Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powstaje Głogowski Klaster Energetyczny. Samorządy współpracują, by pozyskać pieniądze z KPO

Kacper Chudzik
Kacper Chudzik
Władze pięciu gmin podpisały porozumienie o utworzeniu Głogowskiego Klastra Energetycznego
Władze pięciu gmin podpisały porozumienie o utworzeniu Głogowskiego Klastra Energetycznego Kacper Chudzik
Gminy powiatu głogowskiego tworzą Głogowski Klaster Energetyczny, dzięki któremu będą mogły pozyskać duże miliony złotych na inwestycje w rozwój zielonej energii.

Włodarze pięciu gmin podpisali się pod porozumieniem w sprawie utworzenia Głogowskiego Klastra Energetycznego. To wspólne działanie: gminy miejskiej Głogów, gminy Głogów, gminy Kotla, gminy Żukowice i gminy Jerzmanowa. W ubiegłym tygodniu samorządy dostały 300 tysięcy złotych na rozpoczęcie projektu, w ramach którego będą mogły starać się o miliony z KPO.

– To bardzo ważne porozumienie. Ostatnie zmiany przepisów zachęcają do tworzenia klastrów. My spotykamy się tutaj, ponieważ utrzymaliśmy dofinansowanie na utworzenie klastra i doprecyzowanie jego strategii. Samo to dofinansowanie, 300 tysięcy, może nie jest duże. Ale najważniejsze jest to, że zostaliśmy zakwalifikowani do projektu, którego perspektywy są znaczące i podpisanie tego porozumienia otwiera nam ścieżkę do pozyskania środków z Krajowego Programu Odbudowy – mówi prezydent Głogowa Rafael Rokaszewicz.

Pieniądze w pierwszym kroku będzie można pozyskać na takie rzeczy jak: opracowanie dokumentacji projektowych instalacji fotowoltaicznych, instalacji cieplnych, budowę sieci przesyłowych itp. W dalszych krokach z KPO będzie można pozyskać środki już na same, konkretne inwestycje.

– Dziś robimy strategię, niedługo za pozyskane środki będziemy robić dokumentacje projektowe, a później przyjdzie czas na finansowane z KPO zadania – dodaje prezydent.

Piątka samorządów to dopiero początek, bo w późniejszym czasie przyłączać będą się mogły do nich kolejne gminy, organizacje czy firmy, które będą chciały korzystać z zielonej energii powstającej na naszych terenach. A tej jest coraz więcej, bo na terenie gmin powiatu głogowskiego powstają kolejne farmy fotowoltaiczne. Mamy też farmę wiatrową. Stworzenie klastra sprawia, że wszystkie podmioty produkujące i korzystające z zielonej energii będą uprzywilejowane. Energia produkowana w regionie może być dla nich tańsza chociażby przez mniejsze opłaty przesyłowe.

Na podpisaniu pojawił się też były wójt gminy Kotla, a obecnie parlamentarzysta - Łukasz Horbatowski.

– Dwa lata mniej więcej trwały przygotowania, trzeba podkreślić tą pracę samorządowców w tym czasie. Cieszę się z tego, że dziś to porozumienie zostało podpisane. W kwietniu mamy mieć dokładny podział środków z KPO na różne dziedziny i tylko 2,5 roku ciężkiej, samorządowej pracy, na wykorzystanie ich. Nasze samorządy od wielu lat mocno inwestują w OZE i wierzę, że teraz przy klastrze i dodatkowych środkach stworzymy nowe możliwości – mówi poseł.

Za pozyskane środki oprócz farm słonecznych będzie można za unijne pieniądze inwestować w instalacje fotowoltaiczne na budynkach takich jak szkoły czy urzędy, dalszą wymianę oświetlenia na LED-owe, kolejne elektryczne autobusy miejskie, wymianę źródeł ciepła w budynkach użyteczności publicznej i wiele więcej.

Zobacz także

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto