Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy Głogów znajdzie się w czerwonej strefie? Co to oznacza dla mieszkańców?

RED
Wiele wskazuje na to, że w związku z ograniczeniami nakładanymi na powiaty przez ilość zakażeń koronawirusem, powiat głogowski i sam Głogów mogą znaleźć się w tzw. czerwonej strefie.

Aktualizacja 15 października

Listę powiatów włączonych do strefy czerwonej poznamy dziś po godz. 17. Ogłosi ją premier i minister zdrowia.

Aktualizacja 14 października

Wzrost zakażeń w powiecie głogowskim odnotowywany jest już od dłuższego czasu. W ostatnich dniach jest jednak dużo większy. Jeszcze we wtorek, 13 października dynamika zakażeń wynosiła 10,9. 14 Jak podaje „Gazeta Wrocławska" w środę, 14 października, jest to już jednak 13.1 i przekracza granice strefy czerwonej.

Prawdopodobnie nowe czerwone strefy poznamy w czwartek, na oficjalne wyliczenia trzeba więc jeszcze poczekać. Jednak w głogowskim starostwie potwierdzono nam, że powiatowi grozi włączenie do strefy czerwonej.

– To nie zależy od nas, ani od głogowskiego sanepidu. Sami czekamy na ogłoszenie decyzji. Niemniej jednak prawdą jest, że jeśli obecny poziom wzrostu zakażeń się utrzyma, to jest bardzo duże prawdopodobieństwo tego, że Głogów w strefie czerwonej będzie – mówi nam starosta Jarosław Dudkowiak.

Na czwartek starosta zwołał zebranie, w formie telekonferencji, w którym mają wziąć udział instytucje powiatowe, policja, sanepid i wójtowie gmin. Jego tematem będzie sytuacja epidemiczna i również możliwość włączenia do strefy czerwonej.

Dodajmy, że jeszcze gorsze dane spływają z powiatu polkowickiego, gdzie w ciągu dnia współczynnik zakażeń wzrósł z 13 do 15,9.

Czerwona strefa - jakie ograniczenia nam grożą?

Jeśli zapadnie decyzja o wprowadzeniu w Głogowie i Polkowicach strefy czerwonej, z czym będzie się to wiązać?

Kultura
Odbywają się:
1. W pomieszczeniach, w tym w klubach muzycznych i salach widowiskowo-sportowych, a także w amfiteatrach oraz muszlach koncertowych, pod warunkiem:

  • udostępnienia widzom co czwartego miejsca na widowni, z tym że nie więcej niż 25% liczby miejsc, w przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni przy zachowaniu odległości 1,5 m pomiędzy widzami,
  • zapewnienia, aby widzowie realizowali obowiązek zakrywania ust i nosa;

2. Na otwartym powietrzu pod warunkiem:

  • zapewnienia, aby jednocześnie liczba widzów była nie większa niż 100 osób,
  • zachowania odległości co najmniej 1,5 m od innych osób przez wyznaczenie znakami poziomymi miejsc dla publiczności uwzględniających zachowanie odległości 1,5 m,
  • zapewnienia, aby widzowie realizowali obowiązek zakrywania ust i nosa, chyba że zostanie zachowana odległość nie mniej niż 1,5 m od innych osób.

Gastronomia
Obecnie w lokalu i ogródku klienci muszą zakrywać usta i nos do czasu zajęcia przez nich miejsc, w których będą spożywali posiłki lub napoje. Obsługa zakrywa usta i nos. Istnieje limit: 1 osoba na 4 m2.

W strefie czerwonej – prowadzenie działalności możliwe w określonych godzinach: od 6:00 do 22:00. Ograniczenia w zakresie godzin nie stosuje się do realizacji usług polegających na przygotowywaniu i podawaniu żywności na wynos lub jej przygotowywaniu i dostarczaniu.

Kina
Zasady podobne jak przy wydarzeniach kulturalnych – 25% miejsc, 1,5 m. odstępu, widzowie zasłaniają usta i nos.

Zgromadzenia
Obecnie jest zakaz organizowania zgromadzeń powyżej 150 osób. Ponadto odległość między zgromadzeniami nie może być mniejsza niż 100 m. Uczestnicy powinni utrzymywać dystans 1,5 m od siebie i zakrywać usta i nos.

Kościoły
1. Jeśli wydarzenie religijne odbywa się w kościele, to istnieje obowiązek zakrywania ust i nosa, z wyłączeniem osób sprawujących kult.

W strefie czerwonej – 50% obłożenia budynku (kościoła) lub innego obiektu kultu religijnego oraz obowiązek zakrywania ust i nosa

2. Jeśli wydarzenie religijne odbywa się na zewnątrz, to trzeba zachować 1,5 m odległości między osobami lub zakrywać usta i nos (z wyłączeniem osób sprawujących kult).

W strefie czerwonej – obowiązek zachowania dystansu 1,5 m i obowiązek zakrywania ust i nosa

Wesela, komunie, konsolacje i inne uroczystości rodzinne oraz przyjęcia okolicznościowe
Uczestnicy wesel, konsolacji lub przyjęć komunijnych, a także innych przyjęć okolicznościowych mają obowiązek zakrywania ust i nosa do czasu zajęcia przez nich miejsc, w których będą spożywali posiłki lub napoje.

W strefie czerwonej – 50 osób, z wyjątkiem obsługi (obecnie i od 17.10.2020 r.)

Transport zbiorowy
W strefie czerwonej – 50% liczby miejsc siedzących albo 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących określonych w dokumentacji technicznej lub dokumentacji techniczno-ruchowej dla danego typu środka transportu albo pojazdu przy jednoczesnym pozostawieniu w środku transportu albo pojeździe co najmniej 50% miejsc siedzących niezajętych – przewozy lokalne w ramach obszaru czerwonego.

Siłownie oraz centra i kluby fitness w strefie czerwonej
Działalność dopuszczalna pod warunkiem, gdy na siłowni lub w klubie znajduje się nie więcej niż 1 osoba na 10 m2 powierzchni dostępnej dla klientów, przy zachowaniu odległości 1,5 m, z wyłączeniem obsługi.

Wydarzenia sportowe
Współzawodnictwo sportowe, zajęcia sportowe i wydarzenia sportowe są organizowane bez udziału publiczności.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto