Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wrzucają do kanalizcji wszystko. W wieżowcu zalało mieszkanie.... Owocami, które wypłynęły z muszli

Redakcja
Spółdzielnia Mieszkaniowa „Nadodrze" w Głogowie po raz kolejny apeluje do mieszkańców o to, aby nie wyrzucali do ubikacji śmieci. Nie każdy jednak się stosuje do tych apeli. Przy ul. Głowackiego wybiła kanalizacja... po tym jak ktoś spuścił w muszli klozetowej... owoce. Co najmniej kilka wiader wiśni i czereśni.

– Z roku na rok koszty utrzymania instalacji kanalizacyjnej w budynkach wzrastają. Wynika to między innymi z wprowadzania do rur różnego rodzaju przedmiotów. Znajdujemy tam artykuły sanitarne czy zabawki. Najgorsze są jednak materiały budowlane – kleje, zaprawy, fragmenty płytek. To powoduje zatykanie i niedrożność instalacji. Apelujemy, aby lokatorzy tego nie robili. Wpływa to na koszty utrzymania budynku i przyszłych remontów. Czyszczenie kanalizacji to koszt od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Remont czy wymiana odcinka instalacji to już wydatek sięgający kilku tysięcy złotych – mówi Mateusz Kowalski z SM Nadodrze.

Zatkanie kanalizacji mogą też powodować odpady spożywcze, zwłaszcza tłuszcze, które osiadają na ściankach rur. W dodatku jest to pożywka dla owadów i gryzoni. Często kanalizację zatykają też... chusteczki czy nawet pieluszki, które ludzie również spuszczają w muszli.

– Przy ulicy Głowackiego groźne okazały się małe owoce, z których ktoś wcześniej zrobił wino. Nie obyło się bez czyszczenia kanalizacji oraz wniosku do firmy ubezpieczeniowej o pokrycie strat związanych z zalaniem mieszkania. Najgorsze jednak było samo sprzątanie przetworzonych owoców przemieszanych z innymi odpadami, które spływały kanalizacją. Trudno to sobie po prostu wyobrazić – zaznacza Mateusz Kowalski.

Pracownicy spółdzielni mają więc kilka porad. Jak zadbać o kanalizację w mieszkaniu? Oszczędzanie na ciepłej wodzie powoduje zatłuszczanie kanalizacji. Zwęża się przepływ i sami sobie działamy na szkodę. Warto też od czasu do czasu użyć środków do czyszczenia rur. Najlepsze są te w formie żelu. Odradzane jest używanie środków w formie granulatu. Co prawda udrażniają rury, ale wytworzona z nich piana osiada na ściankach rur, krystalizuje się i zwęża średnicę przepływu. I co najważniejsze, lepiej nie wrzucamy do kanalizacji niczego, co mogłoby doprowadzić do zatkania rur.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto