Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czasu na wymianę pieca coraz mniej. A chętnych na program „Czyste powietrze" w Głogowie brakuje

Kacper Chudzik
Kacper Chudzik
Do 2024 w całym województwie tzw. kopciuchy muszą zniknąć
Do 2024 w całym województwie tzw. kopciuchy muszą zniknąć Archiwum
Tylko kilka osób w ciągu roku skorzystało w Głogowie z programu „Czyste powietrze", oferującego dofinansowanie na wymianę źródeł ciepła. Nasze miasto jest na szarym końcu rankingu projektu.

W pierwszym kwartale 2021 roku z programu „Czyste powietrze" w Głogowie skorzystały 3 osoby. W drugim kwartale dofinansowanie przyznano na 4 wnioski, natomiast w trzecim kwartale było to tylko pięć wniosków. Tym samym Głogów znajduje się na szarym końcu, jeśli chodzi o ogólnopolski ranking wykorzystania programu. W trzecim kwartale 2021 roku nasze miasto zajęło 2358 miejsce na 2477 gmin.

W ramach programu można było uzyskać dofinansowanie nawet do 32 tysięcy złotych (lub do 37 tys., jeśli w grę wchodziła dodatkowo instalacja fotowoltaiczna). Mimo wszystko, w 2021 roku nie było w Głogowie zbyt wielu chętnych na skorzystanie z niego.

Dla porównania, podczas gdy w Głogowie w programie weźmie udział 5 wniosków, najwięcej w Polsce (biorąc pod uwagę liczbę mieszkańców) w trzecim kwartale tego roku złożono ich w Gogowie (woj. śląskie). W tej liczące nieco ponad 13 tys. mieszkańców gminie dofinansowanie zyskały 262 projekty.

Jeśli zaś patrzeć bez rozróżnienia wniosków na ilość budynków w danej gminie, to najwięcej w ostatnim kwartale było ich w Rybniku - aż 726. Bez porównania więcej niż w Głogowie.

Nieco więcej osób skorzystało z prezydenckiego programu

Trochę większym zainteresowaniem niż „Czyste powietrze" cieszył się w Głogowie gminny program wymiany źródeł ciepła, w ramach którego dofinansowanie można było dostać z urzędu miasta.

W 2021 roku złożono w nim 21 wniosków, a póki co rozliczono 12 z nich. Program cieszył się większym zainteresowaniem m.in. dlatego, że był trochę prostszy od ogólnopolskiego. Trzeba było w nim spełnić mniej wymogów, aby zyskać dofinansowanie.

Przypomnijmy, że od 1 stycznia 2024 roku na terenie całego województwa dolnośląskiego wejdzie w życie całkowity zakaz używania tak zwanych kopciuchów, czyli pieców nie spełniających wymagań w zakresie minimalnych standardów emisyjnych. Do tej pory każdy będzie musiał wymienić stare, nie spełniające norm źródła ciepła. Stąd też nacisk samorządów na promowanie programów typu „Czyste powietrze".

Zobacz też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto