Dodatek osłonowy - komu przysługuje i gdzie złożyć wniosek w Głogowie i powiecie?

Grażyna Szyszka
Grażyna Szyszka
Udostępnij:
Kto może się ubiegać, co należy przygotować i gdzie w Głogowie oraz powiecie trzeba złożyć wniosek o dodatek osłonowy?

Pojawiło się ryzyko, że ze względu na ograniczony czasowo termin złożenia wniosku w pierwszej turze, nie wszyscy uprawnieni zdążą do końca stycznia złożyć wniosek o wypłatę dodatku osłonowego.

- Warto więc przypomnieć, co należy zrobić, by otrzymać dodatek – mówi głogowski poseł Wojciech Zubowski, który przysłał taką oto informację w tej sprawie.

17 grudnia 2021 roku Sejm RP przyjął ustawę o dodatku osłonowym. Jest to element rządowej tarczy antyinflacyjnej, którego celem jest zniwelowanie skutków wzrostu cen energii, gazu i żywności. Rozwiązanie to, wraz z obniżkami podatku VAT oraz akcyzy na paliwo, gaz i energię, jest elementem Tarczy Antyinflacyjnej i realnym wsparciem dla obywateli. Na ten cel rząd przeznaczył ponad 4 mld złotych. Wypłata dodatku osłonowego jest zadaniem z zakresu administracji rządowej. Dodatek osłonowy wypłacają gminy.

Zgodnie z zaproponowanymi przepisami dodatek przysługuje gospodarstwu domowemu, którego przeciętne miesięczne dochody netto (na tzw. rękę) nie przekraczają 2100 zł w gospodarstwie jednoosobowym albo 1500 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym.
Dochód gospodarstwa domowego ustala się na podstawie dochodów osiągniętych w:

 • 2020 r. - w przypadku wniosku złożonego do dnia 31 lipca br.
 • 2021 r. - w przypadku wniosku złożonego w okresie od dnia 1sierpnia r. do dnia 31 października.

Dodatek osłonowy wynosi:

 • 400 zł dla gospodarstwa domowego jednoosobowego
 • 600 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z 2 do 3 osób
 • 850 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z 4 do 5 osób
 • 1150 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z co najmniej 6 osób. Może on być jednak wyższy.

Jeśli mieszkanie jest ogrzewane kotłem na paliwo stałe, kominkiem, kozą, ogrzewaczem powietrza, trzonem kuchennym, piecokuchnią, kuchnią węglową lub piecem kaflowym na paliwo stałe, zasilanym węglem lub paliwami węglopochodnymi wpisane do centralnej ewidencji emisyjności budynków, o której mowa w art. 27a ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków czyli wpisane do centralnej ewidencji emisyjności budynków (Dz. U. z 2021 r. poz. 554, 1162 i 1243 )to przysługuje w wysokości:

 • 500 zł rocznie dla gospodarstwa domowego jednoosobowego
 • 750 zł rocznie dla gospodarstwa domowego składającego się z 2 do 3 osób
 • 1062,50 zł rocznie dla gospodarstwa domowego składającego się z 4 do 5 osób
 • 1437,50 zł rocznie dla gospodarstwa domowego składającego się z co najmniej 6 osób.

Jeśli dochód przekroczy kryterium dochodowe, dodatek osłonowy będzie przyznany w wysokości różnicy między kwotą dodatku a kwotą o jaką kryterium zostało przekroczone, czyli według zasady za złotówkę przekroczenia dochodu, złotówka pomniejszenia dodatku. Nie może on być jednak niższy niż 20 zł.
Dodatek osłonowy to pomoc jednorazowa, która przysługuje za okres 01-01-2022 r. do 31-12-2022 r. Wniosek o wypłatę dodatku osłonowego składa się wójta/burmistrza/prezydenta właściwego ze względu na miejsce zamieszkania w terminach do:
1. 31. Stycznia 2022 r. wtedy wypłata będzie realizowana w dwóch ratach do 31 marca 2022 roku i do 2 grudnia 2022 roku lub
2. Do 31 października 2022 r. wtedy wypłata będzie realizowana do 2 grudnia 2022 roku.

Przyznanie dodatku osłonowego nie wymaga wydania decyzji. Wnioskodawca otrzyma informację o jego przyznaniu na wskazany we wniosku adres poczty elektronicznej bądź odbierze tę informację bezpośrednio w MOPS.
UWAGA: Wnioski złożone po tej dacie zostaną odrzucone. Jednocześnie z wprowadzeniem tego świadczenia w tym roku dodatki energetyczne nie będą wypłacane.

Gdzie składamy wnioski w naszym powiecie?

Wnioski można składać w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Głogowie przy ul. Sikorskiego 4, lub za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz.U. z 2020r. poz.344).
W przypadku złożenia wniosku drogą elektroniczną, wniosek ten opatruje się kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub uwierzytelnia z wykorzystaniem profilu zaufanego. Dodatek osłonowy – Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Głogowie (mops.glogow.pl).

W gminach powiatu głogowskiego wnioski na przyznanie dodatku osłonowego obsługują gminne ośrodki pomocy społecznej.

 • Gmina Kotla – ul. Krzycka 2, Kotla pok. Nr 1
 • Gmina Pęcław - Pęcław 28, 67 – 221 Białołęka
 • Gmina Jerzmanowa - ul. Głogowska 7, Jerzmanowa
 • Gmina Żukowice – Nielubia 51a
 • Gmina Głogów - Biurze Obsługi Mieszkańca Gminy Głogów ul. Piaskowa 1 w Głogowie (parter główne wejście) lub w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Głogowie ul. Piaskowa 1 w Głogowie II piętro pokój 214.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Jest już nowy odcinek programu Fight Raport!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie