Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Adwokat Kamil Gross wyjaśnia, jak wygląda wyrokowanie w postępowaniu karnym

Grażyna Szyszka
Artykuł dotyczy wyrokowania w postępowaniu karnym, a także w jaki sposób przygotować się do wniesienia środka zaskarżenia.

Sąd karny po zamknięciu przewodu sądowego i wysłuchaniu głosów końcowych stron postępowania przystępuje do narady. Zgodnie z przepisami Kodeksu postępowania karnego ma to uczynić niezwłocznie. Aż do ogłoszenia wyroku sąd może wznowić przewód sądowy, albo też udzielić dodatkowego głosu uczestnikom postępowania.

Podstawę wyroku może stanowić tylko całokształt okoliczności ujawnionych w toku rozprawy głównej. W sprawie zawiłej albo z innych ważnych powodów sąd może odroczyć wydanie wyroku na czas nieprzekraczający 14 dni.

W razie przekroczenia tego terminu rozprawę prowadzi się od początku. W postanowieniu o odroczeniu wydania wyroku należy wskazać czas i miejsce jego ogłoszenia. Niezwłocznie po ukończeniu głosowania sąd sporządza wyrok na piśmie.
Każdy wyrok powinien zawierać: oznaczenie sądu, który go wydał, oraz sędziów, ławników, oskarżycieli i protokolanta, datę oraz miejsce rozpoznania sprawy i wydania wyroku, imię, nazwisko oraz inne dane określające tożsamość oskarżonego, przytoczenie opisu i kwalifikacji prawnej czynu, którego popełnienie oskarżyciel zarzucił oskarżonemu, rozstrzygnięcie sądu i wskazanie zastosowanych przepisów ustawy karnej. Wyrok skazujący powinien ponadto zawierać: dokładne określenie przypisanego oskarżonemu czynu oraz jego kwalifikację prawną, rozstrzygnięcia co do kary i środków karnych, środków kompensacyjnych i przepadku. Zaliczeniu na poczet orzeczonej kary podlega okres tymczasowego aresztowania odbytego przez oskarżonego w tej samej sprawie lub w innej sprawie, w której postępowanie toczyło się równocześnie, a zapadł w niej prawomocny wyrok uniewinniający, umorzono postępowanie albo odstąpiono od wymierzenia kary.

Po podpisaniu wyroku przewodniczący ogłasza go publicznie. Warto pamiętać, że w czasie ogłaszania wyroku wszyscy obecni, z wyjątkiem sądu, mają obowiązek stać. Jeżeli skład orzekający jest kilkuosobowy, może zdarzyć się, że jeden lub więcej członków składu zgłosi zdanie odrębne. W takim przypadku zgłoszenie zdania odrębnego podaje się do wiadomości, a jeżeli członek składu orzekającego, który zgłosił zdanie odrębne, wyraził na to zgodę, także jego nazwisko. Po ogłoszeniu przewodniczący lub jeden z członków składu orzekającego podaje ustnie najważniejsze powody wyroku. W wypadku wyrokowania na posiedzeniu odbywającym się z wyłączeniem jawności treść wyroku udostępnia się publicznie przez złożenie jego odpisu na okres 7 dni w sekretariacie sądu, o czym należy uczynić wzmiankę w protokole lub notatce urzędowej z posiedzenia.

Niestawiennictwo stron, ich obrońców i pełnomocników nie stoi na przeszkodzie ogłoszeniu wyroku. Należy pamiętać, że niestawiennictwo w sądzie na ogłoszeniu wyroku nie wstrzymuje biegu terminów ustawowych i nie spowoduje doręczenia wyroku na piśmie do domu (wskazanego adresu do doręczeń).

Uzasadnienie wyroku

Należy pamiętać, że w przypadku, gdy wyrok nie jest dla strony satysfakcjonujący ma ona prawo złożyć w sądzie wniosek o sporządzenie na piśmie i doręczenie uzasadnienia wyroku. Musi jednak dochować 7-dniowego terminu. Jest to termin zawity, co oznacza, że przekroczenie tego terminu wiąże się z wygaśnięciem tego prawa. Sporządzenie uzasadnienia z urzędu przez sąd nie zwalnia strony oraz pokrzywdzonego od złożenia wniosku o doręczenie uzasadnienia. Wniosek składa się na piśmie. We wniosku o sporządzenie i doręczenie wyroku należy wskazać, czy dotyczy całości wyroku czy też niektórych czynów, których popełnienie oskarżyciel zarzucił oskarżonemu, bądź też jedynie rozstrzygnięcia o karze i o innych konsekwencjach prawnych czynu.

Uzasadnienie wyroku powinno być sporządzone w ciągu 14 dni od daty złożenia wniosku o sporządzenie uzasadnienia, a w wypadku sporządzenia uzasadnienia z urzędu - od daty ogłoszenia wyroku. W sprawie zawiłej, w razie niemożności sporządzenia uzasadnienia w terminie, prezes sądu może przedłużyć ten termin na czas oznaczony. Uzasadnienie powinno zawierać zwięzłe wskazanie, jakie fakty sąd uznał za udowodnione lub nieudowodnione, na jakich w tej mierze oparł się dowodach i dlaczego nie uznał dowodów przeciwnych, a także wyjaśnienie podstawy prawnej wyroku. W uzasadnieniu wyroku należy ponadto przytoczyć okoliczności, które sąd miał na względzie przy wymiarze kary, a zwłaszcza przy zastosowaniu nadzwyczajnego złagodzenia kary, środków zabezpieczających oraz przy innych rozstrzygnięciach zawartych w wyroku. W wypadku złożenia wniosku o uzasadnienie wyroku jedynie co do rozstrzygnięcia o karze i o innych konsekwencjach prawnych czynu uzasadnienie powinno zawierać co najmniej wyjaśnienie podstawy prawnej tego wyroku oraz wskazanych rozstrzygnięć.

Sąd drugiej instancji sporządza uzasadnienie wyroku w terminie 14 dni. Jeżeli sąd zmienia lub utrzymuje zaskarżony wyrok w mocy, uzasadnienie sporządza się na wniosek strony, chyba że zostało złożone zdanie odrębne. W uzasadnieniu wyroku sądu drugiej instancji należy podać, czym kierował się sąd wydając wyrok oraz dlaczego zarzuty i wnioski apelacji sąd uznał za zasadne albo niezasadne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto