MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat polkowicki zabezpiecza się na wypadek Afrykańskiego pomoru świń

Grażyna Szyszka
Powiat polkowicki rozpoczyna walkę z groźnym wirusem, który wdziera się co raz szerzej do Polski. Starosta polkowicki zwołał spotkanie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, w którym udział wzięli wójtowie trzech najbardziej narażonych gmin, objętych tzw. żółtą strefą ochronną, to jest Gaworzyce, Grębocice, Radwanice.

W spotkaniu wzięli też udział pracownicy Gminnych Centrów Zarządzania Kryzysowego, komendant policji, powiatowy lekarz weterynarii, przedstawiciele z Nadleśnictwa Lubin oraz Przemków, a także łowczy z kół łowieckich działających na terenie objętym zagrożeniem.

Jak poinformował wicestarosta Krzysztof Nester, powiat polkowicki będzie miał do dyspozycji dwa kontenery, gdzie będzie można dostarczać upolowaną zwierzynę, w celu jej przebadania. Ponadto policja została poproszona o dodatkowe kontrole pojazdów, w celu wyeliminowania ewentualnego przewożenia zakażonych osobników.
Podczas spotkania zaprezentowano również krótki film instruktażowy, który przedstawiał sposoby postępowania oraz środki ostrożności, jakie należy zastosować wobec tuszy dzika zarówno w strefie ochronnej, jak i w obszarze zagrożenia. Należy pamiętać, że wirus może przenosić się na obuwiu, dłoniach, ubraniu, oponach pojazdów. Zaleca się, aby myśliwi którzy są jednocześnie hodowcami świń nie polowali w tym okresie.

Wszelkie przypadki wykrycia martwych zwierząt dzików, świń, świniodzików jak najszybciej należy zgłosić do Powiatowego Inspektora Weterynarii pod nr tel. lek. wet. Grzegorz Kowalik +48 664 945 988

Afrykański pomór świń (African Swine Fever - ASF) to szybko szerząca się, zakaźna choroba wirusowa, na którą podatne są świnie domowe, świniodziki oraz dziki. Zakażenie przebiega powoli i obejmuje znaczny odsetek zwierząt w stadzie, przy czym śmiertelność zwierząt sięga nawet 100 proc. Co ważne, choroba ta nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla ludzi.
Dotychczas w powiecie polkowickim nie odnotowano przypadków śmiertelnych wśród trzody chlewnej wywołanych tym groźnym wirusem. Jednak w połowie listopada ASF została wykryta na styku trzech województw: Lubuskiego, Dolnośląskiego i Wielkopolski. Pierwszego chorego dzika znaleziono w Tarnowie Jeziornym niedaleko Sławy. Była to locha potrącona przez samochód. W sumie od tego czasu potwierdzono już 20 sztuk chorych dzików.

W sobotę, 23 listopada na drodze między Głogowem a Orskiem (gm. Grębocice), znaleziono martwego dzika. Wezwany na miejsce lekarz weterynarii pobrał próbki do padania na obecność ASF.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Mateusz Morawiecki przed komisją śledczą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto