Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Użytkowanie wieczyste to już przeszłość. Ile będzie kosztować przekształcenie gruntów w Głogowie?

Kacper Chudzik
Kacper Chudzik
Nowe przepisy likwidują tzw. użytkowanie wieczyste. Trzeba będzie jednak zapłacić za przekształcenie gruntu na własność. Ile to będzie kosztować?

Rada miejska w Głogowie przyjęła uchwałę dotyczącą bonifikaty za przekształcenie własności. Jeśli zdecydujemy się ją wpłacić na raz, wydamy na to o połowę mniej pieniędzy.

Dzięki zmianie przepisów, właściciele kamienic, domów jednorodzinnych oraz bloków stojących na gruntach oddanych w użytkowanie wieczyste, od 1 stycznia stali się właścicielami tych terenów. Muszą jednak ponieść opłatę za przekształcenie własności. Pobierana będzie ona raz w roku przez kolejnych 20 lat i będzie wynosić tyle, ile do tej pory płacili rocznie za użytkowanie. Jest jednak również sposób, aby przejąć teren szybciej i... taniej. Musimy jedynie zdecydować się wnieść opłatę jednorazowo.

Stawki opłat za użytkowanie wieczyste wynikają bezpośrednio z obowiązujących przepisów ustawy o gospodarce nieruchomościami. Opłata roczna z tytułu oddania nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste - na cele mieszkaniowe wynosi 1 proc. ceny prawa własności gruntu. Ta natomiast zależy m.in. od jej położenia na terenie miasta.

- Na ostatniej sesji radni poparli propozycję prezydenta o udzieleniu bonifikaty z tytułu wniesienia jednorazowej opłaty za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów. Uchwalona została bonifikata w wysokości 50 procent - mówi Marta Dytwińska-Gawrońska, rzecznik prezydenta.

Jeśli więc rocznie płaciliśmy za użytkowanie 500 złotych, to po zmianach w ciągu 20 lat wydamy w sumie 10 tys. złotych. Jeśli zdecydujemy się zapłacić jednorazowo, to wydamy połowę tej kwoty.

Aby móc skorzystać z uchwalonej bonifikaty stosowny wniosek powinien być złożony w głogowskim ratuszu do 31 grudnia 2019 roku. Jednorazowa opłata musi być wpłacona maksymalnie do 29 lutego 2020.

W Głogowie przekształcenie gruntów z użytkowania wieczystego na własność dotyczyć będzie około 4500 osób. Najwięcej działek do przekształcenia jest w obrębie Żarkowa i os. Hutnik.

Po wniesieniu wszystkich opłat albo opłaty jednorazowej właściciele dostaną od gminy zaświadczenie o całkowitej spłacie należności. Trzeba je potem wysłać do sądu razem z wnioskiem o wykreślenie odpowiedniego wpisu z księgi wieczystej.

U sąsiadów mają taniej

Jak to wygląda w innych miastach? Dużo mniej zapłacą mieszkańcy Wrocławia, gdzie bonifikata wynosi aż 90 proc. W Legnicy w pierwszym roku po przekształceniu jest to 60 proc.

Szacuje się, że w całej Polsce przekształcenie dotyczyć będzie około 2,5 miliona osób.

Użytkowanie wieczyste było specyficznym reliktem prawnym jeszcze z czasów PRL. Warto dodać, że choć teraz przepisy zmieniają się tylko dla terenów pod budownictwo mieszkalne, to docelowo rząd chce całkowicie zlikwidować użytkowanie wieczyste, również m.in. dla podmiotów gospodarczych. Trwają pracę nad dalszymi zmianami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto