Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ważne wyróżnienie pn. Znak Dziedzictwa Europejskiego, trafił do cysterskiego krajobrazu klasztornego Łekno-Wągrowiec

Alicja Tylkowska
Alicja Tylkowska
arch. Marcin Moeglich
Decyzją Komisji Europejskiej cysterski krajobraz klasztorny Łekno-Wągrowiec otrzymał Znak Dziedzictwa Europejskiego. To prestiżowe wyróżnienie stawia nasz region wśród jedynie 7 polskich miejsc, które otrzymały je wcześniej.

Decyzją Komisji Europejskiej Znak Dziedzictwa Europejskiego przyznano 17 krajobrazom pocysterskim z pięciu krajów europejskich, które uczestniczą w projekcie "Cisterscapes – cysterskie krajobrazy łączące Europę". Wśród 7 polskich miejsc, które otrzymały to wyróżnienie wcześniej, znalazł się nasz region - cysterski krajobraz klasztorny Łekno-Wągrowiec. Polskę w projekcie reprezentuje zatem Gmina Wągrowiec i Miasto Wągrowiec, a koordynatorem działań jest Muzeum Regionalne w Wągrowcu.

To wiąże się nie tylko z prestiżem, ale również z dostępem do określonych środków unijnych. Ośrodki, które dysponują tym znakiem, mogą korzystać z dodatkowej puli pieniędzy.

- powiedział Marcin Moeglich z Muzeum Regionalnego w Wągrowcu

Co to są wspomniane cysterskie krajobrazy o których mówi program?

W programie nie chodzi o architekturę, ale o zachowany krajobraz, ukształtowany w wyniku działań cystersów. Znak Dziedzictwa Europejskiego jednocześnie zobowiązuje ośrodki do dbałości o tereny, które znalazły się w programie. W Polsce ma ten znak. np. stocznia gdańska, czy unia lubelska - czyli, jak mówi Marcin Moeglich - miejsca, które wpisują się w całościową historię Europy.

- Nasz krajobraz - pocysterski, rolniczy - jest czytelny i w mieście Wągrowiec i gminie Wągrowiec, z różnymi elementami, które pozostały po cystersach, czyli różne groble, lasy, miejsca związane z legendami cysterskimi, czy linie widokowe. To są te elementy, które w projekcie są uwzględnione. Wszystkie te pocysterskie miejsca mają podobną specyfikę - to krajobrazy rolnicze, gdzie jest dużo wody, a które cystersi również przekształcali. To różnego rodzaju kanały, rzeki poprowadzone nowymi strumieniami, czy miejsca po młynach. Na naszym terenie wyróżniliśmy 66 obiektów - tego jest więcej, ale będziemy to uzupełniać.

Jak wskazuje historyk, dzisiejszy przebieg cieków wodnych w Wągrowcu, to - w znacznej mierze - właśnie zasługa cystersów. To oni zmieniali spiętrzenie wody, czy sam jej przepływ, budowali groble, które istnieją do dziś.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto