MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Posłanka Joanna Senyszyn pisze w sprawie... kawiarni we Wrocławiu. O co jej chodzi?

sz
fot. Karolina Misztal
Senyszyn zwróciła się z interwencją poselską do Krzysztofa Mamińskiego, prezesa PKP S.A., w sprawie „Kawiarni Chrześcijańskiej”, która powstała na Dworcu Głównym PKP we Wrocławiu. O co chodzi działaczce lewicy? Przeczytajcie.

Oto treść interwencji poselskiej Joanny Senyszyn

Na dworcu PKP Wrocław Główny została otwarta „Kawiarnia Chrześcijańska”, prowadzona przez stowarzyszenie „Pomoc Kościołowi w Potrzebie”. Oprócz usług gastronomicznych, ma sprzedawać dewocjonalia i prowadzić działalność o charakterze religijnym.
W związku z powyższym, działając na podstawie art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 9 maja 1996 r. o wykonywaniu mandatu posła i senatora (tj. Dz. U. z 2018 r. poz. 1799) zwracam się w trybie interwencji poselskiej z następującymi pytaniami:
1. Na jakich zasadach została zawarta umowa najmu powierzchni na dworcu PKP Wrocław Główny ze stowarzyszeniem „Pomoc Kościołowi w Potrzebie” - komercyjnych czy innych? Jeżeli zastosowano zasady specjalne, to na jakiej podstawie prawnej?
2. Czy w przedmiotowej sprawie odbyło się postępowanie przetargowe?
3. Jakimi konkretnie przesłankami kierował się organ zarządzający dworcem w wyborze stowarzyszenia o charakterze religijnym na najemcę powierzchni użytkowej na dworcu kolejowym? Jakie konkretnie ułatwienia w obsłudze podróżnych przynosi sprzedaż dewocjonaliów oraz agitacja religijna na terenie dworca kolejowego, które już zapowiedział w mediach najemca powierzchni?

Przypomnijmy, że kawiarnia (oraz sklep i sala konferencyjna) powstała w holu Dworca Głównego naprzeciwko Biedronki. Jest to inicjatywa stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie, które tutaj ma również swoją wrocławską siedzibę.

Dlaczego akurat Dworzec Główny? Przedstawiciele stowarzyszenia dzięki takiej lokalizacji chcą dotrzeć do jak najszerszego grona odbiorców - zarówno mieszkańców miasta, jak i turystów korzystający z dworca. Prezentowane tam bowiem będą wystawy o życiu wspólnot religijnych na świecie, organizowane prelekcje na temat wykluczenia, prześladowania na tle religijnym czy terroryzmu i wojny. Przy kawie i przekąskach będzie można podyskutować na tematy związane z celem stowarzyszenia, jakim jest pomoc prześladowanemu kościołowi katolickiemu.

Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie powstało w 1947 r. i jest międzynarodową organizacją pozarządowa związaną z kościołem katolickim z siedzibą główną w niemieckim Königstein.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto