Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zawód: euroniania

Małgorzata Iskra
Szkoły policealne przygotowują praktycznie do zawodu
Szkoły policealne przygotowują praktycznie do zawodu Piotr Krzyżanowski
Niektórzy absolwenci szkół średnich nie marzą o studiach, ale pragną jak najszybciej rozpocząć pracę. Dlatego wybierają szkoły policealne, gdzie w ciągu roku lub dwóch można nauczyć się zawodu. I to bywa, że całkiem atrakcyjnego.

Szkoły te, konkurując w latach narastającego niżu demograficznego o młodych ludzi, otwierają takie same atrakcyjne kierunki, jakie oferują szkoły wyższe, m.in. socjologię, grafikę komputerową, public relations czy architekturę krajobrazu. W ich ofercie można również znaleźć takie specjalności, których próżno szukać w szkołach wyższych, na przykład naukę zawodu euroniani, co młodym kobietom może pomóc w profesjonalnym wykonywaniu zajęcia opiekunki dzieci w brytyjskich czy włoskich rodzinach.

W wielu szkołach można zdobyć zawód, który z powodu starzenia się naszego społeczeństwa będzie z czasem coraz bardziej poszukiwany: asystenta osoby niepełnosprawnej, opiekunki środowiskowej. Niektóre oferty szkół policealnych wydają się jednak skrojone ponad miarę ich możliwości (oferując kierunki takie jak projektant mody, piosenkarz), więc przy wyborze wskazany byłby rozsądek.

Szkoły policealne są propozycją dla osób, którym nie zależy na uzyskaniu uczelnianego dyplomu, albo dla tych, którym nie udało się zdać matury. Wystarczy, że kandydat będzie legitymował się świadectwem ukończenia szkoły średniej. Czasem będzie jeszcze musiał odbyć rozmowę kwalifikacyjną. Zwykle o przyjęciu zadecyduje kolejność zgłoszeń, więc warto jak najszybciej poznać prowadzone przez szkoły kierunki i oferowane warunki.

Szkoły policealne mogą być publiczne i bezpłatne lub niepubliczne, z reguły odpłatne. Niektóre szkoły niepubliczne oferują jednak młodzieży również kierunki, na których nauka jest bezpłatna. Choć trudno tu o jakieś reguły, gdyż decyzje o czesnym oraz wpisowym należą do poszczególnych dyrekcji, to kształcenie w trybie jednorocznym jest płatne, a w przypadku kierunków wymagających nauki dwuletniej, zdarzają się oferty bezpłatne. Czesne to często niewygórowana kwota, średnio 70 zł miesięcznie, choć sięga 200 zł za szczególnie pożądane kierunki.

Niewątpliwą zaletą szkół policealnych jest to, że dają praktyczne przygotowanie do zawodu, a wykonując go, można się przekonać, czy wybór był dobry. Jeśli okaże się zły, to młody człowiek, straciwszy rok czy dwa, może szukać swojego miejsca dalej. A jeśli się utwierdzi w przekonaniu o dobrym wyborze, a warunki na to pozwolą, może podjąć - płatne lub bezpłatne - studia w swoim kierunku. Na pewno będzie miał wtedy przewagę nad swoimi kolegami, którzy zaczną studia wprost po maturze.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto