Co zjeść we Wrocławiu? Zwiedzanie (z) pełną gębą!

Artykuł sponsorowany
W ostatnich latach turystyka kulinarna stała się popularną modą, a dzięki możliwości łatwego podróżowania po całym świecie coraz chętniej sięgamy po tradycyjne przysmaki odwiedzanych regionów. Próbując na własnych kubkach smakowych nowych potraw, rozpieszczamy nasze zmysły, a jako pamiątki przywozimy przyprawy, słodycze czy inne regionalne specjały. Zdecydowanie jest to jeden z najprzyjemniejszych sposobów poznawania nowych kultur!

Ale żeby dostarczyć podniebieniu nowych doznań, nie trzeba wcale pokonywać tysięcy kilo-metrów. Mamy w Polsce miasto, które stało się w ostatnim czasie prawdziwą gastronomiczną potęgą. Z roku na rok Wrocław staje się coraz bardziej atrakcyjny dla osób ceniących dobrą kuchnię. Powstają wspaniałe restauracje a także nowe inicjatywy i wydarzenia kulinarne, takie jak owocowo-warzywne bazary, zjazdy food trucków, targi śniadaniowe, jarmarki świeżych produktów. Każdy smakosz znajdzie coś dla siebie!

Posted by Wrocławon 2 stycznia 2015

Wrocław zasługuje na wyróżnienie z jeszcze jednego powodu – nie ma drugiego miasta o tak różnorodnych kulinarnych tradycjach. Kuchnia Wrocławia to spotkanie wielu kultur, a jej specyfikę przez setki lat kształtowały wpływy kulinarne różnych regionów przedwojennej Polski i dawnych Kresów Wschodnich. I chociaż nie znajdziemy tutaj sztandarowej potrawy jak oscypek czy babka ziemniaczana, to kuchnia Wrocławia z pewnością jest atrakcją dla turysty i nie znudzi mu się za szybko. Czego spróbować odwiedzając stolicą Dolnego Śląska? Prezentujemy 6 sztandarowych dań, których nie można pominąć!

Kluski śląskie
Tradycyjną śląską kluską jest niewielka kulka ciasta zrobiona z mąki ziemniaczanej i ugotowanych ziemniaków, której następnie nadaje się charakterystyczny kształt spłaszczonej kuli z wgłębieniem na środku i gotuje w osolonej wodzie aż do ostygnięcia. Jak każe zwyczaj, szanująca się gospodyni powinna ulepić zawsze nieparzystą liczbę klusek. Potrawa jest tak głęboko zakorzeniona w historii i tradycji Wrocławia, że doczekała się nawet własnej legendy o Bramie Kluskowej.

Brama łączy położony na Ostrowie Tumskim niewielki, ceglany kościół św. Idziego z Domem Kapituły, a na jej szczycie do dziś możemy zobaczyć skamieniałą kluskę. Jako ciekawostkę dodajmy także, że przez całe wieki na Śląsku dominowały kluski jęczmienne i gryczane. Na dworach, a potem też w mieszczańskich domach, gotowano je z mąki pszennej, a na kluski z mąki ziemniaczanej musieliśmy czekać aż do XVIII wieku.

Zrazy śląskie
Najlepszym dopełnieniem buchających parą klusek śląskich są tradycyjne śląskie zrazy w zawiesistym sosie. Cienko rozbite wołowe plastry mięsa smaruje się musztardą, w środek zawija się farsz z cebulki, ogórka kiszonego i boczku, a następnie smaży i dusi w gęstym sosie.

Królik duszony ze śliwkami
Na smak i charakter lokalny kulinariów wpływa również środowisko naturalne, stąd we wrocławskiej kuchni obecność dziczyzny, a za jeden z przysmaków uznawany jest królik. Tradycyjnie doprawia się go tymiankiem i pieprzem, solą, podsmaża na maśle, a potem dusi z cebulką i liściem laurowym. W trakcie duszenia dodaje się wymoczone w winie suszone śliwki i morele, a na sam koniec śmietanę. Palce lizać!

Żurek śląski
Mało osób wie, że ta zupa popularna w okresie świąt Wielkanocnych w całej Polsce pochodzi właśnie z Dolnego Śląska. Nazwa żur pochodzi od dawnego niemieckiego wyrazu sūr, dziś sauer, czyli kwaśny. Żur to gęsta i lekko kwaskowata zupa przygotowywana na bazie żytniego zakwasu, bogata w przeróżne wędzonki i białą kiełbasę, tradycyjnie doprawiona grzybami, śmietaną, czosnkiem, majerankiem i podawana z ugotowanym na twardo jajkiem. Serwowana tradycyjnie w wydrążonym bochnie chleba.

Karp
Kuchnię położonej na północ od Wrocławia Doliny Baryczy zdominowały z kolei ryby słodkowodne, a przede wszystkim stało się to królestwo karpia milickiego. Bliskość stawów milickich słynących z najsmaczniejszych karpi spowodowało, że we Wrocławiu ryba ta stanowi przysmak nie tylko na wigilijnym stole, ale przez cały rok.
Karpia podawać można na wiele różnych sposobów – w galarecie, w szarym sosie czy smażonego. Jednak daniem nieznanym nigdzie poza granicami Wrocławia jest karp w bulionie luterańskim. Rybę gotuje się w ciemnym piwie doprawionym liściem laurowym z dużą ilością cebuli.

Ciasto drożdżowe z cynamonową kruszonką
By tradycji stało się zadość, na deser trzeba sięgnąć po typowy wrocławskie deser, którego receptura nie zmienia się od pokoleń. Polscy Ślązacy nazywają ciasto kołoczem, w śląskim dialekcie języka niemieckiego usłyszmy nazwę straselkucha, zaś po niemiecku zwie się streuselküchen. Smak kołocza zachwycił pierwszego cesarza zjednoczonych Prus Wilhelma I do tego stopnia, że ciasto zagościło na jego dworze.

Sekret niezapomnianego smaku tkwi w tradycyjnych składnikach, czyli roztopionym maśle, mące, cukrze, odrobinie wanilii i dużej ilości cynamonu. Wszystkie składniki należy razem zagnieść i okrasić ciasto grubą warstwą kruszonki, a po upieczeniu – cukrem pudrem lub lukrem. Latem ciasto nadziewano czasem owocami takimi jak jabłka, truskawki czy rabarbar, a zimą dodawano mak albo biały ser, jednak to najprostszy przepis na ciasto drożdżowe z cynamonową kruszonką do dzisiaj darzony jest największą estymą.

Jeśli na samą myśl o tych przysmakach zgłodnieliście, nie zwlekajcie i zaplanujcie wyjazd jeszcze dziś! Wrocław oferuje szerokie możliwość rezerwacji hoteli, jak na przykład Best Western, hosteli, pensjonatów oraz mieszkań na wynajem. Wśród niemal 300 lokalizacji na pewno znajdziemy najbardziej odpowiednią dla siebie. Komfortowe miejsca noclegowe znajdują się w ścisłym centrum miasta, w bezpośrednim sąsiedztwie zabytkowego Rynku. Wiele z nich wyposażonych jest w profesjonalne centra biznesowe i rekreacyjne. Dla osób poszukujących tanich i komfortowych noclegów polecamy urokliwe hostele i kwatery prywatne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto