Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zawiercie. Elemental rusza z największym w Europie przedsiębiorstwem recyklingu baterii pojazdów elektrycznych i metali szlachetnych!

Bartosz Żołnierczyk
Bartosz Żołnierczyk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Elemental Strategic Metals, z początkiem najbliższych dni, uruchomi na Strefie Aktywności Gospodarczej w Zawierciu, największy w Europie zakład produkujący metale bateryjne i metale z grupy platynowców, pozyskane w wyniku procesu recyklingu. Zakład, jako pierwszy w Europie, będzie zajmować się kompleksowo recyklingiem baterii litowo-jonowych do pojazdów elektrycznych, a także odzyskiem metali cennych z wyeksploatowanych już baterii z urządzeń elektronicznych. Pracę w przedsiębiorstwie znajdzie blisko 200 osób, a wraz z jego rozwojem, na przestrzeni lat, może ją znaleźć nawet 600 osób. Z ilu ton materiałów przedsiębiorstwo rocznie odzyska metale bateryjne i szlachetne? Co stanowi o innowacyjności zakładu? Co stanowi o bezpieczeństwie dla środowiska jego działalności? Jakie plany rozwoju ma przedsiębiorstwo? Zobaczcie WIDEO i ZDJĘCIA.

Zobacz zdjęcia - kliknij TUTAJ!

Grupa Elemental uruchomia w Zawierciu największe w Europie przedsiębiorstwo recyklingu metali szlachetnych

Przedsiębiorstwo Strategic Elemental Metals, oprócz odzysku baterii z różnego rodzaju pojazdów elektrycznych, będzie zajmowało się także odzyskiem metali cennych z wyeksploatowanych już baterii z laptopów, tabletów, telefonów komórkowych i innych codziennie używanych urządzeń elektronicznych oraz z przetworzonych katalizatorów samochodowych.

Odzyskane pierwiastki będą mogły być ponownie wykorzystywane w procesach produkcji, służąc m.in. jako wsad do nowych baterii pojazdów elektrycznych oraz innych urządzeń elektronicznych.

-To jest jedyny w tej chwili w Europie zakład, który na taką skalę zajmuję się odzyskiem siedmiu pierwiastków, istotnych dla przemysłu bateryjnego i wodorowego, z tym aż pięć z nich: platyna, pallad, rod, kobalt i lit są wpisane na listę surowców strategicznych przez Unię Europejską i przez Stany Zjednoczone - mówi Michał Zygmunt, wiceprezes zarządu Elemental Holding S.A.

-Dzięki temu, że materiały zbierane są na całym świecie, a przerabiane w Zawierciu, to Zawiercie stanie się centrum odzyskiwania materiałów, które my w Polsce zużywamy, a nie wydobywamy. W ciągu roku będziemy mogli odzyskać metale bateryjne z 4 tys. ton baterii oraz metale szlachetne z 6 tys. ton materiałów - mówi Michał Zygmunt, wiceprezes zarządu Elemental Holding S.A.

[przycisk_galeria]

Charakterystyka przedsiębiorstwa Elemental w Zawierciu

W ramach inwestycji w Zawierciu powstał kompleks obiektów o łącznej powierzchni blisko 23 500 m2, składający się z siedmiu budynków: hal recyklingu baterii LIBs, pirometalurgii oraz rafinacji, magazynu baterii z warsztatem, oczyszczalni ścieków technologicznych, biurowca i budynku portierni.

Całe przedsiębiorstwo ma własną elektrownię fotowoltaiczną, ze zbudowanym największym w Polsce magazynem energii, do którego trafia także energia z rozładowanych baterii litowo-jonowych.

Obecny teren zagospodarowania przedsiębiorstwa to 145 000 tys. m2, a powierzchnia całkowitej działki, dedykowanej pod kompleks, który w najbliższych latach będzie się rozwijał o nowe inwestycje, wynosi 500 000 tys. m2. Uruchomienie obecnej całkowitej działalności planuje się na najbliższe dni.

-W tym momencie jesteśmy na etapie rozruchu przedsiębiorstwa, gdzie w różnych etapach, uruchamiane są różne części technologiczne. Na początku br. ma zostać uzyskane pozwolenie zintegrowane na uruchomienie działalność, co pozwoli rozpocząć całkowitą działalność operacyjną - mówi Michał Zygmunt, wiceprezes zarządu Elemental Holding S.A.

Najnowocześniejsze patenty i rozwiązania środowiskowe

Przedsiębiorstwo, aby mogło być uruchomione, musiało spełnić surowe wymagania Unii Europejskiej, realizując normy tzw. najlepszych technik, najbardziej nowoczesnych i innowacyjnych rozwiązań chroniących środowisko.

-Każdy nowy zakład aplikujący o pozwolenie na prowadzenie takiej działalności, musi spełniać normy tzw. najlepszych technik. Lista najlepszych technik jest ogłaszana i aktualizowana regularnie przez Unię Europejską. Lista mówi, jak w poszczególnych procesach zabezpieczać środowisko przed negatywnym wpływem - mówi Michał Zygmunt, wiceprezes zarządu Elemental Holding S.A.

W kompleksie budynków znajduje się m.in. system oczyszczania powietrza i wody.

-Przede wszystkim nie odprowadzamy ścieków przemysłowych do systemu miejskiego, wszystkie są zamykane w systemie i samodzielnie oczyszczane. Jeżeli chodzi o część chemiczną, to przedsiębiorstwo posiada całe systemy, które oczyszczają gazy procesowe i odprowadzają do atmosfery tlen, azot i wodór - mówi Michał Zygmunt, wiceprezes zarządu Elemental Holding S.A.

Inwestycje Grupy Elemental w Zawierciu za kilka miliardów złotych

Grupa Elemental jest na etapie przygotowania potężnego projektu inwestycyjnego o wartości kilku miliardów złotych. Polegałyby on na budowie dwóch linii technologicznych, które miałby być wybudowane w ramach jednego zakładu.

Jedna z nich zajmowałaby się produkcją miedzi z recyklingu z przeznaczeniem dla przemysłu bateryjnego oraz produkcją metali szlachetnych. Druga część technologiczna to produkcja soli metali bateryjnych.

Pozwoliłoby to na zapewnienie blisko 400 nowych miejsc pracy oraz na kompleksową działalność w przemyśle bateryjnym. Jednak realizacja tych projektów zależna jest od wielu czynników, które będą kwestią przyszłych działań Grupy Elemental, z w szczególności od przyznania pomocy publicznej przez rząd polski w ramach systemu TCTF.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto