Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zmarł Tadeusz Cieślak, działacz głogowskiej Solidarności. Miał 67 lat

Grażyna Szyszka
Głogowianin miał 67 lat
Głogowianin miał 67 lat Region Zagłębie Miedziowe NSZZ "Solidarność"
W sobotę, 13 stycznia zmarł Tadeusz Cieślak, działacz głogowskiej Solidarności. Był odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności. Miał 67 lat.

W czasie narodzin ruchu solidarnościowego Głogów należał do miast, w którym nie brakowało ludzi zarówno wspierających związek jak i samych działaczy. Jednym z nich był Tadeusz Cieślak, który zmarł 13 stycznia w wieku 67 lat.

- Znaliśmy się od blisko 40 lat, a od trzech działaliśmy w Stowarzyszeniu Opozycji Antykomunistycznej Zagłębia Miedziowego – wspomina kolegę Zdzisław Wandycz, także działacz „S”. - Tadeusz był działaczem formatu Zagłębia Miedziowego. Kruszy się nasza Solidarnościowa grupa.

Tadeusz Cieślak spocznie w Wałbrzychu. Przyjaciele i znajomi pożegnają go na mszy we wtorek, 16 stycznia o godz. 15. w kaplicy na cmentarzu w Brzostowie.

Działacz antykomunistycznej opozycji

Tadeusz Cieślak urodził się 30 grudnia w 1957 roku w Świebodzicach. Pracował między innymi w odsiarczalni gazu w Dolnośląskich Zakładach Gazowniczych Dalgaz w Wałbrzychu, jako ślusarz-mechanik w Zakładach Górniczych Polkowice w Polkowicach KGHM w Lubinie, gdzie w sierpniu 1980 roku był uczestnikiem strajku w zakładzie. Od IX 1980 członek „Solidarności”.
Tadeusz Cieślak był czynnym działaczem ówczesnego podziemia niepodległościowego. W latach 1982–1989 był członkiem Tymczasowej Podziemnej KZ ZG Polkowice, od 1982 jej przewodniczacym.
W 1982 roku uczestniczył w manifestacji pod Pomnikiem Dzieci Głogowskich, a następnie w walkach ulicznych z ZOMO w Głogowie.
W latach 1982–1989 był uczestnikiem akcji ulotkowych, plakatowych, malowania haseł na murach, zbierał składki na cele związkowe i pomoc represjonowanym. Sam także był zatrzymywany i aresztowany.
W latach 1982–1989 organizował drukowanie materiałów poligraficznych i podziemnych pism „Z Dnia na Dzień”, „Solidarność Walcząca”, „Zagłębie Miedziowe” i „Biuletyn Informacyjny TPKZ NSZZ „Solidarność” Kopalni Polkowice”. Był też kolporterem podziemnych pism i książek w Polkowicach, Lubinie i Głogowie.
W 1985 roku Tadeusz Cieślak został zatrzymany na ulicy przez WSW, dwukrotnie pobity (w samochodzie WSW i na komendzie MO), kilkukrotnie przesłuchiwany.

Odznaczony za solidarnościową działalność

Na liście jego dokonań są też:

  • współzałożyciel, redaktor i autor podziemnego „Biuletynu Informacyjnego TPKZ NSZZ „Solidarność” Kopalni Polkowice”,
  • członek Bractwa Oblatów św. Brygidy Dom Głogów,
  • współorganizator strajku w ZG Polkowice 1988 r.

W latach 1989–1993 przebywał w Grecji, a po powrocie do Głogowa przez 13 lat współprowadził Firmę Przewozową Atena. W 2017 roku przeszedł na rentę.
Za zasługi na rzecz niepodległej Polski w 2012 roku został odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności.
Źródło: Łukasz Sołtysik (Encyklopedia Solidarności)

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto