Radosław Kawęcki tym razem bez medalu na mistrzostwach świata. Pierwszy raz od dekady

Zdjęcie z ubiegłorocznych mistrzostw, na których Kawęcki wywalczył złoto
Zdjęcie z ubiegłorocznych mistrzostw, na których Kawęcki wywalczył złoto Materiały Prasowe PZP - Rafał Oleksiewicz
Radosław Kawęcki nie zdołał obronić tytułu pływackiego mistrza świata stylem grzbietowym na dystansie 200 metrów. Z mistrzostw wraca na siódmym miejscu na świecie, kończąc piękną serię dekady, podczas której zawsze zdobywał medale.

Po blisko dziesięciu latach dominacji na arenach mistrzostw świata w pływaniu stylem grzbietowym Radosław Kawęcki nie zdołał tym razem obronić tytułu. Wielokrotny mistrz świata w tej konkurencji tym razem nie zdołała wywalczyć podium.

Złote medale Kawęcki zdobywał na 200 metrów grzbietem w:

• Stambule - 2012
  • Dausze - 2014
  • Windsorze - 2016
  • Abu-Dhabi - 2021

Dwukrotnie zajmował też drugie miejsce - w 2013 w Barcelonie oraz w 2015 roku w Kazaniu. W roku 2018 wywalczył zaś medal brązowy w Hangzhou. To pierwszy raz od dekady, kiedy Kawęcki wraca bez żadnego krążka z MŚ. 31-letni pływak dostał się do finału z ósmym czasem na eliminacjach. W samym zaś finale wywalczył siódme miejsce na świecie, z czasem 1.50,33. To wciąż doskonały wynik, jeden z najlepszych na całym globie. Złoty medal zdobył Zwyciężył Amerykanin Ryan Murphy - 1.47,41, na drugim był kolejny zawodnik z USA - Shaine Casas - 1.48,01, a trzecie miejsce wywalczył Lorenzo Mora z Włoch - 1.48,45.

Polska reprezentacja z dwoma medalami

Przed Radosławem Kawęckim świąteczno-noworoczna przerwa.

– W tym roku Mistrzostwa Świata pod znakiem "7": 7 Mistrzostwa Świata, 7 finał na 200 m grzbietem i w końcu 7. miejsce w Melbourne. Kończę pływanie w tym roku. Dziękuję, że byliście ze mną – podsumował krótko swój występ w Australii Radosław Kawęcki.

Jak już informowaliśmy, bez medalu wróciła do Polski także Adela Piskorska, dla której były to pierwsze mistrzostwa świata w karierze.

Cała reprezentacja Polski wywalczyła w tym roku dwa medale. Ze srebrnym krążkiem wróciła Katarzyna Wasick, a brązowym Kacper Stokowski.

Radosław Kawęcki urodził się w 1991 roku w Głogowie i to właśnie w naszym mieście stawiał swoje pierwsze pływackie kroki. To wychowanek Sekcji Pływackiej Piasta Głogów. Potem przez 10 lat trenował pod okiem Jacka Miciula w klubie KS Korner Zielona Góra, a potem trafił do AZS AWF Warszawa. Oprócz wielu tytułów mistrza świata, zdobył też wiele podobnych na mistrzostwach Europy. Wciąż pozostaje w czołówce pływaków na świecie.

W rodzinnych stronach podaje się go za przykład dla młodych wychowanków pływackich sekcji.