Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Budżet Głogowa na rok 2021 przyjęty. Ile miasto wyda na inwestycje?

Kacper Chudzik
Kacper Chudzik
W środę, 30 grudnia, odbyła się ostatnia w tym roku sesja Rady Miejskiej w Głogowie. Najważniejszym jej punktem było zatwierdzenia budżetu na rok 2021.

Za budżetem zagłosowało 12 radnych. Wstrzymało się 8, natomiast 2 nie oddało głosu.

W nadchodzącym roku miasto ma wydać w sumie 395 milionów złotych, przy dochodach rzędu 370 mln. Brakujące 25 milionów pokryte zostanie z kredytów (16 mln) oraz 9 mln nadwyżki z lat poprzednich. Na co pójdzie najwięcej pieniędzy? Niemal 1/3 budżetu pochłonie oświata. To kwota około 126 mln złotych, plus kolejne 6 mln na świetlice oraz edukacyjną opiekę wychowawczą. Transport, czyli m.in. bieżące i zimowe utrzymanie dróg oraz komunikacja miejska to 32 mln. Gospodarka mieszkaniowa 14 mln, ochrona zdrowia – 11 mln.

– Ochrona zdrowia to przede wszystkim programy zdrowotne, ale także spore pieniądze na rozwój szpitala i związane z objęciem połowy udziałów przez miasto. Pomoc społeczna to 18 mln, czyli wszystkie jednostki realizujące te zadania. Dział Rodzina to 93 mln i tu zawarte są te wszystkie świadczenia jak 500+, 300+, alimenty i inne programy socjalne zlecone przez rząd – wyjaśnia prezydent Rafael Rokaszewicz.

Gospodarka komunalna i ochrona środowiska (m.in. utrzymanie zieleni w mieście, gospodarka odpadami) to blisko 30 mln złotych. Kultura – ponad 11 mln, sport – 14,5 mln złotych (kluby zawodowe, młodzieżowe i dziecięce). Wyższa kwota na sport związana jest z dotacją na podgrzewaną murawę dla Chrobrego.

50 milionów na inwestycje

Taka kwota zostanie przeznaczona na prowadzenie inwestycji w roku 2021.

– Bardzo mi zależy na tym, by inwestycje i remontu w mieście utrzymać na odpowiednim poziomie, bo to źródło utrzymania dla głogowskich firm i miejsca pracy dla mieszkańców – mówi Rafael Rokaszewicz.

Najważniejsze inwestycje zawarte w projekcie budżetu na 2021 rok:

  • budowa kolejnego (czwartego) budynku mieszkalnego dla głogowian – TBS nr 18 na terenie pokoszarowym
  • modernizacja oddziału wewnętrznego w głogowskim szpitalu
  • podgrzewana murawa dla Chrobrego Głogów
  • modernizacja ul. Kazimierza Sprawiedliwego
  • remont ul. Daszyńskiego (II etap)
  • ul. Sowińskiego
  • uzbrojenia i budowa dróg na os. Piastów Śląskich (Nowy Piastów)
  • budowa ronda na skrzyżowaniu ul. Piłsudskiego i Wojska Polskiego (5 mln)
  • budowa przejścia podziemnego przy Zamku
  • zakończymy budowę budynku komunalno-socjalnego na os. Piastów
  • modernizacja kuchni w SP 12 i 14, budowa kotłowni w SP 2,
  • zakończenie i oddanie do użytku Przedszkola Publicznego nr 7

To nie wszystko.

– Chciałbym w przyszłym roku rozpocząć budowę hospicjum. Na ten cel zapisałem w 2021 roku 2 mln złotych. Jeżeli uzyskamy wsparcie w postaci środków zewnętrznych zrobimy całość, jeśli nie – będziemy etapować budowę z własnych środków – mówi prezydent.

W przyszłym roku staną w Głogowie także dwie kolejne tężnie solankowe – na os. Piastów Śląskich i na terenie zielonym przy ul. Głowackiego. Prezydent planuje kolejne w następnych latach.

– To będzie ciężki rok, związany z epidemią. Musimy także oszczędzać, a zaczynamy od siebie, na wydatkach administracyjnych. Te będą niższe o kilka milionów złotych – mówi Rafael Rokaszewicz.

Opozycja - Nie będziemy przeciwni temu budżetowi

– Projekt zawiera w sobie dużo rzeczy pozytywnych, ale też niepokojących. Dużo rzeczy można było zastąpić rzeczami pilniejszymi. Wśród pozytywów mogę budowę hospicjum, zakończenie budowy bloku mieszkalnego oraz budowę kolejnych tężni solankowych, o których mówiliśmy już podczas kampanii wyborczej – mówił radny Krzysztof Sarzyński z klubu radnych PiS.

Radny Sarzyński zaznaczył jednak, że bardzo niepokojące jest duże zadłużenie miasta. W roku 2021 deficyt wyniesie prawie 25 mln. Całe zadłużenie sięgnie już 194 miliony. Radni wymienili, że miasto za dużo wydaje na promocję i organizację wielu imprez. Bardziej potrzebne byłyby też inwestycje rozwojowe, zamiast tylko upiększających miasto.

– Głogów musi zacząć myśleć o swojej gospodarce, a nie tylko o swoim wyglądzie. Plan budowy instalacji fotowoltaicznych na budynkach należących do GMG, który zaproponowaliśmy w 2018 roku byłby doskonałym zaczątkiem do szukania oszczędności, których potrzebujemy. Podjęta dzisiaj uchwała odnośnie stworzenia klastra energii stanowi solidny filar tego planu, jednak naszym zdaniem wprowadzana jest zbyt późno – dodał radny Sarzyński.

Ostatecznie radny Sarzyński przyznał, że klub nie będzie przeciwny uchwale budżetowej - jednak w ten sposób daje prezydentowi kredyt zaufania.

Prezydent Rokaszewicz zaznaczył w odpowiedzi, że zadłużenie jest większe, jednak i budżet miasta jest większy i stosunek zadłużenia do samego budżetu utrzymuje się na podobnym poziomie co kilka lat temu.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto