Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bielsko ma już od dawna swoją mapę hałasu

NET
Do stworzenia map hałasu zobowiązują Polskę przepisy unijne. Zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego z czerwca 2002 roku hałas uznawany jest za czynnik zanieczyszczający środowisko naturalne, działający negatywnie ...

Do stworzenia map hałasu zobowiązują Polskę przepisy unijne. Zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego z czerwca 2002 roku hałas uznawany jest za czynnik zanieczyszczający środowisko naturalne, działający negatywnie na otoczenie, podobnie jak dwutlenek węgla czy inne szkodliwe substancje. Dokument nakłada również na polskie miasta obowiązek monitorowania poziomu hałasu. Obowiązek ten wynika także z przepisów Polskiego Prawa Ochrony Środowiska. Zarówno w krajowych, jak i unijnych przepisach dokładnie określone zostały terminy wykonania map hałasu. Do czerwca ubiegłego roku miało to zrobić 12 miast liczących ponad 250 tysięcy mieszkańców. Do roku 2012 do utworzenia map zobowiązane są miasta liczące powyżej 100 tysięcy mieszkańców. Jest ich 27.

W grupie dużych miast, w terminie mapa powstała tylko w Gdańsku. Warszawa i Poznań i Lublin zrobiły je z opóźnieniem. W pozostałych miastach powyżej 250 tys. mieszkańców map nadal nie ma. Samorządy swoją opieszałość uzasadniają brakiem funduszy, odpowiednich rozporządzeń oraz utrudnieniami związanymi z ustawą o prawie zamówień publicznych. Komisja europejska już zaczyna się sprawą interesować i grożą nam za to kary.

Bielsko ma czas na zrobienie mapy akustycznej do 2012 roku. Jest jednak jednym z pierwszych w Polsce miast, która mapą dysponuje już od roku 2003, a obecnie została ona uwspółcześniona. Samorząd wykorzystał fakt, że właśnie w Bielsku istnieje oferująca kompleksowe usługi w tym zakresie spółka Techmex. - W roku ubiegłym dostarczyliśmy miastu dane geoinformatyczne. Dodatkowo dostarczyliśmy mu oprogramowanie pozwalające na modelowanie hałasu miejskiego, wykonaliśmy również mapę wybranych 20 lokalizacji - mówi Grzegorz Pastwa, rzecznik prasowy bielskiego Techmeksu. Bielska spółka ma zamówienia również z Łodzi i Lublina. Ostatnio umowę na wykonanie mapy hałasu podpisała z Białymstokiem.

- Ponieważ w Bielsku-Białej najwyższe uciążliwości w środowisku powodowane są właśnie hałasem, znacznie wcześniej mieliśmy taką mapę. Wykonawcą był Główny Instytut Górnictwa w Katowicach. Teraz dzięki nowocześniejszym technologiom jest uzupełniana - mówi Tomasz Ficoń, rzecznik prasowy bielskiego Ratusza.

Mapy akustyczne, pokazujące skażenie środowiska hałasem, są pomocne architektom, planistom oraz służbom ochrony środowiska.

Każdy bielszczanin, który uważa, że hałas w jego mieszkaniu jest nie do wytrzymania może wystąpić z wnioskiem do Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego o wymianę okien na bardziej dźwiękochłonne. Pracownicy wydziału skonfrontują wówczas adres zamieszkania wnioskodawcy z mapą akustyczną i jeśli to rejon, gdzie wartości progowe hałasu są przekroczone, pojawią się w naszym domu, by dokonać pomiaru okien w pomieszczeniach, gdzie dociera nadmierny hałas.

Potem, niestety, czekać trzeba w długiej kolejce. Obecnie jej realizację ocenia się na dwa lata. Do tej pory w starych budynkach wymieniono tysiąc okien, drugie tyle wniosków czeka na realizację. Lista wciąż się wydłuża, bo tempo wymiany zależy od pieniędzy, którymi dysponuje Miejski Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a ten nie jest zbyt zasobny.

W budynkach powstających przy ruchliwych ulicach okna dźwiękochłonne montowane są od razu.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Bielsko ma już od dawna swoją mapę hałasu - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto