Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Arsen w Głogowie. Jakie są najnowsze wyniki badań powietrza? Sprawdziliśmy

Redakcja
KGHM jest wskazywany jako jeden z podmiotów, które mogą odpowiadać za przekroczenia. Spółka zainwestowała blisko 300 mln złotych w projekty, które mają zmniejszyć poziom emisji szkodliwych substancji.

Pod dalszymi zdjęciami znajdziesz informacje o tym żywności zawierającej arsen, oraz tej, która pomaga w pozbyciu się go z organizmu.
KGHM jest wskazywany jako jeden z podmiotów, które mogą odpowiadać za przekroczenia. Spółka zainwestowała blisko 300 mln złotych w projekty, które mają zmniejszyć poziom emisji szkodliwych substancji. Pod dalszymi zdjęciami znajdziesz informacje o tym żywności zawierającej arsen, oraz tej, która pomaga w pozbyciu się go z organizmu.
W Głogowie wciąż występują przekroczenia poziomu arsenu w powietrzu. Sprawdziliśmy ile wynoszą. W materiale znajdziecie też informacje o tym, jak radzić sobie z przekroczeniami arsenu w organizmie.

Poziom zanieczyszczeń powietrza w Głogowie badany jest przez stacje pomiarową, znajdującą się przy ul. Wita Stwosza. Ponieważ stacja jest manualna, wyniki pomiarów arsenu poznajemy z lekkim opóźnieniem.

Najnowsze dane WIOŚ dotyczące arsenu w głogowskim powietrzu pochodzą z grudnia 2019. W tym miesiącu średnie stężenie arsenu wynosiło 9,64 ng/m3. Najgorzej było w okolicach Świąt Bożego Narodzenia (18,87 ng/m3), a najlepiej na początku miesiąca (4.59 ng/m3). Przypomnijmy, że docelowe stężenie wynosi około 6 ng/m3.

W całym 2019 roku stężenie arsenu wynosiło średnio 11,68 ng/m3. Najgorzej było w maju, kiedy to odnotowano 15,51 ng/m3. Najlepiej zaś w styczniu (7.49 ng/m3). Średnioroczne stężenie arsenu jest więc wciąż niemal dwukrotnie wyższe niż dopuszczalne normy.

Arsen w Głogowie - średnie stężenie w latach

  • 2019 - 11.68 ng/m3
  • 2018 - 10.04 ng/m3
  • 2017 - 30.23 ng/m3
  • 2016 - 12.26 ng/m3
  • 2015 - 12.22 ng/m3

KGHM prowadzi inwestycje mające zmniejszyć poziom arsenu

Wśród podmiotów gospodarczych, które mogą być odpowiedzialne za część przekroczeń, wskazywany jest największa przemysłowa spółka w regionie - KGHM, a konkretnie Huta Miedzi Głogów. Od kilku lat miedziowa spółka prowadzi inwestycje, które mają na celu zmniejszenie poziomu emisji tego szkodliwego pierwiastka z jej zakładu.

Projekt rozplanowany na lata 2018-2022 przewiduje w sumie 26 dużych inwestycji. W tym roku odbywać się będzie budowa części instalacji.

Miasto prowadziło badania

Przypomnijmy, że według zleconych w 2017 roku badań, co czwarty dorosły mieszkaniec Głogowa miał przekroczenia poziomu arsenu w organizmie. Wśród dzieci przekroczenia wykryto u 13 proc. badanych. W sumie sprawdzono wtedy blisko 2000 osób. Na podstawie badań przygotowano zalecenia dla mieszkańców Głogowa, jak poradzić sobie z arsenem w organizmie.

Na cały projekt KGHM przeznacza ogromną kwotę ponad 300 milionów złotych. Po zakończeniu projektu, emisja arsenu z zakładów KGHM powinna się zmniejszyć.

Nie tylko arsen. Przekroczony jest też benzoapiren

Oprócz tego w 2019 roku przekroczona została średnioroczna dopuszczalna norma benzoapirenu w PM 10. Wyniosła ona średnio 1,91 ng/m3, przy poziomie docelowym 1 ng/m3. Najgorzej jest w miesiącach zimowych, kiedy pali się w piecach. W miesiącach letnich w większości przypadków średnie stężenie nie przekraczało norm.

Wpływ na wysoki poziom benzoapirenu ma m.in. jakość urządzeń grzewczych i, przede wszystkim, materiałów używanych do palenia w nich.

Jak nie dać się arsenowi?

Arsen w organizmie ma pochodzenie zarówno nieorganiczne (np. wchłaniany po emisji przez zakłady przemysłowe) oraz organiczne (wchłaniany razem z żywnością). W jakich produktach jest najwięcej arsenu, a które pomogą nam oczyścić organizm?

Zobaczcie krótkie porady na ten temat pod zdjęciami w galerii.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto