Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Częstochowa. "Święconka" na Jasnej Górze. Piękne wielkanocne koszyczki mieszkańców

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Wielka Sobota. Święconka to jedna z ważniejszych tradycji wielkanocnych, której początki w Polsce sięgają XIII wieku. Także na Jasnej Górze nie brakuje mieszkańców i przyjezdnych, którzy w tym właśnie miejscu chcą poświęcić zawartość przygotowanych własnoręcznie koszyczków wielkanocnych. W częstochowskim sanktuarium święcenie pokarmów trwa od godziny 9 do 16.

Pielgrzymi, a wśród nich mieszkańcy Częstochowy, przybywający na Jasną Górę w Wielką Sobotę przychodzą tu także, by poświęcić koszyczki z wielkanocnymi pokarmami. Jak przypominają paulini, każdy z elementów składowych koszyczka ma również swoją symbolikę: chleb upamiętnia Ciało Chrystusa, kiełbasa i inne wędliny symbolizują ofiarę z Baranka Paschalnego, chrzan - znak goryczy Męki Pańskiej i jajka, które oznaczają odradzające się życie. Oprócz pokarmów wymowne są także biała serwetka i zielone gałązki, odzwierciedlające niewinność i brak przywiązania do grzechu oraz przyrodę budzącą się do życia.

Zdjęcia ZOBACZ TUTAJ

W tym roku wielkanocne koszyczki święcone były przed wejściem do bazyliki.

- Moja święconka jest tradycyjna: kiełbaska, chlebek, baranek, chrzan, sól no i oczywiście jajka. Syn włożył od siebie czekoladowego zajączka. Co roku przychodzimy na Jasną Górę w Wielką Sobotę, bo mamy tu najbliżej i jest tak jakoś bardziej uroczyście. Dziś piękna pogoda, więc czeka nas jeszcze spacer Alejami, a potem już końcówka przygotowań do niedzielnego obiadu - mówiła pani Anna z częstochowskiej Parkitki.

Co jeszcze czeka nas w Wielkanoc na Jasnej Górze?

Sobotnia wieczorna liturgia Wigilii Paschalnej rozpocznie się o godz.19.00. Przewodniczyć jej ma wikariusz generalny Zakonu Paulinów o. Michał Lukoszek.

Zgodnie ze zwyczajem przez trzy dni Triduum w Kaplicy Matki Bożej o godz.21.00 nie będzie codziennego Apelu Jasnogórskiego.

- W te wyjątkowe dni, kiedy nie ma Apelu Jasnogórskiego, trwamy w ciszy i skupieniu na modlitwie, wchodząc w tajemnicę miłości Boga do człowieka, ta cisza też ma nam pomóc wejść w głębię wydarzeń tych dni, bo trudno jest zrozumieć sens Zmartwychwstania, bez zrozumienia tajemnicy Kapłaństwa, Eucharystii, Męki Pańskiej i przebywania Jezusa w grobie - mówi o. Waldemar Pastusiak, kustosz Jasnej Góry.

W Niedzielę Zmartwychwstania o godz. 6.00 Wałami przejdzie procesja rezurekcyjna. Po procesji, w Bazylice Mszę Zmartwychwstania celebrować będzie abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

Suma wielkanocna sprawowana będzie o godz. 11.00 pod przewodnictwem bp. seniora Antoniego Długosza z Częstochowy.

Wszystkie liturgie, z myślą o osobach chorych oraz mieszkających poza granicami Polski, transmitowane będą za pośrednictwem Radia Jasna Góra i na jasnogórskim kanale Youtube.

Spowiedź w Wielką Sobotę odbywać się będzie od godz. 7.30 do godz. 18.00.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto