Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Andrzej Poroszewski, Juliusz Szczęsny Mateńko i Michał Styszyński otrzymali tytuł Honorowego Obywatela Gminy Polkowice

RED
Rada Miejska Polkowic przyznała tytuły Honorowy Obywatel Gminy Polkowice. Otrzymali je: Andrzej Poroszewski i Juliusz Szczęsny Mateńko, dawni działacze opozycyjni ze stanu wojennego oraz Michał Styszyński, wieloletni kapelmistrz orkiestry górniczej w Polkowicach.

Tytuły zostały przyznane podczas przedświątecznej sesji rady miasta. Wnioski o nadanie tytułów złożyło Centrum Kultury w Polkowicach (M. Styszyński) oraz Stowarzyszenia Opozycji Antykomunistycznej Zagłębia Miedziowego (A. Poroszewski i J. Sz. Mateńko).
Laudację na temat kandydatów wygłosił burmistrz Polkowic Łukasz Puźniecki, który był formalnym wnioskodawcą wszystkich trzech projektów uchwał. W swoim przemówieniu nawiązał m. in. do przypadającej w tym roku 40. rocznicy powstania „Solidarności” oraz strajku okupacyjnego na ZG Rudna z grudnia 1981 r., którego współorganizatorami byli Andrzej Poroszewski i Juliusz Szczęsny Mateńko.

– Nie byłoby takich Polkowic i gminy Polkowice jakie znamy dziś, nie byłoby takiego Zagłębia Miedziowego i nie byłoby takiej Polski, gdyby nie wolnościowy zryw bohaterów sprzed 40 lat. Idea „Solidarności” rodziła się także właśnie tutaj, wśród szybów miedziowych kopalń – przypomina burmistrz Polkowic.

– Walka o ludzką godność, wolność i swobody obywatelskie, prowadzona m. in. w czasie pamiętnego strajku okupacyjnego w kopalniach Rudna, strajku brutalnie spacyfikowanego przez ZOMO a jednak wygranego moralnie przez górników, nakłada na nas obowiązek pochylenia się z szacunkiem nad dorobkiem tych, którzy w tamtych trudnych, ciemnych czasach stanu wojennego odważyli się upominać o prawo do wolności – zaznacza Łukasz Puźniecki.
W swoim przemówieniu burmistrz Polkowic nawiązał także do ciągłej potrzeby pielęgnowania tradycji górniczych, zakorzenionych na naszym terenie od ponad półwiecza. Zdaniem włodarza miasta dobrą platformą do ich upowszechniania i celebrowania jest szeroko pojęta sfera kultury.

– Hołd i uszanowanie należy się także tym osobom, które przez ostatnie dziesięciolecia działały w środowisku górniczych twórców kultury. Taką osobą jest z całą pewnością pan Michał Styszyński, znany chyba wszystkim polkowiczanom, a także wielu osobom spoza naszego powiatu dyrygent orkiestry górniczej, dziś już na zasłużonej emeryturze – mówi burmistrz Łukasz Puźniecki.

Sylwetki trzech nominowanych osób przedstawił radnym Roman Tomczak, rzecznik prasowy Urzędu Gminy w Polkowicach. Głosowanie odbywało się osobno nad każdą kandydaturą. Wszystkie trzy projekty uchwał zostały przyjęte jednogłośnie. Poniżej przedstawiamy skrócone biogramy honorowych obywateli gminy Polkowice.

Źródło: Polkowice.eu

Juliusz Szczęsny Mateńko, ur. 6 VI 1935 w Brześciu n. Bugiem (obecnie Brześć, na Białorusi). Absolwent Politechniki Szczecińskiej, Wydz. Chemii (1959). 1957-1970 starszy asystent w Zakładzie Chemii Ogólnej Akademii Medycznej w Szczecinie, jednocześnie 1959-1970 kierownik Oddziału Ochrony Radiologicznej Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej tamże, od 1971 starszy asystent/fizyk-technik w Zakładzie Doświadczalnym KGHM w Lubinie; 1972-1983 kierownik Laboratorium Analizy Aktywacyjnej, następnie starszy inspektor techniczny w Zakładach Górniczych Polkowice.

W VIII 1980 uczestnik strajku w ZG Polkowice; od IX 1980 w „S”; członek Prezydium KZ, rzecznik „S” ZG Polkowice, redaktor naczelny „Biuletynu NSZZ «S» ZG Polkowice”. 14-15 XII 1981 uczestnik strajku, członek KS w ZG Polkowice; zwolniony z pracy. I-IV 1982 działacz MKS „S” przy ZG Rudna, współorganizator pomocy dla ukrywających się członków MKS, autor do podziemnego „Biuletynu Informacyjnego Stanu Wojny” (ps. Polak, Patriota); 3 V 1982 internowany w Ośr. Odosobnienia w Głogowie, 22 VII 1982 zwolniony. VIII 1982 – VI 1983 członek MKK „S” Województwa Legnickiego. W VI 1983 aresztowany, 2 VIII 1983 zwolniony na mocy amnestii; od 1983 na rencie.

1982-1986 współredaktor i drukarz pisma podziemnego „Zagłębie Miedziowe”, autor (ps. Seweryn Polak, Andrzej Ziemski); 1984-1989 członek MKW „S” Zagłębie Miedziowe, współpracownik RKS „S” Dolny Śląsk, reprezentant Zagłębia Miedziowego w Arcybiskupim Komitecie Charytatywnym we Wrocławiu. Od 1984 współzałożyciel i członek Salezjańskich Społecznych Pomocników Kościoła w Lubinie przy parafii Matki Boskiej Częstochowskiej w Lubinie, współorganizator Mszy za Ojczyznę; w 1985 współzałożyciel Duszpasterstwa Ludzi Pracy przy parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego w Lubinie.

Wielokrotnie represjonowany. W 1989 członek KO „S” w Lubinie. W 1990 przewodniczący Wojewódzkiej Komisji Kwalifikacyjnej dla b. Funkcjonariuszy SB i MO w Legnicy. Od 2000 r. na emeryturze. Autor kilkunastu prac naukowych z dziedziny radiochemii, konstrukcji aparatury radiochemicznej. Laureat Nagrody I Stopnia Państwowej Rady ds. Wykorzystania Energii Jądrowej (1972), nagrody Mistrza Techniki Polskiej (1973). W 2017 odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności.

Andrzej Poroszewski, ur. 6 VI 1949 we Wrocławiu. Ukończył Technikum Budowy Silników Lotniczych tamże (1969). 1970-1974 mistrz w Zakładach Metalowych Polar we Wrocławiu,1974 – XII 1981 górnik operator w Zakładach Górniczych Rudna w Polkowicach KGHM w Lubinie.

27-29 VIII 1980 współorganizator strajku, przewodniczący KS w ZG Rudna, od 29 VIII 1980 wiceprzewodniczący KS ZG Rudna; od IX 1980 w „S”, członek Komitetu Założycielskiego, od X 1980 przewodniczący Zakładowej Komisji Robotniczej „S” w ZG Rudna. 14-15 XII 1981 współorganizator strajku tamże, przewodniczący Zakładowego KS, 15-17 XII 1981 przewodniczący MKS „S” w ZG Rudna, po pacyfikacji strajku od 17 XII 1981 w ukryciu w Głogowie, Lubinie, Polkowicach, do IV 1982 przewodniczący działającego w podziemiu MKS.

19 XII 1981 zwolniony z pracy; poszukiwany listem gończym; XII 1981 – IV 1982 współzałożyciel, redaktor, autor w „Biuletynie Informacyjnym Stanu Wojny”. 14 IV 1982 zatrzymany i aresztowany w AŚ we Wrocławiu; 27 V 1982 skazany wyrokiem Sądu Wojewódzkiego w Legnicy za kierowanie strajkiem w ZG Rudna na 2 lata więzienia w zawieszeniu na 4 lata, zwolniony; 20 VII 1982 ponownie aresztowany, oskarżony o utworzenie i kierowanie (z Franciszkiem J. Kamińskim, Pawłem Kotlickim i Grzegorzem Laską) nielegalną strukturą, 31 XII 1982 zwolniony; we IX 1983 postępowanie karne umorzono. 1982-1984 kolporter wydawnictw podziemnych; 1983-1987 wielokrotnie zatrzymywany na 24 i 48 godz., przesłuchiwany. 1983-1984 aparatowy w Przedsiębiorstwie Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Głogowie, 1984-1986 manewrowy, ustawiacz w PKP Głogów.

1986-2004 hutnik w Hucie Miedzi Głogów w Żukowicach KGHM Lubin, od 2004 na emeryturze. 6 V 1982 – 21 II 1984 rozpracowywany przez Wydz. V KW MO/WUSW w Legnicy w ramach SOR krypt. Podziemie; do 2 V 1988 przez p. V RUSW w Głogowie w ramach KE krypt. Porsche. W 2018 odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności.

Michał Styszyński. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w Studium Muzyków i Pedagogów w Poznaniu. Po maturze uczęszczał do szkoły muzycznej w Gnieźnie. Założył wówczas zespół jazzowy. Dla muzyki przerwał studia na Akademii Rolniczej, pracując dla Estrady Poznańskiej. Ponownie rozpoczął studia, tym razem w Akademii Muzycznej w Poznaniu, otrzymując dyplom na wydziale dyrygentury chóralnej.

Od 1978 r. kapelmistrz Orkiestry Górniczej w Polkowicach. W 1990 r. orkiestra górnicza pod jego kierownictwem odbyła tygodniowe tourne po Włoszech. Kolejnym z sukcesów orkiestry było dwukrotne zajęcie pierwszego miejsca w Dolnośląskim Przeglądzie Orkiestr. Zespół otrzymał również nagrodę marszałka sejmiku dolnośląskiego. Podczas niemalże 30-letniego sprawowania funkcji kapelmistrza skład osobowy orkiestry uległ znacznemu powiększeniu. Początkowo miała ona 30 członków, a gdy w 2006 r. kapelmistrz odchodził na emeryturę, w jej skład wchodziło już 50 muzyków.

Michał Styszyński był także nauczycielem muzyki w Liceum Ogólnokształcącym w Polkowicach. Sprawował funkcję kierownika muzycznego dziecięcej grupy wokalnej „Kleks” działającej przy Ośrodku Kultury „Impresja” w Polkowicach. Grał także koncerty pianistyczne w „Kawiarni pod Muzami” w Domu Kultury Zagłębia Miedziowego w Lubinie. Jest również kompozytorem „Mszy Jazzowo-Rockowej”, która była wystawiana w wielu miastach Polski. Prowadził chór kościelny w Polkowicach. W 1988 i 1989 r. chór zdobył III nagrodę na Ogólnopolskim Festiwalu Gospel. Obecnie jest wiceprezesem Polkowickiego Towarzystwa Muzycznego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto