Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Biskup odwołał dyspensę od obowiązku udziału w niedzielnej mszy świętej. Co z procesją w Boże Ciało?

Grażyna Szyszka
Grażyna Szyszka
W kościołach nie obowiązuje już limit gromadzących się osób. Wierni nadal mają jednak obowiązek zakrywania ust i nosa.
W kościołach nie obowiązuje już limit gromadzących się osób. Wierni nadal mają jednak obowiązek zakrywania ust i nosa.
Kuria Diecezjalna w Zielonej Górze opublikowała nowe zarządzenia duszpasterskie bp. Tadeusza Lityńskiego. Biskup diecezjalny odwołuje dyspensę zwalniającą z obowiązku udziału w niedzielnej mszy św. Z tego obowiązku zwolnione pozostają jedynie osoby chore, w podeszłym wieku, objęte kwarantanną, czy też z innych ważnych przyczyn niezdolne uczestnictwa we mszy św.

W związku ze złagodzeniem przez władze dotychczas obowiązujących obostrzeń, staje się możliwe szersze uczestnictwo wiernych w życiu parafii i korzystanie przez nich z oferty duszpasterskiej. Jak informuje ks. Andrzej Sapieha, biskup zielonogórsko-gorzowski zaprasza wszystkich diecezjan do włączania się z roztropnością ale i odwagą w życie duszpasterskie w parafiach.

Najważniejsze kwestie zawarte w najnowszym rozporządzeniu biskupa diecezji zielonogórsko-gorzowskiej:

1. Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami w kościołach nie obowiązuje już limit gromadzących się osób. Wierni nadal mają jednak obowiązek zakrywania ust i nosa. Dozwolone są także zgromadzenia poza kościołami. Liczba uczestników tych zgromadzeń nie może jednak przekraczać 150 osób. Uczestnicy muszą również zasłaniać usta i nos lub zachować dwumetrowy dystans społeczny.

2. W związku z powyższym, z dniem 1 czerwca br. biskup diecezjalny odwołuje dyspensę zwalniającą z obowiązku udziału w niedzielnej mszy św. Z tego obowiązku zwolnione pozostają jedynie osoby chore, w podeszłym wieku, objęte kwarantanną, czy też z innych ważnych przyczyn niezdolne uczestnictwa we mszy św.

3. Można organizować spotkania grup parafialnych oraz spotkania formacyjne dla wiernych (w tym także dla dzieci i młodzieży), zarówno w kościołach jak i w salach parafialnych, przy zachowaniu obowiązującego reżimu sanitarnego.

4. Na prośbę rodziców i za zgodą proboszcza możliwe jest przygotowanie i udzielenie dzieciom sakramentów pokuty i pojednania oraz I Komunii św., indywidualnie lub w małej grupie. Na prośbę rodziców i młodzieży możliwe jest także przygotowanie do bierzmowania.

5. Przywrócona zostaje posługa nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. Mogą oni jednak wyłącznie pomagać w rozdzielaniu Komunii św. w kościołach. Nadal nie wolno im zanosić Komunii św. do chorych. 

6. Służby liturgicznej nie obowiązują ograniczenia wiekowe, a dzieci mogą uczestniczyć we mszy św. również bez opieki rodziców.

7. Pogrzeby można odprawiać we wszystkich formach przewidzianych przez księgi liturgiczne, a nie jak do tej pory, wyłącznie w formie jednej stacji przy grobie.

8. Podczas zbliżającej się uroczystości Bożego Ciała nie urządza się procesji po ulicach miejscowości. Należy natomiast urządzić procesję eucharystyczną wokół kościoła (po każdej mszy św., lub przynajmniej po jednej mszy św. sprawowanej w tym dniu). Podczas tej procesji nie przygotowuje się tradycyjnych czterech ołtarzy. Tam gdzie procesja wokół kościoła jest niemożliwa, należy wyjść przed kościół z Najświętszym Sakramentem i udzielić błogosławieństwa eucharystycznego.

9. Kuria diecezjalna oraz urzędy parafialne powracają do pracy w normalnych godzinach urzędowania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto