Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Biedni ludzie, którzy palą

Maria Zawała
Około 30 proc. ludzi na świecie powyżej 15. roku życia pali papierosy, co daje liczbę 1,1 mld palaczy. W ciągu roku wypalają oni prawie 6 trylionów wyrobów tytoniowych.

Około 30 proc. ludzi na świecie powyżej 15. roku życia pali papierosy, co daje liczbę 1,1 mld palaczy. W ciągu roku wypalają oni prawie 6 trylionów wyrobów tytoniowych. Do roku 2025 liczba palaczy na świecie wzrośnie do ok. 1,6 mld. - W Polsce konsumpcja papierosów rosła gwałtownie przede wszystkim od początku lat 50. do końca lat 70. Zahamowanie wzrostu spożycia nastąpiło dopiero w latach 80. - wyjaśnia prof. Ewa Florek z Laboratorium Badań Środowiskowych Katedry i Zakładu Toksykologii Akademii Medycznej w Poznaniu.

Zdaniem pani profesor, ciągle na świecie więcej palą ludzie ubożsi i słabiej wykształceni. W Polsce w rodzinach o najwyższych dochodach panowie są dwukrotnie rzadziej codziennymi palaczami tytoniu (27 proc.). - Wśród kobiet to zróżnicowanie nie jest już tak duże, natomiast przerażeniem napawa fakt, że codziennie 500 młodych Polaków sięga po raz pierwszy po papierosa - dodaje prof. Florek. Aż 60 procent populacji narażonych jest ponadto na przebywanie w jednym miejscu z palaczami. - Bierny palacz w pomieszczeniu zastępczym wchłania toksyczne składniki dymu tytoniowego tak, jakby sam wypalił jedną trzecią papierosa - alarmuje prof. Florek, apelując do wszystkich o rozsądek, zwłaszcza, że w jednych pomieszczeniach z palaczami, wbrew obowiązującym w ustawom pracuje nadal 55 proc. Polaków i 27 procent niepalących Polek. - Zawsze jest dobry czas na rzucenie palenia. Jeśli ktoś nadal nie wierzy, że to może szkodzić zdrowiu niech przyjmie do wiadomości fakt, że w jednym papierosie jest aż 4000 związków chemicznych. Czy na pewno chcemy je wchłaniać? -pyta pani profesor.

Paląc papierosy zwiększasz ryzyko wystąpienia zawału serca i udaru mózgowego trzykrotnie - alarmują naukowcy, ale 43 proc. mężczyzn i 22 proc. kobiet uzależnionych od nikotyny w Polsce zdaje się tego faktu nie przyjmować do wiadomości.

Puszczeni z dymem

Wypalenie każdego papierosa wiąże się z natychmiastowym wzrostem ciśnienia tętniczego i przyspieszeniem akcji serca. Efekt ten jest szczególnie wyraźny podczas palenia pierwszego papierosa w godzinach porannych, kiedy ryzyko wystąpienia zawału serca i udaru mózgowego jest największe. - Dlatego m.in. palenie papierosów może być przyczyną zawału mięśnia sercowego nawet w przypadku niewielkich zmian miażdżycowych w naczyniach wieńcowych. Zmniejsza też skuteczność leczenia nadciśnienia tętniczego - alarmuje prof. Ewa Florek z Laboratorium Badań Środowiskowych Katedry i Zakładu Toksykologii Akademii Medycznej w Poznaniu.

Z przekazanych przez nią niedawno w Katowicach podczas spotkania z farmaceutami informacji wynika, że dramatycznym i co więcej, narastającym zjawiskiem jest także palenie papierosów przez ciężarne matki.

- 24-proc. przyszłych matek pali, nie wiedząc, że tym samym naraża też swoje przyszłe dzieci np. na choroby nowotworowe - mówi prof. Florek. U kobiety palącej w czasie ciąży mogą wystąpić zaburzenia w rozwoju płodu i w następstwie częstsze zgony noworodków. Pani profesor, która całe swoje zawodowe życie poświęciła badaniu szkodliwości dymu tytoniowego, nie może zrozumieć, jak matki mogą w ogóle palić w towarzystwie swoich pociech, w domu czy na spacerze.

- Bierne wdychanie dymu tytoniowego wywiera przecież szczególnie niekorzystny wpływ na układ krążenia u dzieci - wyjaśnia.

4200 trucizn

Dym, który powstaje podczas palenia papierosa jest wynikiem niecałkowitego spalania tytoniu. Papieros o masie 1 g wytwarza ok. 500 mg dymu. Powstają przy tym dwa jego strumienie: główny i boczny. Główny (z ong. mainstream smoke, MS) powstaje podczas zaciągania i jest inhalowany przez palaczy, natomiast boczny (sidestream smoke-SS) powstaje w przerwach między zaciąganiem się jako efekt tlenia się papierosa. W środowisku obecny jest jeszcze trzeci strumień dymu-ten wydychany przez palacza do otaczającego powietrza.

Czy wiesz, że...

W skład dymu tytoniowego wchodzi 4200 związków chemicznych i co najmniej kilkaset substancji jeszcze nie zidentyfikowanych. Do związków szczególnie toksycznych oprócz nikotyny, zalicza się: tlenek węgla, amoniak, tlenek azotu, cyjanowodór, formaldehyd, aldehyd octowy, pirydynę i lotne N-nitrozaminy. Można tam znaleźć także terpeny, estry kwasów tłuszczowych i węglowodory o długich łańcuchach, steroidy naturalne i polifenole. Tytoń ponadto zawiera aż 30 metali występujących w postaci tlenków i soli. Wszystkie te związki wywierają wielokierunkowe i złożone działanie na organizm. (maz)

Ścisły związek z paleniem tytoniu mają:

choroby układu sercowo-naczyniowego (choroba wieńcowa, zawał serca), choroby układu odeechowego (przewlekła obturacyjna choroba płuc, rozedma płuc, przewlekłe zapalenie oskrzeli), nowotwory (płuca, jamy ustnej obejmującej gardło i przełyk, pęcherza moczowego i trzustki, inne: szyjki macicy, białaczki), choroba wrzodowa (żołądka, dwunastnicy), zaburzenia ciąży (matka, płód), osteoporoza, cukrzyca i choroby jamy ustnej.

Na granicy ryzyka

Palenie nawet 5 papierosów dziennie wiąże się ze wzrostem ryzyka wystąpienia powikłań nadciśnienia tętniczego. U osób palących znacznie częściej niż u niepalących dochodzi do konieczności amputacji nóg (z powodu miażdżycy tętnic kończyn dolnych).

Papierosy mogą być źródłem impotencji u mężczyzn i zaburzeń płodności u kobiet. Palenie tytoniu zwiększa ryzyko wystąpienia powikłań w czasie stosowania doustnych środków antykoncepcyjnych.

Lekkie, nie ma takich

Nie daj się nabrać na papierosy "light" lub "ultra-light". Aż 75 proc. palaczy uważa, że palenie takich papierosów jest mniej szkodliwe. Tymczasem badania naukowe wskazują, że w porównaniu z papierosami tradycyjnymi palenie takich papierosów nie zmniejsza ryzyka wystąpienia zawału mięśnia sercowego.

Pamiętaj!

1. Palenie papierosów jest w Polsce przyczyną co drugiego zgonu mężczyzn w wieku 35-69 lat.

2. Zmniejszysz ryzyko wystąpienia zawału mięśniowego i udaru mózgowego już w pierwszym roku od zaniechania nałogu. W ciągu 5 lat ryzyko to będzie porównywalne z ryzykiem u osób, które nigdy nie paliły papierosów.

3. Poprawisz kondycję fizyczną, zapomnisz co to kaszel poranny, rzadziej będziesz chorował na infekcje dróg oddechowych.

Jak rzucić palenie?

1. Policz wszystkie papierosy, które zapaliłbyś normalnie w ciągu 24 godzin. Poświęć dwa do trzech tygodni na analizę tego, kiedy i dlaczego "potrzebujesz" papierosów.

2. Zdecyduj, że nie ma odwrotu i zrób listę wszystkich powodów, dla których chcesz przestać palić, np. zniknie poranny kaszel, zaoszczędzisz pieniądze.

3. Wybierz dzień, kiedy przestaniesz palić i zaznacz go w kalendarzu. Równie skuteczne są metody ograniczania palenia. Jeśli wolisz, zrób sobie plan. Dziś, 5 papierosów, jutro 3, pojutrze 1, a potem już 0.

4. Na brak nikotyny organizm reaguje często: poirytowaniem, frustracją, niepokojem, brakiem koncentracji. Jeśli obawiasz się, że nie starczy ci silnej woli, spytaj lekarza lub farmaceutę o nikotynową terapię zastępczą. Dostarczy do twojego organizmu nikotynę w bezpieczniejszej formie, bez związków toksycznych i rakotwórczych, zmniejsza ryzyko powrotu do nałogu. Lepiej przecież żuć gumę czy przykleić plaster, w których jest tylko nikotyna niż zatruwać się 3999 innych substancji.

Historia palenia tytoniu

6000 lat p. n. e. -uprawa tytoniu w obu Amerykach

1492 r-Kolumb przywozi tytoń do Europy

1560-Jean Nicot daruje tytoń Katarzynie Medycejskiej

1592-Paweł Uchański przywozi tytoń Annie Jagielonce

XVII- siedem tysiący punktów sprzedaży tytoniu w Londynie

XIX/XX wiek-wynalezienie i udoskonalenie papierosa

Najwięksi producenci tytoniu w roku 2002

proc. produkcji globalnej

Chiny 32

USA 11

Indie 10

Brazylia 6

Turcja 4

Zapamiętaj!

Usunięcie zapachu dymu w pomieszczeniu po wypaleniu jednego papierosa równa się wymianie 50 m3 powietrza.

Zrób test!
Czy jesteś uzależniony od nikotyny

1. Jak szybko po przebudzeniu zapalasz pierwszego papierosa

w ciągu 30 minut 1

po 30 minutach 0

2. Czy masz trudności z powstrzymaniem się od palenia w miejscach, gdzie jest to zakazane, np. w kościele, bibliotece, kinie

tak 1

nie 0

3. Z którego papierosa jest ci najtrudniej zrezygnować?

z pierwszego rano 1

z każdego innego 0

4. Ile papierosów wypalasz w ciągu dnia?

mniej niż 15 0

16-25 1

26 i więcej 2

5. Czy częściej palisz papierosy w ciągu pierwszych godzin po przebudzeniu niż w pozostałej części dnia?

tak 1

nie 0

6. Czy palisz papierosy nawet wtedy, gdy jesteś tak chory, że musisz keżeć w łóżku przez większość dnia?

tak 1

nie 0

7. Sprawdź na opakowaniu, ile nikotyny zawierają papierosy, które najczęściej palisz?

mniej niż 0.9 mg 0

1.0-1.2 mg 1

1.3 mg i więcej 2

8. Czy zaciągasz się dymem tytoniowym?

nie, nigdy 0

tak, czasami 1

tak, zawsze 2

Policz swoje odpowiedzi.

Mniej niż 5 pkt. - niski poziom uzależnienia od nikotyny

5 do 7 pkt. - średni poziom uzależnienia od nikotyny

8 i więcej pkt. - wysoki poziom uzależnienia od nikotyny

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto