Zdjęcia są szokujące

Te duże ptaki znaleziono koło Żmigrodu

Dwa martwe bieliki na Dolnym Śląsku. Zostały otrute silną to...

Bielik znaleziony na polu koło Głogowa też miał zatrucie

Dr Piasecki dodaje, że prawdopodobnie straciliśmy nie tylko tę parę ptaków, ale również młode, które pozostały w gnieździe. Badania jednoznacznie wykazały bowiem, że samica była już po złożeniu jaj.

To nie pierwszy przypadek, że chroniony ptak zatruł się zjadając mięso padłego, wcześniej otrutego lisa. Podobnie mogło być w przypadku znalezionego w ubiegłym tygodniu koło Rzeczycy w gminie Grębocice.
Ptak miał więcej szczęścia, bo szybko trafił pod opiekę Blanki Horbatowskiej z głogowskiego Amicusa i został poddany leczeniu.

Więcej o tym przeczytasz w materiale poniżej:

Niestety, namierzenie osób, które wyrzucają mięso z trucizną jest praktycznie niemożliwe.

Orzeł bielik jest gatunkiem prawnie chronionym; szczególnej ochronie podlega gniazdo w promieniu którego tworzone strefy ochronne. To ogromny ptak. Samice są przeciętnie większe od samców. Masa ich ciała sięga nawet 7 kg, a rozpiętość skrzydeł - 2,5 metra.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto