Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Centrum Głogowa stoi na cmentarzach. Pod naszymi ulicami, domami i placami zabaw grzebano zmarłych

Grażyna Szyszka
Grażyna Szyszka
Przybliżone granice cmentarza ewangelickiego.To dziś część dużego ronda i ulicy Daszyńskiego
Przybliżone granice cmentarza ewangelickiego.To dziś część dużego ronda i ulicy Daszyńskiego arch. red
Centrum Głogowa stoi na starych cmentarzach. Na przestrzeni wieków znajdowały się one w wielu różnych miejscach. Najczęściej zmarłych chowano na cmentarzach przy kościołach, a w mieście świątyń było więcej, niż dziś. Przygotowaliśmy dla Was galerię z lokalizacjami dawnych nekropolii w mieście, dziś już formalne nieistniejących. Wspominamy te miejsca przed 1 listopada, bo warto pamiętać o tych, których z nami już nie ma.

Spis treści

Centrum Głogowa stoi na cmentarzach.

W Głogowie istnieją obecnie trzy cmentarze, na których odbywają się pochówki. Największy z nich przy ul. Świerkowej na Brzostowie, drugi przy ul. Akacjowej w Nosocicach, a trzeci przy ul. Legnickiej, gdzie z racji braku miejsc pogrzeby odbywają się już rzadko, a najczęściej w formie dochówków.
Należy pamiętać, że Głogów miał na przestrzeni wieków kilka innych cmentarzy, po których dziś już praktyczne nie ma śladu.

Cmentarz przy Sienkiewicza. Została po nim stara aleja

Najstarszy znany cmentarz głogowskim był cmentarz usytuowany koło kościoła NMP, który znajdował się w grodzie na Ostrowie Tumskim. Jak czytamy w Encyklopedii Ziemi Głogowskiej, w czasie prac wykopaliskowych odkryto na nim groby od około 1075 r.

Pod koniec XIX wieku żydzi grzebali zmarłych na cmentarzu w pobliżu Odry, w miejscu gdzie dzisiaj stoją zabudowania Zakładu Energetycznego. Gdy wytyczano nową linię kolejową do Leszna, na początku XX w. głogowscy Żydzi otrzymali nowy teren pod cmentarz obejmujący część ulic Sienkiewicza, Sendlerowej i Śniadeckich. Był on czynny do czasów wojny.
Obecnie stoją tam bloki mieszkalne, jest plac zabaw i biegnie ulica Ireny Sendlerowej. O tym, że wcześniej był tam żydowski cmentarz przypomina zachowana jeszcze część alei ze starodrzewiem i fragmenty betonowych krawężników.

Dawny cmentarz żydowski w rejonie ulic Sienkiewicza, Sendlerowej i Śniadeckich. Zachował się fragment alei ze starodrzewiemGrażyna Szyszka

W 1968 r. w związku z budową osiedla ekshumowano pochowanych przed upływem 40 lat. Symboliczna mogiła znajduje się w kwaterze cmentarza komunalnego.

Kiedyś był tam cmentarz, dziś stoją tam wieżowce

Wielu, zwłaszcza starszych głogowian zapewne wie, że cmentarz znajdował się też na części obecnego dużego ronda i ulicy Daszyńskiego, gdzie dziś stoją wieżowce. Był to teren dawnego cmentarza ewangelickiego. Podobnie jak inne cmentarze, na początku XX wieku, ewangelicy otrzymali nowy teren na pochówki. To obecny Park Południowy, który służył społeczności ewangelickiej do 1945 roku. Po wojnie cmentarz został zniszczony, a kaplicę sukcesywnie rozbierano. W parku wciąż znajdują się groby pochowanych tam osób.

Dodajmy też, że parku przy ul. Daszyńskiego znajdował się drugi cmentarz - garnizonowy. Był on na wysokości II LO.

Cmentarz koło samochodówki

Z kolei przy Zespole Szkół Samochodowych i Budowlanych przy ul. Piastowskiej działał stary cmentarz katolicki. Jeszcze kilkanaście lat temu na przyszkolnych terenach, tuż przy ogrodzeniu, znajdowano fragmenty kamiennych nagrobków. Na początku XX wieku cmentarz przeniesiono na teren przy ul. Legnickiej, gdzie jest do dziś.
Obecnie na cmentarzu znajduje się kilkanaście przedwojennych grobów, m.in. rodziny architektów Michael, proboszcza parafii św. Mikołaja Linusa Mache, a także mogiła redemptorysty ojca Platte, zastrzelonego przez żołnierzy niemieckich w czasie walk o „Festung Glogau" w 1945 roku (przeniesiona na cmentarz w Brzostowie) (informacje te pochodzą z Głogów w PRL - Przemysław Lewicki).

Zobacz naszą galerię z opisami

Przybliżone granice cmentarza ewangelickiego.To dziś część dużego ronda i ulicy Daszyńskiego

Centrum Głogowa stoi na cmentarzach. Pod naszymi ulicami, do...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto