Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cmentarzysko kurhanowe w Białogórzu. Klimat jak z Blair Witch Project? Sprawdzamy, czy jest się czego bać

Justyna Orlik
Justyna Orlik
Rzeźby Słowian na wejściu do cmentarzyska
Rzeźby Słowian na wejściu do cmentarzyska Justyna Orlik
Cmentarzysko kurhanowe w Białogórzu (województwo dolnośląskie) znajduje się przy drodze krajowej nr 30 pomiędzy Zgorzelcem a Lubaniem. Obiekt rzuca się w oczy z uwagi na bukowy las. Jego liście czerwienieją na jesień, więc samo miejsce nabiera aury tajemniczości...

Cmentarzyska kurhanowe na Dolnym Śląsku

Wczesne średniowiecze to okres panowania Ślężan i Dziadoszan, którzy po śmierci byli chowani wspólnie z kapłanami w kurhanach, czyli stożkowych kopcach. W ich wnętrzu znajdowały się komory grobowe. Cmentarzyska z okresu od VIII do XI wieku znajdziemy w kilku miejscach na Dolnym Śląsku, m.in. w Muszkowicach (powiat ząbkowicki), Będkowicach pod Sobótką i w Niedarach (powiat trzebnicki). Niektóre z nich zostały odkryte jeszcze przed wojną, a dokumentację do pozostałych sporządzono w późniejszych latach.

Na cmentarzysku pod Sobótką znajdują się groby Ślężan. Z badań archeologicznych, przeprowadzonych na tym terenie wynika, że zmarłych palono na stosie, a ich szczątki, pozostałe w wyniku częściowej kremacji, umieszczano w komorach grobowych. Tam znaleziono też naczynia, których używano w trakcie obrzędu.

Cmentarzysko kurhanowe w Zgorzelcu
Płyta, informująca o cmentarzysku kurhanowymJustyna Orlik

Jedno z największych cmentarzysk kurhanowych w Polsce znajduje się w Białogórzu koło Zgorzelca

Mieszkańców naszego miasta, ale także turystów może zdziwić fakt, że największa tego rodzaju nekropolia znajduje się zaledwie kilka kilometrów od centrum przygranicznego miasta. Z badań przeprowadzonych tutaj w 2020 roku wynika, że w obrębie bukowego lasu znajduje się ponad 200 kurhanów. Wejścia do nich strzegą słowiańscy wojownicy. W lesie można natknąć się na kilka kamiennych płyt z informacją o tym, kiedy powstało cmentarzysko.

Tajemnicze znaki na drzewach w lesie w Białogórzu. Co znaczą?

Po wejściu do lasu możemy się poczuć jakbyśmy znaleźli się w wehikule czasu. Panuje tu trudna do opisania atmosfera, którą potęguje bukowy las. Dopiero po spacerze w jego głąb widać, jaki jest rozległy i że zmienia się w las mieszany z mocnym spadkiem w dół. Pod jednym z drzew znaleźliśmy szałas podobny do tych, występujących w Blair Witch Project, jednym z najgłośniejszych horrorów wszechczasów. Do udziału w projekcie zaproszono wówczas nierozpoznawalnych aktorów oraz amatorów, którzy ręcznymi kamerami kręcili poszczególne sceny w filmie. To sprawiło, że obraz, który finalnie dostał widz, przypominał dokument.

Obok szałasu znajduje się kilka drzew z charakterystycznymi nacięciami. Czym są i po co zostały zrobione? To nie są ślady po Słowianach, a spała żywiczarska, która powstaje w wyniku mechanicznych działań i umożliwia zbieranie żywicy przez żywiczarzy. To zajęcia było spopularyzowane w latach 70. w Polsce, ale dziś w wyniku importu tańszego surowca, np. z Chin zaprzestano jej zbierania w kraju.

Cmentarzysko kurhanowe w Zgorzelcu
Charakterystyczne nacięcia na drzewachJustyna Orlik

Jak dojechać do cmentarzyska kurhanowego w Białogórzu? Mapa dojazdu

Prastara mogiła znajduje się przy drodze krajowej między Zgorzelcem a Jelenią Górą. We wsi znajduje się również urokliwy kościół św. Andrzeja, który wzniesiono prawdopodobnie na początku XVI wieku.

Cmentarzysko kurhanowe w Zgorzelcu
Widok z drogi krajowej Zgorzelec-Jelenia GóraJustyna Orlik

Jesteście ciekawi, jak wygląda cmentarzysko w listopadzie? Zobaczcie zdjęcia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto