Barbórka zbiera krwawe żniwo... Od lat, gdy się zbliża, dochodzi do wypadków w kopalniach

Redakcja
27 listopada 2018 roku - ZG Rudna (śmiertelny) W chodniku T-270a, na wysokości przecinki P-13, na poziomie 1200 m, podczas szlamowania przecinki P-13 ładowarka LKP-0903 potrąciła górnika, który przebywał przy ociosie południowo-zachodnim  chodnika T-270a. O godz. 11.59 lekarz stwierdził zgon.

29 listopada 2016 roku - ZG Rudna (śmiertelny) Najtragiczniejszy wypadek w historii KGHM. Wstrząsy spowodowały zasypanie części wyrobisk na oddziale G-23. Po wstrząsach dwudziestu pracowników z lekkimi obrażeniami samodzielnie wycofało się z zagrożonego rejonu. Akcję ratowniczą prowadzono przez ok. 24 godziny z udziałem 29 zastępów ratowniczych własnych i z Jednostki Ratownictwa Górniczo Hutniczego z Sobina przy współudziale czterech lekarzy ratowników. Akcja polegała na penetrowaniu wyrobisk przez zastępy ratownicze w celu zlokalizowania pozostałych poszkodowanych oraz ręcznym przebieraniu urobku w celu ich uwolnienia. Akcję ratowniczą zakończono o godzinie 21.20 dnia 30.11.2016 r. Stwierdzono zgon ośmiu z poszukiwanych pracowników.

21 grudnia 2014 roku - ZG Lubin (śmiertelny) Podczas kontroli pompki P-1, na poziomie 610 m, pomiędzy przecinką P-13 i P12, nastąpiło samoczynne odspojenie łaty skalnej z ociosu przy stropie, która uderzyła poszkodowanego w podudzie nogi prawej, powodując jego złamanie. W dniach 21-24.12.2014 r. elektromonter przebywał na leczeniu szpitalnym, a następnie został wypisany do domu, gdzie odbywał dalszy proces leczenia. W dniu 27.01.2015 r. pracodawca został poinformowany przez rodzinę, że przebywający w domu na dalszym leczeniu poszkodowany dostał ataku duszności i zmarł. Po przeprowadzonej sekcji zwłok lekarz stwierdził, że przyczyną zgonu, był przebyty uraz, który miał bezpośredni wpływ na wystąpienie zatorowości płucnej, w wyniku której nastąpił zgon poszkodowanego.
27 listopada 2018 roku - ZG Rudna (śmiertelny) W chodniku T-270a, na wysokości przecinki P-13, na poziomie 1200 m, podczas szlamowania przecinki P-13 ładowarka LKP-0903 potrąciła górnika, który przebywał przy ociosie południowo-zachodnim chodnika T-270a. O godz. 11.59 lekarz stwierdził zgon. 29 listopada 2016 roku - ZG Rudna (śmiertelny) Najtragiczniejszy wypadek w historii KGHM. Wstrząsy spowodowały zasypanie części wyrobisk na oddziale G-23. Po wstrząsach dwudziestu pracowników z lekkimi obrażeniami samodzielnie wycofało się z zagrożonego rejonu. Akcję ratowniczą prowadzono przez ok. 24 godziny z udziałem 29 zastępów ratowniczych własnych i z Jednostki Ratownictwa Górniczo Hutniczego z Sobina przy współudziale czterech lekarzy ratowników. Akcja polegała na penetrowaniu wyrobisk przez zastępy ratownicze w celu zlokalizowania pozostałych poszkodowanych oraz ręcznym przebieraniu urobku w celu ich uwolnienia. Akcję ratowniczą zakończono o godzinie 21.20 dnia 30.11.2016 r. Stwierdzono zgon ośmiu z poszukiwanych pracowników. 21 grudnia 2014 roku - ZG Lubin (śmiertelny) Podczas kontroli pompki P-1, na poziomie 610 m, pomiędzy przecinką P-13 i P12, nastąpiło samoczynne odspojenie łaty skalnej z ociosu przy stropie, która uderzyła poszkodowanego w podudzie nogi prawej, powodując jego złamanie. W dniach 21-24.12.2014 r. elektromonter przebywał na leczeniu szpitalnym, a następnie został wypisany do domu, gdzie odbywał dalszy proces leczenia. W dniu 27.01.2015 r. pracodawca został poinformowany przez rodzinę, że przebywający w domu na dalszym leczeniu poszkodowany dostał ataku duszności i zmarł. Po przeprowadzonej sekcji zwłok lekarz stwierdził, że przyczyną zgonu, był przebyty uraz, który miał bezpośredni wpływ na wystąpienie zatorowości płucnej, w wyniku której nastąpił zgon poszkodowanego.
Udostępnij:
Barbórka to okres przez górników wyczekiwany. To czas świętowania i dziękowania im za trud. Ale wielu wypatruje tego okresu również z niepokojem... Bo wśród górników przyjęło się mówić, że w okresie Barbórki kopalnia zbiera żniwo... I faktycznie wypadków w ostatnich dniach listopada, lub w grudniu, gdy przez kilka tygodni trwa górnicze świętowanie - nie brakuje. Zobaczecie jak często dochodziło do nich w kopalniach KGHM - według raportów Wyższego Urzędu Górniczego. Kliknj w galerię, by przejść dalej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mazowiecki Tydzień Bezpieczeństwa

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie