Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Barbókowa akademia 2023 w ZG Rudna. Zasłużonym wręczono medale i odznaczenia

RED
Barbórkowa akademia w ZG Rudna
Barbórkowa akademia w ZG Rudna Gmina Polkowice
W Zagłębiu Miedziowym trwają barbórkowe uroczystości. W cechowni ZG Rudna odbyła się doroczna Akademia Barbórkowa. Wręczono medale i odznaki zasłużonych, a także nadano stopnie górnicze, kordziki i honorowe szpady górnicze, a także podziękowania i życzenia. W cechowni ZG „Rudna”.

Zagłębie Miedziowe świętuje barbórkę. Choć główne, oficjalne uroczystości KGHM odbędą się w piątek, 1 grudnia w Lubinie, to w zakładach organizowane spotkania z górnikami i podziękowania.WE wtorek, 28 listopada, z okazji obchodów Dnia Górnika, uroczystą akademię zorganizowano w ZG Rudna. Uczestniczyli w niej między innymi przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych.

– Ciężko pracujecie, ponieważ z wyrobiskami schodzimy coraz głębiej, a wyrobiska są coraz bardziej oddalone od szybów wydobywczych – podkreśla Mirosław Kidoń, wiceprezes zarządu KGHM PM ds. Aktywów Zagranicznych. – Mimo wszystko w tym roku osiągnęliście rekordowy wynik w produkcji miedzi i srebra. To dzięki wam, dzięki waszemu wysiłkowi i waszym kwalifikacjom, które są niezwykle rzadkie w Polsce. Serdecznie za to wam wszystkim dziękuję, także w imieniu całego zarządu.

Dyrektor ZG Rudna dziękował pracownikom

Podczas uroczystości wyróżnionych zostało wielu pracowników ZG Rudna – były medale, odznaki, stopnie górnicze, kordziki i szpady.

– To właśnie wy, spośród ponad czterech i pół tysiąca pracowników kopalni Rudna, jesteście tymi osobami, które w ostatnim czasie, ale też w całym okresie swojej pracy, wyróżniacie się, wyróżnialiście się i zostaliście przez nas pozytywnie ocenieni. Chcemy wyrazić nasz szacunek dla waszej pracy – mówi Paweł Piasecki, dyrektor naczelny ZG Rudna. – To dzięki waszym talentom, waszemu doświadczeniu i zaangażowaniu kopalnia może realizować plany, które sobie zakładamy rok wcześniej. Myślimy już o kolejnym roku, jubileuszowym. To będzie 50. rok funkcjonowania kopalni Rudna – dodaje.

Odznakę honorową „Zasłużony dla Górnictwa RP” otrzymał Artur Błażejewski, od 35 lat związany z kopalnią Rudna.

– To jest jedno z najwyższych odznaczeń, jakie dostałem. Jest podsumowaniem mojej długoletniej pracy. Dzięki kolegom też je dostałem, wspomagali mnie – mówi pan Artur. – Przez cały czas pracuję na oddziale elektrycznym, dołowym, przodkowym i na różnych oddziałach wspomagających.

Wśród wyróżnionych była też Elżbieta Krzyżanowska, która od ponad 20 lat pracuje w dziale kadr, w sekcji zwolnień. Została wyróżniona odznaką honorową „Zasłużony dla ZG „Rudna”.
– Zaszczytne wyróżnienie – mówi pani Elżbieta. – To jest praca z ludźmi, którzy bardzo długo pracowali i fajne jest to, że odchodzą na emeryturę po 25, 30, nawet po 40 latach z uśmiechem na twarzy. Jestem zadowolona, że mogę tego doświadczyć, pracując w takim dziale.

Związkowcy z wyróżnieniem

Była to również szczególna uroczystość dla przewodniczącego Międzyzakładowego Związku Zawodowego Pracowników Polskiej Miedzi.

– Generalny stopień górniczy honorowy jest ukoronowaniem moich 46 lat pracy na rzecz pracowników Zakładów Górniczych Rudna i KGHM Polska Miedź. W tym stopniu mieści się 15 lat w Radzie Nadzorczej i 22 lata przewodnictwa związkowi zawodowemu. Jestem szczęśliwy i to jest piękna chwila – mówi Leszek Hajdacki, przewodniczący MZZPPM, i dodaje: – Wydobywanie urobku z kopalni wymaga dzisiaj olbrzymiego wysiłku i uwagi wszystkich: zarządzających i pracowników kopalń, górników. Dlatego dzisiaj jest ważny dzień, aby składać ludziom pracującym na dole życzenia szczęścia. Satysfakcja z pracy, z bycia górnikiem wiąże się także ze spokojem, z normalnym życiem rodzinnym. Życzę wszystkim pracownikom Polskiej Miedzi, aby w domu rodzinnym były zawsze spokój, szacunek, miłość i żeby codziennie mogli radośnie wychodzić do pracy. Wszystkiego najlepszego.

Dodajmy, że barwy górnicze to czerń i zieleń. Pierwsza symbolizuje podziemne ciemności, a druga górniczą tęsknotę za zielenią lasów i pól, w czasie pracy pod ziemią. Godło górnicze to perlik (młot) i żelazko (krótki kilof), a militaria – to barda, szpada i kordelas.
Źródło: polkowice.eu

Zobacz też:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto