MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Spotkanie ze Sławomirem Koprem w Grodziskiej Bibliotece Publicznej

OPRAC.:
Anna Borowiak
Anna Borowiak
We wtorek, 10 maja w czytelni Grodziskiej Biblioteki Publicznej miało miejsce spotkanie autorskie ze Sławomirem Koprem – pisarzem, autorem książek historycznych, publicystą, scenarzystą, radiowym, teatralnym i telewizyjnym ekspertem historycznym.

Odpowiadając na pytania prowadzącego spotkanie Marka Adamskiego – dyrektora Biblioteki wyznał m.in., że jest daleki w swoich opowieściach od tworzenia posągowych postaci.

- Pisząc książki wychodzę z założenia, że postaci wielkich bohaterów czy artystów bardzo zyskują dzięki opisywanym przywarom i ludzkim słabościom. A dzięki poznaniu zupełnie nieznanych faktów z ich prywatnego życia stają się bliższe czytelnikowi. Moje książki to historia z ludzką twarzą, to żywi ludzie, a nie kolumny dat, których i tak nikt nie pamięta - podkreślał.

Gość Grodziskiej Biblioteki Publicznej opowiadał o początkach swojej pracy. Jak wyjaśniał, pierwsze książki trafiły do szuflady, bo nikt nie chciał ich wydać.

- Później przyszedł sukces... i ogromne nakłady moich książek, co nie zawsze podobało się środowisku historyków. Jest też wiele złośliwych komentarzy i niepochlebnych recenzji w Internecie. Zdarza się też, że sprawy trafiają do sądu. To dla mnie nie ma znaczenia. Najważniejsze, że ludzie chcą czytać i czytają moje książki - mówił.

Podczas spotkania Sławomir Koper podkreślał, że pisanie to codzienna ciężka praca, godziny spędzona na poszukiwaniu i weryfikowaniu informacji.

Wiele miejsca poświęcił książkom poświęconym Kresom. Opowiadał o swej wizycie na Krymie (Kresy Południowo-Wschodnie wyd. 2015), o poszukiwaniu polskich śladów w Inflantach („Kresy północy. Wyprawa do polskich Inflant” wyd. 2022, napisana wspólnie z Tomaszem Stańczykiem) oraz Lwowie, który uważa za jedno z najpiękniejszych miast Europy.” Powiedział też, że zawsze będzie wracał i pisał o Lwowie, bo to skarbnica niezliczonych inspiracji twórczych.

- Literacki wieczór z autorem ubarwiły liczne ciekawostki, anegdoty z życia znaczących dla historii kraju postaci historycznych, polityków, elit artystycznych i celebrytów okresu II Rzeczpospolitej oraz czasu PRL-u - podsumowuje dyrektor Grodziskiej Biblioteki Publicznej, Marek Adamski.

Spotkanie odbyło się w ramach realizowanego przez Bibliotekę projektu pt. „Literackie Klimaty Lwowa” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, odbywającego się pod patronatem burmistrza Grodziska Wielkopolskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Johnny Wactor nie żyje. Tragiczna śmierć znanego aktora

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na grodzisk.naszemiasto.pl Nasze Miasto