Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dąb Chrobry nie ma już ani jednego listka. Nie zdołał wrócić do życia po pożarze

Redakcja
Dąb Chrobry płonął w 2014 roku. Jego wnętrze zostało polane substancją łatwopalną. W 2020 roku nie wypuścił już żadnego listka.
Tak wygląda wiosną 2020 roku.
Dąb Chrobry płonął w 2014 roku. Jego wnętrze zostało polane substancją łatwopalną. W 2020 roku nie wypuścił już żadnego listka. Tak wygląda wiosną 2020 roku. Jerzy Wilanowski
W 2014 roku ktoś podpali Chrobrego, pomnik przyrody z Nadleśnictwa Szprotawa. W tym roku walczące o życie drzewo nie zdołało wypuścić ani jednego zielonego listka. Nie pomogły wieloletnie zabiegi leśników, polegające m.in. na zraszaniu Chrobrego i ziemi wokół niego.

Dąb Chrobry rośnie w okolicach Piotrowic, na granicy Lubuskiego i Dolnego Śląska, na terenie Nadleśnictwa Szprotawa. Szacuje się, że zaczął kiełkować ok. 1250 roku. Dęby słyną z tego, że potrafią przetrwać wiele, tym razem wszystko wskazuje na to, że nie zdołał przeżyć podpalenia w 2014 roku.

Zobacz na mapie Google, gdzie rośnie dąb Chrobry

Sądy pod Chrobrym

Dąb Chrobry rośnie w pobliżu rezerwatu przyrody Buczyna Szprotawska w Borach Dolnośląskich w okolicy Piotrowic (województwo dolnośląskie), jednak pod względem administracyjnym jest w granicach województwa lubuskiego.
Jego nazwa jest związana z legendą, jakoby pod drzewem spotkali się cesarz Otton III z Bolesławem Chrobrym, jednak faktycznie dąb jest młodszy, a spotkanie odbyło się w grodzie Ilva, który jest obecnie dzielnicą Szprotawy, nazywaną Iława. Z całą pewnością wiemy, że pod dębem odbywały się sądy wiejskie.

Dąb Wielki lub Gruby

Chrobry był chroniony już przed II wojną światową, wówczas był nazywany Wielkim Dębem lub Grubym Dębem. Za pomnik przyrody został uznany w 1966 roku. Przetrwał wojny, ale uległ pożarowi.

W 2014 roku ktoś bezmyślnie podpalił drzewo. Podłożył ogień od środka pnia, który tworzył komnatę. Opalona została zarówno zewnętrzna strona pnia, jak i jego środkowa część.
Cztery lata temu dąb wypuścił liście na jednej czwartej konarów. To cała jego zdrowa część, na której leśnicy nie zaobserwowali zewnętrznych oznak chorobowych, nie ma tam ubytków kory, owocników grzybów. Pozostała część korony drzewa jest martwa, pozbawiona była liści.

Dąb Chrobry ma 28 metrów wysokości. Obwód jego pnia przekracza 10 metrów

Pobierz bezpłatną aplikację Nasze Miasto i bądź na bieżąco!

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste:

  • Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz "Żary"

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania. Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy zakładkę "koronawirus", w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią.

Zobacz również

Tych miejsc w Głogowie już nie ma, albo zmieniły się nie do poznania

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto