Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy dostanę wolne dni na poszukiwanie pracy?

Dorota Domienik
Fot. Piotr Krzyżanowski
Pracownikom, którzy odchodzą z pracy, trudno jest szukać nowej posady przy jednoczesnym wywiązywaniu się ze wszystkich obowiązków służbowych. Dlatego w okresie wypowiedzenia przysługuje prawo do wolnych dni, które można przeznaczyć na poszukiwanie nowego etatu.

Wymiar zwolnienia (z zachowaniem prawa do wynagrodzenia) wynosi: dwa dni robocze - w okresie dwutygodniowego i jednomiesięcznego wypowiedzenia, trzy dni robocze - w okresie trzymiesięcznego wypowiedzenia, także w sytuacji jego skrócenia. Czas wypowiedzenia może zostać bowiem skrócony w niektórych sytuacjach, maksymalnie do miesiąca.

- Wolne dni należą się wyłącznie zatrudnionym, którzy podpisali umowę o pracę, czyli wykonują odpłatnie pracę określonego rodzaju na rzecz pracodawcy, pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie przez niego wyznaczonym - mówi Agnieszka Janowska, radca prawny i dyrektor departamentu prawa pracy w TGC Corporate Lawyers. - W związku z tym nie mogą z nich skorzystać osoby, które świadczą usługi na podstawie umowy cywilnoprawnej, nawet jeśli w umowie jest zagwarantowany okres wypowiedzenia. Nie ma natomiast znaczenia czy umowa o pracę jest zawarta na czas określony, nieokreślony czy próbny a także w jakim wymiarze czasowym pracownik świadczy obowiązki. I co istotne, bez znaczenia jest również fakt czy przyczyny wypowiedzenia leżą po stronie pracownika czy pracodawcy - dodaje Agnieszka Janowska. - Prawo do zwolnienia na poszukiwanie pracy nie przysługuje natomiast w sytuacji, gdy zatrudniony sam dokonał wypowiedzenia, zawarł z pracodawcą porozumienie o rozwiązaniu umowy o pracę, rozwiązanie nastąpiło bez wypowiedzenia lub z dniem wykonania określonej pracy. Przepisów tych nie stosuje się również do pracowników tymczasowych, czyli zatrudnianych przez agencje pracy tymczasowej.

Przepisy o wypowiedzeniu umowy o pracę stosuje się także do wypowiedzenia warunków pracy i płacy. W związku z tym podwładny, który przed upływem połowy okresu wypowiedzenia złożył oświadczenie o odrzuceniu zaproponowanych mu warunków również nabywa prawo do wolnych dni przeznaczonych na poszukiwanie zatrudniania u innego pracodawcy.

- Chociaż przepis ten budzi wątpliwości, w przypadku pracowników, którzy nabyli uprawnienia emerytalne, przepisy również obowiązują. Nie ma prawnego zakazu podejmowania pracy na emeryturze. Inaczej jest wówczas, gdy pracownik odchodzący na emeryturę oświadczy, iż nie będzie pracował albo gdy zawarł on już umowę o pracę w niepełnym wymiarze czasu pracy z dotychczasowym pracodawcą - wyjaśnia Agnieszka Janowska.

Jednak, żeby skorzystać z uprawnienia do wolnych dni na szukanie pracy, pracownik odchodzący na emeryturę musi złożyć wcześniej wniosek, z którym szef ma obowiązek się zapoznać. Oznacza to, że do pracodawcy należy ostateczna decyzja o przyznaniu dni wolnych na poszukiwanie pracy. Podejmując ją pracodawca powinien wziąć pod uwagę przede wszystkim interes pracownika, który może potrzebować takiego zwolnienia.
Szef nie może samodzielnie, bez uzgodnienia z podwładnym, przyznać zwolnienia w dowolnie wybranym przez siebie okresie. Co ważne, przepisy Kodeksu pracy nie określają czy dni powinny być wykorzystane łącznie czy też w różnym czasie, dlatego też szef powinien ustalić to zgodnie z interesem podwładnego. Ponadto pozytywne rozpatrzenie wniosku pracownika o udzielenie zwolnienia nie może być uzależnione od przedłożenia przez niego stosownych zaświadczeń czy dokumentów, że okres ten faktycznie został poświęcony na poszukiwanie nowego etatu.

Zgodnie z Kodeksem pracy, za okres zwolnienia na czas poszukiwania pracy przysługuje pracownikowi wynagrodzenie, które jest ustalane na podstawie rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej.

***
Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 roku Kodeks pracy, art. 361, 37, 42, 52; § 5 rozporządzenia MPiPSz 29 maja 1996r., w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto