Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ciężarowcy z podstawówki

Małgorzata Agaciak, (SUO)
zdj. Piotr Krzyżanowski
zdj. Piotr Krzyżanowski
WROCŁAW Wyniki akcji Sanepidu „Z garbem do szkoły” wskazują, że większość dzieci nosi zbyt ciężkie tornistry Rok temu mój tornister ważył siedem kilo.

WROCŁAW
Wyniki akcji Sanepidu „Z garbem do szkoły” wskazują, że większość dzieci nosi zbyt ciężkie tornistry

Rok temu mój tornister ważył siedem kilo. Tato się zdenerwował i nie pozwolił mi nosić niepotrzebnych rzeczy. Moja siostra go nie posłuchała i teraz musi nosić „pajączka” - mówi Łukasz Lubaczewski, wrocławski czwartoklasista. Jego tornister ważył wczoraj cztery kilogramy

Uczniowskie teczki są za ciężkie – mówi Wacław Szetelnicki, kierownik Oddziału Higieny Dzieci i Młodzieży z Sanepidu. – Książki w twardych okładkach, dwa zeszyty ćwiczeń do języka obcego, farby, klej, cyrkiel, piórnik z wyposażeniem. To wszystko waży.
Oprócz tego w tornistrach można znaleźć: strój na wuef, buty zmienne, pompkę do dmuchania piłki, półtoralitrową butelkę coli.
Rafał Łukaszewski, czwartoklasista z SP 45 na Sępolnie, miał wczoraj cztery lekcje. W jego plecaku znaleźliśmy koszulkę i spodenki sportowe, zeszyt siostry (zabrany przez pomyłkę, bo miał taką samą okładkę), nożyczki, pustą butelkę po piciu, klej, portfel, płyty z grami komputerowymi i pojemnik ze śniadaniem.

– Czasem mi się nie chcę rozpakowywać torby, więc noszę wszystkie książki przez cały tydzień – mówi Łukasz. – Mama trochę się denerwuje i mówi, żebym wyciągnął to, co nie jest mi potrzebne. Ale mi nie jest za ciężko. Mam prosty kręgosłup. Proszę zobaczyć!

Wykrzywione kręgosłupy

Nie wszystkie dzieci są tak zdrowe jak Rafał. – Z 28 uczniów w klasie, 25 powinno chodzić na gimnastykę korekcyjną – mówi Zbigniew Stankiewicz, wuefista i wiecedyrektor SP 45. – Dzieci są pokrzywione. I to bardzo. Klasy I-III mają zajęcia korekcyjne. Bezpłatne. Dla starszych nie ma już pieniędzy. Zajęcia korekcyjne i tak są opłacane z tzw. godzin dyrektorskich, czyli zamiast kółka plastycznego, sks-u, czy szkółki teatralnej. Tak naprawdę potrzebny byłby dodatkowy etat.
W sali do gimnastyki korekcyjnej są piłki lekarskie, kijki, hula-hop oraz drabinki. A także cała ściana luster, w których dzieci mogą kontrolować swoją postawę. Maluchy mogą chodzić na zajęcia raz w tygodniu.

– Po latach doświadczeń wiem, że to za mało. W godzinę nie wyprostujemy naszych dzieci. A skolioza to poważna choroba. Ujawnia się najczęściej między 5. a 10. rokiem życia. Ćwiczenia są niezbędne. Jeżeli skrzywienie się pogłębia, powstaje garb na plecach i sylwetka się deformuje. Wtedy konieczna jest operacja.

Najwyżej 3 kilogramy

Skolioza jest wynikiem złego odżywiania, złych nawyków i niedbalstwa. Ciężki tornister zwiększa ryzyko.

– Może on przyczynić się do uszkodzenia kręgów lędźwiowych. Z moich obserwacji wynika, że średnio co trzeci mały pacjent cierpi, ponieważ nosi zbyt ciężki tornister – tłumaczy Zbigniew Kwaterko, pediatra.

– Idealnym rozwiązaniem byłyby szafki w szkołach i dwa komplety podręczników – dodaje Wacław Szetelnicki. – Ale nikogo na to nie stać. Apeluję więc do rodziców, by sprawdzali co ich dzieci noszą w tornistrach.
Tornister ucznia podstawówki powinien ważyć nie więcej niż trzy kilogramy. Z badań sanepidu wynika, że przeciętny tornister malucha waży cztery, pięć kilo. Rekordziści na plecach noszą nawet 10 kilogramów. •

Waga tornistrów wraz z zawartością

I klasa – średnio 3,5 kg, najcięższy 5 kg.
II kl. – ciężar wahał się od 1,1 do 6,95 kg.
III kl. – od 2,10 – 8 kg.

w tym:
podręczniki szkolne i zeszyty:

I kl. – od 0,3 kg. do 2,7 kg.
II kl. – od 0,5 kg. do 3,3 kg.
III kl. – od 0,4 kg. do 3,5 kg.

dodatkowe przedmioty:

I kl. – w skrajnych przypadkach 48 proc. wagi tornistra
II kl. – do 62,5 proc. całego tornistra
III kl. – do 58 proc. wagi całego tornistra

tornistry:

I kl. – od 0,1 kg. do 1,8 kg.

Rady dla rodziców
• podawaj dziecku zalecane dawki witaminy D;

• stosuj dietę bogatą w wapń (nabiał i jego przetwory);

• zachęcaj je do uprawiania sportu;

• dostosuj stolik i krzesło do wzrostu dziecka;

• pilnuj, by tornister (lekki!) nosiło na obu ramionach.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto