Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Targi książek: święto literatury w Hali Ludowej

Małgorzata Matuszewska
Targi książek – 26. Wrocławskie Targi Dobrych Książek to największe święto literatury na Dolnym Śląsku
Targi książek – 26. Wrocławskie Targi Dobrych Książek to największe święto literatury na Dolnym Śląsku Tomasz Hołod
Targi książek – 26. Wrocławskie Targi Książek trwać będą od 30 listopada do 3 grudnia w Hali Ludowej we Wrocławiu. Wstęp na nie jest bezpłatny. Dziś poznaliśmy tytuły pięciu książek, nominowanych do Konkursu na Najlepszą Książkę Roku „Pióro Fredry”.

Targi książek. Około 200 wydawców, ponad 100 autorów rozmawiających z czytelnikami to tylko niektóre atrakcje 26. Wrocławskich Targów Dobrych Książek. – Zapraszamy na spotkania z literaturą – zachęca Anna Morawiecka, dyrektor Targów. – W tym roku nowością są 1. Targi Wszystkiego Dobrego, które gościć będą w korytarzach Hali – dodaje.
Poznaliśmy 5 książek, nominowanych do Konkursu na Najlepszą Książkę Roku „Pióro Fredry”. – Jury wybrało je ze 153 tytułów, zgłoszonych przez 48 wydawców – dodaje Anna Morawiecka. – Nie nagradzamy książek wyłącznie pięknych edytorsko, ale o błahych treściach – tłumaczy prof. Marcin Cieński, przewodniczący jury. – Nieważne jest bogactwo zdobień, złocenia, ale funkcjonalność szaty edytorskiej, zwracamy uwagę na to, czy szata edytorska będzie ułatwiała rozumienie książki – dodaje. Pod przewodnictwem prof. Marcina Cieńskiego książki ocenią: prof. Paweł Jarodzki, prof. Christos Mandzios, Marta Mizuro i Michał Nogaś.

Targi książek: nominacje

– Wydawnictwo Karakter za książkę Piotra Rypsona "Czerwony Monter. Mieczysław Berman: grafik, który zaprojektował polski komunizm” (za precyzyjną dokumentację działalności twórcy wizualnej strony polskiego komunizmu, grafika, który oddał swój talent w służbę idei i władzy, ponosząc jednocześnie odpowiedzialność za jej niszczycielskie działanie),
– Wydawnictwo Marginesy za książkę Simony Kossak „O ziołach i zwierzętach” (za wzbogaconą dawnymi ilustracjami encyklopedyczną gawędę o roślinach i zwierzętach wybitnej znawczyni natury, badaczki, która związała życie z Puszczą Białowieską),
– Międzynarodowe Centrum Kultury Kraków za książkę Miljenko Jergovića „Muszkat, cytryna i kurkuma. Spojrzenie z Zagrzebia", wybór i przekład Magdalena Petryńska (za kolejny tom Biblioteki Europy Środka redagowanej przez Jacka Purchlę, przynoszącej w przemyślanej i funkcjonalnej formie edytorskiej ważne teksty dotyczące historii i współczesności naszej części Europy, wciąż dążącej do zdefiniowania swojej kondycji),
– Wydawnictwo Literackie za książkę Marcina Świetlickiego „Autobiografia. Nieprzysiadalność. Rozmawia Rafał Księżyk” (za znakomity, bogato ilustrowany, precyzyjny edytorsko, tom rozmów, składających się na opowieść o życiu jednego z najważniejszych współczesnych poetów polskich i postaci współczesnej kultury, osobowości niekonwencjonalnej i niepodrabialnej, a jednocześnie symbolicznej dla losów pewnego pokolenia)
– Wydawnictwo Ezop za książkę Małgorzaty Frąckiewicz „Superbohaterki. Świat i wielkie odkrycia” (za fascynujące, znakomicie zilustrowane opowieści o niezwykłych kobietach – uczonych, odkrywczyniach połączone z zestawami podpowiedzi i instrukcji, dla młodych czytelniczek – i czytelników – jak można poznawać świat i próbować dokonywać w nim pierwszych rozpoznań i uporządkowań). Wszystkie nominowane publikacje będą dostępne na Wrocławskich Targach Dobrych Książek. Książkę Roku poznamy 30 listopada.

Targi książek: 1. Targi Wszystkiego Dobrego

W tym roku w kuluarach Hali Ludowej (bo książki sprzedawane będą na płycie głównej) zorganizowane zostaną 1. Targi Wszystkiego Dobrego. – Nie będzie tam książek, ale będzie sztuka, czyli plakaty, ilustracje, grafiki, malarstwo, biżuteria, moda, artykuły dla zwierząt, ceramika, artykuły dla domu, ręcznie robione zabawki – tłumaczy Agata Matkowska z Wrocławskiego Domu Literatury, który jest organizatorem Targów.

Targi książek: atrakcji nie zabraknie

W programie znajdą się m.in.: spotkania z autorami, warsztaty dla nauczycieli i bibliotekarzy, warsztaty dla dzieci – nauka czytania metodą sylabową, rozmowy o historii i architekturze. Będą food trucki, sala zabaw dla dzieci. Książki na ustawionym specjalnym łożu głośno czytać będą wrocławscy aktorzy. Nie zabraknie tradycyjnych Moli Książkowych, przechadzających się po Targach.

Targi książek: program

Czwartek, 30 listopada 2017

godz. 13:00-14:00
Fantastyczne zabawy z historią. Spotkanie z Krzysztofem Piskorskim
Od historii alternatywnych po steampunk i new weird – nagradzany pisarz Krzysztof Piskorski opowie o tym, na jak wiele sposobów twórcy fantastyki potrafią wykorzystywać prawdziwą historię. Zapraszają organizatorzy Nagrody Literackiej im. Janusza A. Zajdla.

godz. 13:00-14:00
Między nami detektywami – warsztaty literackie z Agnieszką Urbańską poświęcone specyfice powieści detektywistycznej
Londyn miał genialnego detektywa – Sherlocka Holmesa. Dolny Śląsk ma Wandzię Węszynos: bystrą, spostrzegawczą, dociekliwą. Spotkaj się z nią i zobacz, ile tajemnic skrywa miejsce, w którym mieszkasz. Zajęcia poprowadzi autorka książek o przygodach Wandzi Węszynos, Agnieszka Urbańska.
Warsztat dla dzieci w wieku 6-9 lat. Zgłoszenia: [email protected]. Udział w warsztatach jest bezpłatny, liczba miejsc ograniczona.

godz. 13:00-14:00
Filipek i rysowanie – spotkanie z ilustratorką Joanną Zagner-Kołat
Z pomocą tworzonych na żywo rysunków autorka przedstawi krótką historię drogi, jaką musi przebyć książka, zanim trafi do ilustratora, a następnie zostanie wydana. Opowie, jak dobrać technikę malowania lub rysowania do tekstu oraz co zrobić, kiedy natchnienie dopadnie w pociągu lub autobusie.
Spotkanie dla uczniów klas IV-VI szkoły podstawowej. Zgłoszenia: [email protected]. Udział w warsztatach jest bezpłatny, liczba miejsc ograniczona. Zaprasza Wydawnictwo Literatura.

godz. 14:00-15:00
Jak powstaje książka? - warsztat dla dzieci z Moniką Karmazą
O idei, słowie i ilustracji… o wyklejce, oklejce i kapitałce… o magii tworzenia tytułu… i o czarach w drukarni… Innymi słowy, jaką drogę trzeba przejść od pomysłu do fizycznie istniejącej w domowej biblioteczce książki.
Warsztat skierowany jest do dzieci w wieku 5+. Zgłoszenia: [email protected]. Udział w warsztatach jest bezpłatny, liczba miejsc ograniczona. Zaprasza Wydawnictwo Tadam.

godz. 14:00-15:00
Powrót Sowy – innowacyjna powieść kryminalna. Literatura w połączeniu z nowymi technologiami
Małe, senne miasteczko na Dolnym Śląsku staje się centrum wydarzeń łączących przeszłość z przyszłością. O tym, jak zainteresować czytelników nieopowiedzianymi historiami „ziem odzyskanych” oraz o ciekawostkach związanych z innowacyjnym selfpublishingiem opowie Maciej Zarański, autor Powrotu Sowy. Zaprasza Wydawnictwo Fundacji Klub Innowatora.

godz. 15:00-16:00
Nie tylko Monopol, czyli o twórczości śląskiego architekta Karla Grossera i wrocławskim środowisku architektonicznym przełomu XIX i XX wieku
Wykład Marty Ostrowskiej-Bies, autorki książki Karl Grosser (1850–1918) – śląski architekt epoki późnego historyzmu. Na spotkanie zaprasza Oficyna Wydawnicza Atut.

godz. 15:00-16:00
Spotkanie promocyjne książki Wacław Szpakowski (1883-1973). Linie rytmiczne
Promocja monografii Wacława Szpakowskiego, jednego z pionierów sztuki abstrakcyjnej na początku XX wieku, z udziałem Moniki Aleksandrowicz, Anny Szpakowskiej-Kujawskiej, córki artysty, a także jego wnuka, Łukasza Kujawskiego. Zaprasza Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu.

godz. 16:00-17:00
Jestem echo – wokół nowej książki Waldemara Okonia
Spektakl poetycki w reżyserii Moniki Reks oraz rozmowa z autorem książki Jestem jak echo (rok 1983) moderowana przez Justynę Bajdę. Na spotkanie zaprasza Wrocławskie Wydawnictwo Warstwy.

godz. 16:00-17:00
Forum artystyczno-literackie Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu
To wyjątkowe spotkanie będzie okazją, aby zapoznać się z bogatą działalnością OKiS-u w zakresie publikacji literackich (m.in. Janusza Jaroszewskiego, Jerzego Pluty, Henryka Wańka), prestiżowych i posiadających bogatą tradycję czasopism jak „Odra,” czy „Format Literacki,” a także najnowszych wydawnictw towarzyszących wydarzeniom artystycznym. W spotkaniu wezmą udział: dr Andrzej Saj, Andrzej Więckowski, dr Agata Szuba, Manfred Bator.

godz. 16:00-17:00
Wyobraźnia i rygor. Polska sztuka współczesna ze zbiorów Grażyny i Jacka Łozowskich
O wyobraźni i rygorze w sztuce współczesnej, o kolekcjonerstwie i miłości do sztuki opowie wrocławski kolekcjoner Jacek Łozowski. W katalogu zaprezentowanych zostało prawie 160 prac autorstwa wybitnych polskich artystów, których znaczna większość zaprezentowana została publiczności po raz pierwszy na wystawie we wrocławskim Pałacu Królewskim. Zaprasza Muzeum Miejskie Wrocławia.

godz. 17:00-18:00
Spotkanie wokół książki Andreasa P. Rotaba Monte Silentii
W spotkaniu o powieści-eksperymencie będącej zapisem podróży po sens życia wezmą udział: Janusz Jaroszewski, Iza Jóźwik, Waldemar Okoń, Karol Maliszewski, Ewa Sonnenberg, Andrzej Saja i Andrzej Więckowski. Zaprasza Oficyna Wydawnicza Atut.

Piątek, 1 grudnia 2017

godz. 10:00-11:00
Warsztat nauki czytania metodą sylabową – Gabinet Logopedyczny Słówka
Część nowego cyklu zajęć, Akademii ze Słówkami, który obejmuje kreatywne zabawy wprowadzające dzieci w świat samogłosek i pierwszych sylab. Wczesna nauka czytania zostanie uzupełniona ćwiczeniami ogólnorozwojowymi. Każde dziecko otrzyma także autorskie pomoce – karty edukacyjne.
Zajęcia skierowane są do dzieci w wieku 4,5-6 lat. Zgłoszenia: [email protected]. Udział w warsztatach jest bezpłatny, liczba miejsc ograniczona.

godz. 10:00-11:00
Psie historie. Przygody Felicjana – spotkanie z Marcinem Pałaszem
Godzina wypełniona rozmowami o książkach oraz rozstrzygnięcie konkursu na opowiadanie o sznaucerze Felicjanie. Skąd biorą się pomysły? Kiedy i gdzie najlepiej się pisze? Jak rozwijać wyobraźnię?
Spotkanie dla uczniów klas III szkoły podstawowej. Zgłoszenia: [email protected]. Udział w warsztatach jest bezpłatny, liczba miejsc ograniczona. Zaprasza Wydawnictwo Literatura.

godz. 11:00-12:00
Zostań Pablem Picasso! Spotkanie i warsztaty z Moniką Bień-Königsman, autorką książki ¡Olé! Hiszpania dla dociekliwych
Hiszpania to piękny kraj, ojczyzna wielu światowej sławy artystów. Razem z autorką książki ’¡Olé! Hiszpania dla dociekliwych poznaj ten kraj bliżej i spróbuj swoich sił w kubistycznej szkole malarstwa Pabla Picassa!
Spotkanie dla dzieci w wieku 6-9 lat. Zgłoszenia: [email protected]. Udział w spotkaniu jest bezpłatny, liczba miejsc ograniczona. Zaprasza Wydawnictwo Dwie Siostry.

godz. 11:00-13:00
Chcę być kimś! Czyli jak osiągać cele w czasach, gdy wszyscy dookoła mają wywalone. Warsztat z Michałem Zawadką
Jak wyznaczać i osiągać cele w życiu? Jak zyskać minimum 50 godzin miesięcznie na realizację swoich marzeń? Jak dostrzec w sobie siłę i piękno i nie obawiać się hejterów? Na te i inne pytania odpowie trener wystąpień publicznych, twórca rozwojowych programów warsztatowych i autor książek motywacyjnych.
Warsztat przeznaczony jest dla uczestników w wieku 12-19 lat. Zgłoszenia: [email protected]. Udział w spotkaniu jest bezpłatny, liczba miejsc ograniczona. Zaprasza Wydawnictwo Mind&Dream.

godz. 13:00-14:00
Książka idealna, czyli jak pisać o trudnych rzeczach w przystępny sposób
Andrzej Wiszniewski, profesor elektryki, autor książek o sztuce przemawiania, były rektor Politechniki Wrocławskiej, opowie Katarzynie Górowicz-Maćkiewicz o matematycznym wzorze na dobrze napisaną i zrozumiałą dla większości czytelników książkę. Zaprasza Politechnika Wrocławska.

godz. 13:00-15:00
Wielkie troski małych ludzi – warsztaty dla nauczycieli
Spotkanie z bohaterami dwóch serii książek Moni Nilsson: „Przygody w Raju” oraz „Tsatsiki”. Zapraszamy nauczycieli klas 1-6 szkół podstawowych oraz bibliotekarzy na warsztaty, w czasie których animatorki, Alina Płaziak-Janiszewska i Karolina Gruchalska-Matuszak, wykorzystując techniki dramowe, wprowadzą uczestników w świat bohaterów książek szwedzkiej autorki. Zaprasza Wydawnictwo Zakamarki.

godz. 14:00-15:00
Rowerem z Lublina do Połowinki na Uralu – spotkanie z Agnieszką Martinką
Spotkanie z autorką i wydawcą książki Połowinka. Rowerem na Ural, do miejsca zesłania Ojca. Wspomnienia Ojca, wspomnienia córki. Spotkaniu towarzyszy projekcja multimedialna z niecodziennej pielgrzymki na granicę Europy i Azji, poprowadzonej śladami powojennej zsyłki ojca autorki. Zaprasza Martinka Księgarnia Autorska Bis.

godz. 15:00-16:00
Budynki i wnętrza teatrów w Europie na dawnej pocztówce z kolekcji Janusza Deglera. Wykład prof. Janusza Deglera
Prof. Janusz Degler wraz z Małgorzatą Bruder opracowali pierwszy na świecie dwujęzyczny (polsko-angielski) katalog zawierający 599 pocztówek z lat 1895-1950 wraz z opisami, przedstawiających 543 budynki i wnętrza teatrów teatralne z niemal 40 krajów współczesnej Europy. Dzięki temu katalog to ilustrowana historia architektury teatralnej od renesansu do modernizmu, z jej przemianami i tendencjami estetycznymi. Zaprasza Muzeum Miejskie Wrocławia.

godz. 15:00-16:00
Szlacheckie i arystokratyczne rezydencje na ziemi kłodzkiej. Wykład prof. dr hab. Romualda M. Łuczyńskiego
Od kilku lat Wydawnictwo Kartograficzne Eko-Graf wydaje kolejne tomy poświęcone szlacheckim i arystokratycznym rezydencjom w Sudetach. Dwie pierwsze książki dotyczyły Sudetów czeskich, kolejne prezentowały Sudety Zachodnie, a obecna – Środkowe. Autor dokumentuje w sposób barwny, wykorzystując liczne unikatowe archiwalne zdjęcia, trudne losy tych niezwykłych obiektów, z których część po latach rozkwitło dawnym blaskiem, a inne czekają na lepsze czasy.

godz. 16:00-17:00
Spotkanie z Ryszardem Filipowiczem wokół książki Z rozstrzelanego miasta
Autor, z urodzenia wilnianin, od listopada 1945 roku mieszkaniec Wrocławia, obecnie prezes Zarządu Okręgu Dolnośląskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, spisał swe powojenne, wrocławskie wspomnienia, nadając im tytuł Z rozstrzelanego miasta. Rozmowę z autorem poprowadzi Katarzyna Kaczorowska. Zaprasza Wydawnictwo Via Nova.

godz. 16:00-17:00
Wielmożni panowie i czcigodne panie. Renesansowe nagrobki figuralne na Górnym Śląsku
O prekursorskich badaniach nad zespołem renesansowych płyt nagrobnych z obszaru Górnego Śląska opowie autorka książki, Sylwia Krzemińska-Szołtysek. Zaprasza Oficyna Wydawnicza Atut.

godz. 16:00-17:00
Spotkanie z Rogerem Piaskowskim i Wojciechem Morawcem wokół ich książki Druga twarz Liegnitz
Rozmowa o historyzmie po legnicku, który jest prawdziwym zagłębiem idei architektonicznych i dekoracyjnych ze względu na posługiwanie się „cytatami” z dziejów architektury. Legnica w drugiej połowie XIX wieku przeżywała złoty okres, były to czasy jej wszechstronnego rozwoju. Spotkanie poprowadzi dr Wojciech Kondusza. Zaprasza Wydawnictwo Edytor.

godz. 17:00-18:00
Spotkanie z profesorem Janem Hartmanem wokół książki Polityka. Władza i nadzieja
Profesor Jan Hartman w swej książce prowadzi czytelników przez idee, filozofię i teorię polityki. Stawiając w centrum uwagi kwestię władzy oraz ideę demokratyczną, uświadamia, że nasze codzienne życie związane jest z polityką, czy tego chcemy, czy nie. Autor pokazuje ciemne strony filozofii politycznej. A jak ma się do tego prawdziwa polityka? Zaprasza Wydawnictwo Agora.

godz. 17:00-19:00
Czy reportaż mówi prawdę?
O prawdzie w reportażu porozmawiają Mariusz Szczygieł, Olga Gitkiewicz i Kamil Bałuk, autorzy wydawnictwa Dowody na Istnienie. Rozmowę poprowadzi Jacek Antczak. Zaprasza Wydawnictwo Dowody na Istnienie.

godz. 17:00-18:00
Spotkanie z Piotrem Załuskim, autorem powieści Natchnieni albo kroniki czasów romantycznych
Książka jest opowieścią o losach rodziny Wieniawskich – muzyków Henryka i Józefa oraz pisarza i publicysty Jordana. Spotkanie poprowadzi Marcin Bradke. Fragmenty powieści przeczyta Tomasz Orlicz. Zaprasza Oficyna Wydawnicza Atut.

godz. 18:00-19:00
Stary poeta wysiaduje
Krytyk literacki Janusz Drzewucki spiera się z młodymi poetami (m.in. Justyną Nawrocką i Radosławem Jurczakiem) o Tadeusza Różewicza, a pretekstem do sporu są książki Śmietnik oraz Wiersze i poematy z „Twórczości” wydane przez Wrocławskie Wydawnictwo Warstwy.

godz. 18:00-19:00
Betrojerinki. Czy praca opiekuńcza w Niemczech to szansa na lepsze życie, czy też niewolnictwo z przymusu?
Anna Wiatr opisała Betrojerinkach życie będące już udziałem około pięciuset tysięcy Polek, które opuszczają swoje domy i rodziny na całe miesiące, żeby całodobowo zajmować się niemieckimi staruszkami. Czy nie mają innego wyjścia? Co ma im do zaoferowania w zamian Polska? Spotkanie z Anną Wiatr poprowadzi Patryk Walaszkowski. Zaprasza Wydawnictwo Krytyki Politycznej.

Sobota, 2 grudnia 2017

godz. 10:00-11:00
Spotkanie z Jakubem Ćwiekiem
Autor ponad dwudziestu książek, a także licznych opowiadań, artykułów publicystycznych i scenariuszy. Miłośnik popkultury i wszystkiego, co z nią związane. Efektem tej fascynacji jest między innymi reportaż Przez stany POPświadomości oraz najnowsze opowiadania Drobinki nieśmiertelności. To sentymentalna podróż po USA – po miejscach kultowych, zwyczajnych i takich, o których zapomniał świat. A co sam autor pisze o zjawisku popkultury? Zaprasza Wydawnictwo SQN.

godz. 10:00-11:00
Promocja książki Studencki Komitet Solidarności we Wrocławiu autorstwa Kamila Dworaczka
Zaprasza Instytut Pamięci Narodowej

godz. 10:00-11:00
Łukasz Pardela i Stanisław Kolouszek prezentują swoją książkę Twierdza Wrocław 1890–1918. Monografia
Publikacja poświęcona jest historycznym fortyfikacjom pierścieniowym otaczającym miasto. Zachowane obiekty budzą coraz większe zainteresowanie i zyskują coraz szersze grono miłośników. Zaprasza Wydawnictwo Via Nova.

godz. 11:00-12:00
Spotkanie z Jakubem Małeckim
Autor dziewięciu książek, m.in. bestsellerowego Dygotu, nominowanych do Nagrody Literackiej NIKE Śladów, a także najnowszej powieści Rdza. Spotkanie poprowadzi Jacek Antczak. Zaprasza Wydawnictwo SQN.

godz. 11:00-12:00
Spotkanie z Kamilem Dworaczkiem, autorem książki Niezależne Zrzeszenie Studentów 1980–1981
Książka opisuje działalność Niezależnego Zrzeszenia Studentów w całej Polsce w okresie solidarnościowej rewolucji lat 1980–1981. Ta nowatorska pod wieloma względami i solidnie udokumentowana publikacja odtwarza nie tylko dzieje jednego z najważniejszych aktorów ruchu społecznego, jakim niewątpliwie był NZS, ale też odsłania przed czytelnikiem procesy zachodzące wówczas w środowisku akademickim. Zaprasza Instytut Pamięci Narodowej.

godz. 11:00-12:00
Spotkanie promocyjne wokół książki Bogusława Klimsy Estrada, kabarety i klezmerzy we Wrocławiu 1945-2000
Publikacja stanowi III tom wydawnictwa Muzyka rozrywkowa we Wrocławiu 1945-2000. Gośćmi autora będą: Stanisław Szelc, Leszek Niedzielski, Jerzy Skoczylas, Zbigniew Piotrowski, Andrzej Kuryło, Wojciech Marcinkowski, Roman Kołakowski oraz Zdzisław Smektała. Zaprasza Wydawnictwo C2.

godz. 12:00-13:00
Promocja najnowszej powieści Jolanty Marii Kalety Pułapka
Znana wrocławska pisarka Jolanta Maria Kaleta, autorka powieści sensacyjno-kryminalno-przygodowych przybliżających tajemnice i zagadki Dolnego Śląska, opowie o swojej najnowszej książce Pułapka. Tym razem autorka zabiera czytelników w Góry Izerskie na poszukiwanie mitycznej „szczeliny jeleniogórskiej,” zawierającej cenne depozyty z czasów II wojny światowej. Spotkanie prowadzi Jacek Antczak. Zaprasza Wydawnictwo Psychoskok.

godz. 12:00-13:00
Spotkanie z Martą Miniewicz, autorką przewodnika Okolice Wrocławia
Spotkanie dotyczące różnorodnych atrakcji, które można odwiedzić w odległości trzydziestu kilometrów od Wrocławia. Wśród nich kopia rzymskich Świętych Schodów w Sośnicy, tunel aerodynamiczny w Mirosławicach, stare stacje kolejowe, nietypowe muzea, wieże widokowe, rezerwaty przyrody, pałace, świątynie i sanktuaria. Zaprasza Wydawnictwo Via Nova.

godz. 12:00-13:00
Spotkanie z Magdą i Mirkiem Osip-Pokrywka, autorami Leksykonu zabytków architektury Kresów północno-wschodnich i Leksykonu zabytków architektury Kresów południowo-wschodnich
Autorzy opowiedzą o najcenniejszych zabytkach i polskich pamiątkach pozostawionych na Wschodzie. Spotkanie prowadzi Tadeusz Deptuła. Zaprasza Wydawnictwo Arkady.

godz. 13:00-14:00
Spotkanie z Alfredem Znamierowskim oraz Januszem L. Kaczmarkiem, autorami publikacji Heraldyka i weksylologia
Ta monumentalna, ilustrowana publikacja poświęcona jest terminologii heraldycznej, figurom i ich symbolice, nazwom własnym herbów i flag, stowarzyszeniom i czasopismom heraldycznym. Odpowiemy m.in. na pytanie: kto, kiedy i na jakich warunkach może mieć własny herb? Spotkanie prowadzi Tadeusz Deptuła. Zaprasza Wydawnictwo Arkady.

godz. 13:00-14:00
Spotkanie z Tomaszem Duszyńskim, dziennikarzem radiowym, scenarzystą gier komputerowych i autorem powieści Impuls
Tomasz Duszyński opowie o seansach spirytystycznych, wirujących stolikach, eksperymentach i magii dwudziestolecia międzywojennego. Będzie o najsłynniejszym polskim jasnowidzu – inżynierze Stefanie Ossowieckim i duchach w otoczeniu Marszałka Józefa Piłsudskiego. Będzie także o niesamowitych wynalazkach polskich naukowców: tych rzeczywistych i tych fikcyjnych. Zaprasza Wydawnictwo SQN.

godz. 13:00-14:00
Śladami kobiet ze Lwowa. Spotkanie z Beatą Kost, autorką książki Kobiety ze Lwowa
Wybitne aktorki i wielkie śpiewaczki, ideowe nauczycielki i zasobne arystokratki, dzielne feministki i uduchowione muzy. Burzliwa historia Lwowa sprawiła, że niewiele wiadomo o wspaniałych kobietach, które współtworzyły to miasto. Beata Kost opowie historię lwowianek, spróbuje odpowiedzieć na pytanie, jakie były one same i jaki był „ich Lwów”. Spotkanie poprowadzi Małgorzata Matuszewska. Zaprasza Wydawnictwo Marginesy.

godz. 13:00-15:00
Blok spotkań poświęconych dawnemu prawu zwyczajowemu i wykonywaniu kar. Mini wykłady poprowadzą dr Daniel Wojtucki i Stanisław Zobniów, autorzy książki Kamienne krzyże na Śląsku, Górnych Łużycach i ziemi kłodzkiej
1. „Mój ci on”, „kto zabije umyślnie, wedle prawa ma być karany. Kto zabije przygodnie, że jawne to będzie, gardła tracić nie powinien, tylko zapłacić” – wykład na temat prawa zwyczajowego od średniowiecza do nowożytności.
2. Jak dawniej karano dzieciobójczynie, psychopatycznych morderców, wstających z grobu zmarłych i innych przestępców – wykład na temat wykonywania kar w XVI– XVIII wieku.
3. Pręgierz, szubienica, miecz katowski, buda wariatów i inne narzędzia oraz urządzenia penitencjarne na Śląsku od XVI do XVIII wieku – wykład prezentacja.
Zaprasza Oficyna Wydawnicza Atut.

godz. 14:00-15:00
Życie po traumie – pamięć kobiet więzionych w czasach nazizmu i stalinizmu
Spotkanie z Katarzyną Madoń-Mitnzer wokół książki Przetrwałam. Doświadczenia kobiet więzionych w czasach nazizmu i stalinizmu, która zawiera piętnaście intymnych historii z Archiwum Historii Mówionej Domu Spotkań z Historią i Ośrodka KARTA – największego w Polsce zbioru biograficznych relacji świadków historii XX wieku. Spotkanie prowadzi dr Joanna Hytrek-Hryciuk z wrocławskiego Instytutu Pamięci Narodowej. Zaprasza Dom Spotkań z Historią.

godz. 14:00-15:00
Wrocławskie krasnale okazują się w nocy bardzo gadatliwe
Spotkanie z Wojciechem Majczykiem, autorem książki Nocny wywiad z krasnalem, który spisał krasnalskie opowieści i uzupełnił je nocnymi zdjęciami niziołków. Zaprasza Oficyna Wydawnicza Atut.

godz. 14:00-16:00
Spotkanie z Bronisławem Wildsteinem
Z Bronisławem Wildsteinem o doświadczeniach pisarza porozmawia historyk, wydawca i redaktor Krzysztof Turkowski. Spotkanie w ramach cyklu Literatura pod napięciem organizowanego przez Wrocławski Dom Literatury. Partnerem cyklu jest TAURON Polska Energia SA.

godz. 15:00-16:00
Wrocław / Lwów – premiera serii wydawniczej Wrocławskiego Wydawnictwa Warstwy
O Moim Lwowie Józefa Wittlina, założeniach serii i zaplanowanych tytułach, o bliskości obu miast oraz dialogu toczonym za plecami polityków rozmawiają redaktorzy serii: Katarzyna Kotyńska, Andrij Pawłyszyn i Jan A. Choroszy.

godz. 15:00-16:00
Spotkanie z Beatą Maciejewską, autorką Spacerownika dolnośląskiego
Dolny Śląsk to kraina pełna tajemnic: klasztory, zamki, podziemia pełne skarbów, białe damy, „złoty pociąg”, Czerwony Baron. Spacery po ośmiu dolnośląskich miastach: Bolesławcu, Jeleniej Górze, Legnicy, Oleśnicy, Świdnicy, Trzebnicy, Wałbrzychu, Zgorzelcu przekonają, że nie trzeba ruszać w daleki świat, żeby zobaczyć cuda, bo leżą one tuż za miedzą. Zaprasza Wydawnictwo Agora.

godz. 15:00-16:30
Spotkanie z rumuńskim pisarzem Danem Lungu i tłumaczką, Radosławą Janowską-Lascar wokół książki O dziewczynce, która bawiła się w Boga
Dan Lungu w swojej książce opowiada o dziewczynce, której losy ilustrują zjawisko tzw. eurosieroctwa i emigracji zarobkowej – sytuacji, gdy rodzinie nie starcza pieniędzy na życie, a matka decyduje się na wyjazd do pracy za granicę. Wiąże się to z rozłąką i trudnymi życiowymi doświadczeniami, które wielu Rumunów, ale i Polaków, poznało na własnej skórze. Spotkanie z autorem poprowadzi Michał Wojtusik, tłumaczyć będzie Radosława Janowska-Lascar. Zaprasza Wydawnictwo Amaltea.

godzinie 16:00-17:00
Spotkanie z Anną Kamińską wokół książki Białowieża szeptem. Historie z Puszczy Białowieskiej
Nowa książka autorki bestsellerowych wspomnień o Simonie Kossak oraz Wandzie Rutkiewicz to biografia jedynego takiego miejsca na ziemi, Puszczy Białowieskiej. Opowieść szeptem o najgłośniejszym lesie w Europie. Spotkanie prowadzi Michał Nogaś. Zaprasza Wydawnictwo Literackie.

godz. 16:00-17:00
Zakonnice odchodzą po cichu. Czy po reportażu Marty Abramowicz życie zakonnic przestało być tabu?
Wydanie specjalne bestsellera Abramowicz przynosi wieści o tym, co wydarzyło się po premierze książki: dlaczego została potępiona? kto zakazał jej czytania? czy zmieniła coś w życiu zakonnic? Tego wszystkiego dowiecie się od autorki podczas spotkania, które poprowadzi Jaś Kapela. Zaprasza Wydawnictwo Krytyki Politycznej.

godz. 16:00-17:00
Spotkanie z Maciejem Łagiewskim, dyrektorem Muzeum Miejskiego we Wrocławiu, wokół jego najnowszej książki WROCŁAW. Wędrówka przez wieki
Książka to zbiór wybranych artykułów o tematyce historycznej traktujących o różnych aspektach wrocławskich dziejów. Artykuły zgrupowano w trzech działach: ludzie, miejsca, wydarzenia. W miarę możliwości ułożone zostały chronologicznie. Spotkanie prowadzi redaktor Gazety Wrocławskiej Hanna Wieczorek. Zaprasza Wydawnictwo Studio EMKA.

godz. 16:30-18:00
Spotkanie z czeskim pisarzem Ivanem Binarem, autorem powieści Siedem rozdziałów z życia Václava Netušila albo rowerem dookoła świata
Ivan Binar to pisarz, po którego prozę powinni sięgnąć miłośnicy twórczości Haška, Čapka czy Hrabala. Tytułowy bohater błądzi po labiryncie ponurego totalitarnego świata (Czechosłowacji pod sowieckim nadzorem), jego alter ego zaś – Wieńczysław Paw, podróżuje na rowerze bez łańcucha po wyimaginowanej krainie, istniejącej równolegle do świata rzeczywistego. Spotkanie poprowadzi Jacek Antczak, a tłumaczyć będzie Olga Czernikow. Zaprasza Wydawnictwo Amaltea.

godz. 17:00-18:00
Kobiety wiedzą więcej – o historii kreowanej przez mężczyzn, w której ważną rolę odgrywały kobiety. Spotkanie z Anną Brzezińską
Takiej książki jeszcze nie było i nie było takiego spojrzenia na historię Polski. Anna Brzezińska w Córkach Wawelu pokazuje schyłek epoki Jagiellonów z kobiecego punktu widzenia, opisuje wielką historię nie przez pryzmat układów, dekretów i bitew, ale z perspektywy sali podłogowej, ślubnej kaplicy i alkowy. O książce, jej niezwykłej konstrukcji i długu, która spłaciła, pisząc ten liczący przeszło osiemset stron bestseller autorka opowie Michałowi Nogasiowi. Zaprasza Wydawnictwo Literackie.

godz. 17:00 – 18:30
Spotkanie z Olgą Tokarczuk wokół książki Zgubiona Dusza
Głęboko poruszająca opowieść o czekaniu, cierpliwości i uważności. Pierwsza książka Olgi Tokarczuk, która mówi nie tylko słowami, ale i obrazami. To dwugłos – idąc za słowami Tokarczuk, Joanna Concejo stworzyła równoległą opowieść, ukrytą w obrazach. Spotkanie poprowadzi Dorota Wodecka. Zaprasza Wydawnictwo Format.

godz. 18:00-19:00
Jak zmienia się literatura czeska? Spotkanie z Markiem Šindelką
Marek Šindelka to jeden z najciekawszych autorów czeskich młodego pokolenia, dwukrotny laureat prestiżowej nagrody Magnesia Litera. Opowie o tym, jak ewoluuje literatura naszych południowych sąsiadów i co według niego najbardziej odróżnia pisarzy najmłodszych od „klasyków”. Z autorem porozmawiają Julia Różewicz i Anna Wanik. Zaprasza Wydawnictwo Afera.

godz. 18:00-19:00
Spotkanie z profesorem Jerzym Bralczykiem wokół książki 1000 słów
1000 słów to wyjątkowy słownik do czytania. W błyskotliwych felietonach Jerzy Bralczyk przedstawia niezwykłe, znaczące i najważniejsze słowa, których używamy na co dzień i od święta. Spotkanie prowadzi Michał Nogaś. Zaprasza Wydawnictwo Agora.

Niedziela, 3 grudnia 2017

godz. 10:00-11:00
Magia i tajemnice dolnośląskich zamków. Spotkanie z Joanną Lamparską
Autorka przedstawi ciekawostki historyczne oraz losy osób związanych z dolnośląskimi zamkami i pałacami zawarte w serii książek Magia Dolnośląskich Zamków, ze szczególnym uwzględnieniem obiektów zawartych w nowo wydanej III części serii. Publikacja ukazała się nakładem wydawnictwa Asia Express, a na spotkanie zaprasza Eko-Graf.

godz. 10:00-11:00
Dom na Oporowie – jak się tworzył Wrocław we wspomnieniach Barbary z Surzyńskich Zakrzewskiej
Spotkanie z udziałem Elżbiety Sitek i Piotra Załuskiego poprowadzi Jan A. Choroszy (a linea). Fragmenty książki Było… Wrocławsko-wielkopolska historia domowa czyta Irena Rybicka. Na spotkanie zaprasza wydawnictwo a linea.

godz. 10:00-11:00
Spotkanie z Grzegorzem Górnym, autorem książki Królowa. Matka Boża z Jasnej Góry
Wielokrotnie nagradzany dziennikarz i publicysta napisał znakomitą książkę o fenomenie Jasnej Góry, bogato ilustrowaną fotografiami autorstwa Janusza Rosikonia. Zapraszamy do rozmowy z autorem o obecności Matki Bożej Częstochowskiej w życiu narodu, o paulinach, pielgrzymkach, cudach, koronacjach i ważnych wydarzeniach historycznych związanych z tym miejscem. Spotkanie poprowadzi red. Krzysztof Kunert. Zaprasza Wydawnictwo Paulinianum.

godz. 11:00-12:00
Kryminał pod psem, czyli Marta Matyszczak o zbrodni z przymrużeniem oka i psim detektywie
Marta Matyszczak opowie o dwóch swoich powieściach kryminalnych z cyklu „Kryminał pod psem”. Spotkanie poprowadzi Marta Mizuro. Zaprasza Wydawnictwo Publicat.

godz. 11:00-12:00
Karol Maliszewski „Przypadki Pantareja. Wiersze dla małych i dużych”
Warsztaty literacko-plastyczne dla dzieci inspirowane zbiorem wierszy wrocławskiego poety i krytyka Karola Maliszewskiego, w opracowaniu graficznym Karola Banacha. Zaprasza Wrocławskie Wydawnictwo Warstwy.

godz. 11:00-12:00
Spotkanie z Katarzyną Wężyk, autorki książki Kanada. Ulubiony kraj świata
Czy Kanada jest faktycznie rajem? By odpowiedzieć na to pytanie, autorka przejechała 12 tysięcy kilometrów i pięć stref czasowych. Rozmawiała z Kanadyjczykami od pokoleń, przedstawicielami ludności rdzennej i z dopiero adaptującymi się imigrantami. O swojej książce i doświadczeniach z podróży porozmawia z Michałem Nogasiem. Zaprasza Wydawnictwo Agora.

godz. 11:00-12:00
Spotkanie z Jarosławem Rybskim wokół najnowszego kryminału Warkot
Jarosław Rybski w swojej debiutanckiej książce Warkot przenosi czytelników do Wrocławia początku lat 50. Ten błyskotliwy retrokryminał pokazuje rzeczywistość historyczną, która misternie przeplata się z fikcją, całości zaś dopełnia subtelny humor. Rozmowę z autorem poprowadzi pisarz i autor bestsellerowych powieści kryminalnych, Marek Krajewski. Zaprasza Wydawnictwo SQN.

godz. 12:00-13:00
Spotkanie z Moniką Rogozińską, autorką książki Polowanie na Matkę
Dziennikarka, alpinistka, przewodnik i ratownik TOPR, autorka wielu publikacji o tematyce górskiej, w swojej najnowszej książce podejmuje temat dramatycznych wydarzeń z drugiej połowy XX wieku, które doprowadziły do uwięzienia wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej, a następnie do upadku systemu komunistycznego w Polsce. Spotkanie poprowadzi red. Andrzej Grajewski. Zaprasza Wydawnictwo Paulinianum.

godz. 12:00-13:00
Spotkanie z Katarzyną Pakosińską wokół jej najnowszej książki Malina miód-dziewczyna
Trzecia część literackiej przygody dla najmłodszych, najśmieszniejszej lektury dla dziewczyn i chłopaków zamieszkujących Europę Środkową. Autorka w przezabawny sposób opowiada o perypetiach i podróżach dziesięcioletniej bohaterki – Maliny z Milanówka. Pierwsza część dziecięcej trylogii Malina cud-dziewczyna została uhonorowana Nagrodą Stowarzyszenia Autorów ZAiKS za debiut w dziedzinie twórczości dla dzieci. Zaprasza Wydawnictwo Muza.

godz. 12:00-13:00
Prezentacja albumu Książ od kuchni w obiektywie Louisa Hardouina, nadwornego kucharza Hochbergów
Publikacja zawiera cudem odnalezione fotografie Książa z czasów ostatnich Hochbergów na zamku. W spotkaniu weźmie udział redaktorka Beata Lejman i prezes Fundacji Księżnej Daisy von Pless - Mateusz Mykytyszyn. Zaprasza Oficyna Wydawnicza Atut.

godz. 12:00-13:00
Spotkanie wokół książki Nieumarły las autorstwa Adama Wajraka i Tomasza Samojlika
Druga część odjechanej komiksowej opowieści o przygodach dzięciołów na Dzikim Wschodzie, którą stworzyli wspólnie dwaj mieszkańcy Puszczy Białowieskiej: Adam Wajrak i Tomasz Samojlik. O perypetiach dzięcioła trójpalczastego Triko i jego przyjaciół, ale także o mieszkańcach prawdziwego lasu, znaczeniu i ochronie puszczy Białowieskiej opowie Adam Wajrak. Spotkanie poprowadzi Dorota Wodecka. Zaprasza Wydawnictwo Agora.

godz. 13:00-14:00
Promocja zbioru esejów o Krzyżowej Krzyżowa ponownie odczytana
O polskim miejscu pamięci, a także dawnej siedzibie rodziny von Moltke i miejscu spotkań opozycji antyhitlerowskiej opowie autor książki, prof. Krzysztof Ruchniewicz. Zaprasza Oficyna Wydawnicza Atut.

godz. 13:00-14:00
Duchowość materialisty – o poezji Janusza A. Zajdla
U niewielu polskich pisarzy widać takie połączenie „science” i „arts” jak w przypadku Janusza A. Zajdla. Jako przedstawiciel nauk ścisłych, a zarazem pisarz literatury głęboko osadzonej nie tylko w naukach ścisłych, ale też w socjologii i filozofii, odsłania jeszcze jedną stronę swojej natury – poetycką. O poezji Zajdla opowie dr Edyta I. Rudolf. Zapraszają organizatorzy Nagrody Literackiej im. Janusza A. Zajdla.

godz. 14:00-15:00
Sztuczna inteligencja: rzeczywistość i fantastyka. Spotkanie z Piotrem Cholewą, polskim tłumaczem oraz działaczem fandomu i animatorem fantastyki
Fantastyka tradycyjnie prezentuje sztuczne inteligencje jako wrogie, obojętne, bardzo rzadko przyjazne. Jak to wygląda w rzeczywistości, jak SI się rozwijają, gdzie występują najczęściej (i dlaczego w wojsku)? Podczas prelekcji zaprezentowane zostaną typowe przykłady sztucznych inteligencji w literaturze i filmie SF. Zapraszają organizatorzy Nagrody Literackiej im. Janusza A. Zajdla.

godz. 14:00-16:00
Andrzej Gelberg i Paweł Pietkun – rozmowa o tym, co jest w życiu ważne i o książkach wydanych w serii „Biblioteka Gazety Obywatelskiej”
Andrzej Gelberg, autor książki Klimaty III RP i Paweł Pietkun, autor zbioru przemyśleń powstałych podczas pobytu i pracy za granicą pt. Ze sztambucha emigranta spotykają się, aby porozmawiać o rzeczach najważniejszych. Zaprasza Biblioteka Gazety Obywatelskiej.

godz. 15:00-16:00
Spotkanie z Michałem Cetnarowskim, redaktorem działu polskiego w „Nowej Fantastyce" i autorem Podwójnej tożsamości bogów, wydanego ostatnio zbioru esejów o popkulturze w literaturze, komiksie i kinie
Kultura popularna opanowała listy bestsellerów. Zwłaszcza szeroko rozumiana fantastyka wydaje się dziś wszechobecna: trudno o wysokobudżetowy film, grę czy serial, w którym nie da się dopatrzyć jej wpływu. Jak na tym tle prezentuje się literacko-fantastyczna Polska? Co czytamy, piszemy i wydajemy najchętniej? Zapraszają organizatorzy Nagrody Literackiej im. Janusza A. Zajdla.

godz. 15:00-16:00
Fonty czasu. Spotkanie towarzyszące edytorskiej nagrodzie dla Najlepszej Książki Roku „Pióro Fredry”
O współczesnej typografii i pięknych książkach rozmawiają z publicznością wykładowcy ASP we Wrocławiu: Maciej Kodzis, Maciej Majchrzak i Eugeniusz Smoliński.

Program Sali Zabaw
czwartek 30 listopada

godz. 12:00-18:00

godz. 12:00-13:00
Spotkanie Z książką Wydawnictwa zakamarki TAJEMNICA MODY
Warsztaty na podstawie 24. tomu Biura Detektywistycznego Lassego i Mai. Zapraszamy do wspólnego czytania fragmentów książki oraz zabawy w projektowanie ubrań.
Wiek: 6-10 lat

godz. 13:15-15:15
Maski
Warsztaty tworzenia i malowania gipsowych masek. Będziemy pracować na gotowych formach zrobionych z bandaża gipsowego. Maski pomalujemy farbą i ozdobimy bibułą, wełną czy sznurkami.
Wiek: 5+

godz. 15:30-17:00
Drzewko Szczęścia – mikołajkowy prezent
Kto nie zdąży przygotować prezentu mikołajkowego, będzie mógł go zrobić razem z nami.
Z drucików, kamieni i koralików stworzymy drzewka szczęścia. Nietrudna praca dająca piękne efekty.
Wiek: 7+

godz. 17:00-18:00
Malowane kamienie
Na wyłowionych z górskiej rzeki otoczakach będziemy malować bajkowe postaci, kreskówkowe stwory, zwierzęta i inne motywy, używając do tego farb temperowych, akrylowych i cienkopisów.
Wiek: 5+

piątek 1 grudnia
godz. 10:00-19:00

godz. 10:00-11:00
spotkanie z książką wydawnictwa Zakamarki AUTOCHODY
Recyklingowe warsztaty konstruktorskie na podstawie książki Autochody. Wymyślanie, budowanie i nazywanie pojazdów z wyobraźni.
Wiek: 4-10 lat

godz. 11:15-13:00
Warsztaty graficzne – torby na książki z nadrukiem linorytniczym
W czasie warsztatów będziemy odbijali na papierowych i bawełnianych torbach stemple przedstawiające ważne obiekty architektoniczne Wrocławia oraz logo Targów. Odbitki będą tworzone przy pomocy prasy drukarskiej.
Wiek: 7+

godz. 13:00-16:00
Grafika Warsztatowa c.d. – Tworzymy grafiki w technice suchej igły
Uczestnicy spotkania będą mieli rzadką okazję do stworzenia grafiki w technice wklęsłodruku, a dokładnie suchej igły. Matryce graficzne wykonamy w pleksi, wydrapując w niej rysunek za pomocą igły. Następnie odbijemy je na papierze, przy pomocy prasy drukarskiej.
Wiek: 10+

godz. 16:20-19:00
Ozdoby choinkowe z koralików
Nadchodzące święta skłaniają do pomyślenia o ozdobach choinkowych, a jak wiadomo najpiękniejsze ozdoby to te, które stworzymy sami. Tym razem zrobimy je z koralików, cekinów, drucików oraz foremek do ciastek.
Wiek: 7+

Sobota 2 grudnia
godz. 10:00-19:00

godz. 10:00-11:45
Sówki – Mikołajowe prezenty Cz. 2
Podczas warsztatów razem stworzymy sowy z szyszek, filcu i papierowych rolek, używając również piór, cekinów, bibuły i innych kreatywnych materiałów.
Wiek: 5+

godz. 12:00-13:00
spotkanie z książką wydawnictwa ZAKAMARKI WIĄŻ, ILE CHCESZ, ALBERCIE
Zapraszamy na warsztaty z Albertem Albertsonem na podstawie serii, której autorką jest Gunilla Bergström. Wspólne czytanie oraz zabawy w sznurowanie, wiązanie, pakowanie, plecenie.
Wiek: 3-7 lat

godz. 13:15-16:15
Maskotki z rękawiczek
Jeśli lubicie szyć, albo jeśli jeszcze nigdy nie trzymaliście igły w ręku, to zapraszamy na maskotkowe warsztaty, w czasie których nauczycie się podstawowego ściegu krawieckiego i zrobicie miękkie przytulaki z wełnianych rękawiczek, guzików i filcu.
Wiek: 7+

godz.16:30-19:00
ŚWIĄTECZNE DRZEWKO
Każdy, kto przyjdzie do sali zabaw zrobić świąteczne drzewko, otrzyma wycięte szablony choinki gotowe do złożenia i pomalowania. Choinki będziemy ozdabiać cekinami, guzikami, tasiemkami i innymi materiałami, których dla nikogo nie zabraknie.
Wiek: 5+

PROGRAM PODPISYWANIA KSIĄŻEK PRZEZ AUTORÓW
Czwartek, 30 listopada

12:00-13:30 Artur Andrus podpisuje książkę Czytanie jest super na stoisku EDRA URBAN (21)
13:45-14:45 Marta Ostrowska-Bies podpisuje książkę Karl Grosser (1850–1918) – śląski architekt epoki późnego historyzmu na stoisku Oficyny Wydawniczej Atut (61)
Piątek, 1 grudnia
11:30-12:30 Marcin Pałasz podpisuje swoje książki na stoisku Wydawnictwa Literatura (51)
12:00-13:00 Izabela Przepiórkiewicz podpisuje swoje książki na stoisku Wydawnictwa EMKA (101)
12:00-13:00 Magdalena Bieniek podpisuje swoje książki na stoisku Wydawnictwa Psychoskok (59)
13:00-14:00 Beata Ostrowicka podpisuje swoje książki na stoisku Wydawnictwa Literatura (51)
13:00-15:30 Michał Zawadka podpisuje swoje książki na stoisku Wydawnictwa Mind&Dream (117)
14:00-15:00 Agnieszka Suchowierska podpisuje swoje książki na stoisku Wydawnictwa Literatura (51)
14:00-17:00 Antek Wajda podpisuje Kalendarze 2018 Zombie na stoisku księgarni Tajne Komplety / Nowe Horyzonty (68)
14:45-15:45 Sylwia Krzemińska-Szołtysek podpisuje książkę Wielmożni panowie i czcigodne panie. Renesansowe nagrobki figuralne na Górnym Śląsku na stoisku Oficyny Wydawniczej Atut (61)
15:00-16:00 Mariusz Szczygieł podpisuje swoje książki na stoisku Wydawnictwa Agora (7)
15:00-16:30 Igor Kruk podpisuje swoje książki na stoisku Wydawnictwa Psychoskok (59)
15:45-16:45 Piotr Załuski podpisuje powieść Natchnieni albo kroniki czasów romantycznych na stoisku Oficyny Wydawniczej Atut (61)
16:00-17:00 prof. dr hab. Romuald M. Łuczyński podpisuje książki Szlacheckie i arystokratyczne rezydencje w Sudetach polskich. Sudety Zachodnie i Szlacheckie i arystokratyczne rezydencje w Sudetach czeskich. Sudety Wschodnie na stoisku Wydawnictwa Eko-Graf (36)
16:00-17:00 Arkadiusz Förster podpisuje swoje książki na stoisku Wydawnictwa EMKA (101)
17:00-18:00 Irena Chołuj podpisuje swoje książki na stoisku Wydawnictwa Psychoskok (59)
17:00-17:50 Anna Wiatr podpisuje książkę Betrojerinki. Reportaże o pracy opiekuńczej i (bez)nadziei na stoisku Wydawnictwa Krytyka Polityczna (29)
17:00-18:00 Andrzej Konarski podpisuje swoje książki na stoisku Wydawnictwa EMKA (101)
17:00-18:00 Chris Niedenthal podpisuje album Chris Niedenthal. Wybrane fotografie i Chris Niedenthal 1989. Rok nadziei na stoisku Wydawnictwa BOSZ (67)
18:00-19:00 Profesor Jan Hartman podpisuje książkę Polityka. Władza i nadzieja na stoisku Wydawnictwa Agora (7)
18:00-19:00 Roger Piaskowski i Wojciech Morawiec podpisują książkę Druga Twarz Liegnitz na stoisku Wydawnictwa Edytor (11)
Sobota, 2 grudnia
11:00-12:00 Krzysztof Piskorski podpisuje książki Cienioryt i Czterdzieści i cztery na stoisku Wydawnictwa Literackiego (80)
11:00-12:00 Wojciech Majczyk podpisuje książkę Nocny wywiad z krasnalem na stoisku Oficyny Wydawniczej Atut (61)
11:00-12:30 Alicja Masłowska-Burnos podpisuje swoje książki na stoisku Wydawnictwa Psychoskok (59)
12:00-13:00 Eliza Piotrowska, autorka serii o Cioci Jadzi oraz powieści Obczyzno moja podpisuje książki na stoisku Wydawnictwa Media Rodzina (43)
12:00-13:00 Krzysztof Piskorski, tegoroczny laureat Nagrody Literackiej im. Janusza A. Zajdla podpisuje antologię Nagroda im. Janusza A. Zajdla na stoisku organizatorów Nagrody (210)
12:00-13:00 Profesor Irena Gaweł podpisuje książkę Fraszki-baraszki na stoisku Oficyny Wydawniczej Atut (61)
12:00-13:00 Marta Fox podpisuje książki dla młodzieży, m.in.: Idol, Zakochaj się mamo oraz dla dzieci: Bartek Wścieklica, Zielona Nikola i Przybij piątkę na stoisku Wydawnictwa Akapit Press (33)
12:00-13:00 Joanna Zagner-Kołat podpisuje swoje książki na stoisku Wydawnictwa Literatura (51)
12:00-13:00 Wojciech Szlęzak podpisuje powieść Cień jabłoni na stoisku Wydawnictw Amaltea, A-Ajuwerda, Claroscuro, Eperons-Ostrogi, Janka (15)
12:00-13:00 Anna Wawrykowicz podpisuje swoje książki na stoisku Wydawnictwa EMKA (101)
13:00-14:00 Jakub Ćwiek, laureat Nagrody Literackiej im. Janusza A. Zajdla, podpisuje antologię Nagroda im. Janusza A. Zajdla na stoisku organizatorów Nagrody (210)
13:00-14:00 Jolanta Maria Kaleta podpisuje swoje książki na stoisku Wydawnictwa Psychoskok (59)
13:00-14:00 Barbara Skoczylas-Stadnik podpisuje książkę Skarby Lwowskie w opactwie benedyktynek w Krzeszowie na stoisku Wydawnictwa Edytor (11)
13:00-14:00 Magdalena Knedler podpisuje powieść Winda na stoisku Wydawnictw Amaltea, A-Ajuwerda, Claroscuro, Eperons-Ostrogi, Janka (15)
14:00-15:00 Romek Pawlak podpisuje książkę dla młodzieży Dziewczyna z lustra oraz książki dla dzieci Czaruś, pies z charakterem, Piotrek, Ulpik i tajemnica komputera, Klątwa Ezechiela na stoisku Wydawnictwa Akapit Press (33)
14:00-15:00 Agnieszka Urbańska podpisuje swoje książki na stoisku Wydawnictwa Literatura (51)
14:00-16:00 Maciej Zarański podpisuje swoją książkę Powrót Sowy na stoisku Wydawnictwa Fundacji Klub Innowatora (214)
14:00-17:00 Antek Wajda podpisuje Kalendarze 2018 Zombie na stoisku księgarni Tajne Komplety / Nowe Horyzonty (68)
15:00-16:00 Katarzyna Kołodziej podpisuje swoje książki na stoisku Wydawnictwa Literatura (51)
15:00-16:00 Mariusz Urbanek podpisuje swoje książki na stoisku Wydawnictwa EMKA (101)
15:00-16:00 Profesor Jerzy Bralczyk podpisuje książki Rozmowy przy stole, Jeść!!!, W drogę!!! na stoisku Wydawnictwa BOSZ (67)
15:15-16:15 Daniel Wojtucki i Stanisław Zobniów podpisują książkę Kamienne krzyże na Śląsku, Górnych Łużycach i ziemi kłodzkiej na stoisku Oficyny Wydawniczej Atut (61)
15:00-17:00 Ewelina Rubinstein podpisuje swoje książki na stoisku Wydawnictwa Psychoskok (59)
15:00-17:00 Michał Zawadka podpisuje swoje książki na stoisku Wydawnictwa Mind&Dream (117)
15:30-16:30 Katarzyna Madoń-Mitzner podpisuje książkę Przetrwałam. Doświadczenia kobiet więzionych w czasach nazizmu i stalinizmu na stoisku Domu Spotkań z Historią
16:00-17:00 Beata Maciejewska podpisuje książkę Spacerownik dolnośląski na stoisku Wydawnictwa Agora (7)
16:15-17:15 Stefan Skąpski podpisuje książkę W krainie zwierząt i krasnali. Wiersze nie tylko dla dzieci na stoisku Oficyny Wydawniczej Atut (61)
16:30-17:30 Dan Lungu podpisuje książkę O dziewczynce, która bawiła się w Boga na stoisku Rumuńskiego Instytutu Kultury (78)
17:00-17:45 Marek Šindelka podpisuje książkę Zostańcie z nami na stoisku Wydawnictwa Afera (73)
17:00-17:50 Marta Abramowicz podpisuje książkę Zakonnice odchodzą po cichu na stoisku Wydawnictwa Krytyka Polityczna (29)
17:00-18:00 Maciej Łagiewski podpisuje swoje książki na stoisku Wydawnictwa EMKA (101)
18:00-19:00 Ivan Binar podpisuje książkę Siedem rozdziałów z życia Václava Netušila albo rowerem dookoła świata na stoisku Wydawnictw Amaltea, A-Ajuwerda, Claroscuro, Eperons-Ostrogi, Janka (15)

Niedziela, 3 grudnia
10:50-11:50 Beata Lejman i Mateusz Mykytyszyn podpisują album Książ od kuchni w obiektywie Louisa Hardouina, nadwornego kucharza Hochbergów na stoisku Oficyny Wydawniczej Atut (61)
11:00-12:00 Magda i Mirek Osip-Pokrywka podpisują album Polska. Na szlakach św. Jana Pawła II na stoisku Wydawnictwa Jedność (123)
11:00-12:00 Anna Brzezińska podpisuje książkę Córki Wawelu. Opowieść o jagiellońskich królewnach na stoisku Wydawnictwa Literackiego (11)
11:00-12:00 Grzegorz Górny podpisuje książkę Królowa. Matka Boska z Jasnej Góry na stoisku Wydawnictwa Paulinianum (58)
11:00-13:00 Joanna Lamparska podpisuje swoje książki na stoisku Wydawnictwa Eko-Graf (36)
11:50-12:50 Profesor Krzysztof Ruchniewicz podpisuje zbiór esejów Krzyżowa ponownie odczytana na stoisku Oficyny Wydawniczej Atut (61)
12:00-13:00 Anna Brzezińska, laureatka Nagrody Literackiej im. Janusza A. Zajdla, podpisuje antologię Nagroda im. Janusza A. Zajdla na stoisku organizatorów Nagrody (210)
12:00-13:00 Marek Krajewski podpisuje książkę Mock. Ludzkie zoo na stoisku Wydawnictwa Znak (71)
12:00-13:00 Katarzyna Wężyk podpisuje książkę Kanada. Ulubiony kraj świata na stoisku Wydawnictwa Agora (7)
12:00-13:00 Agnieszka Frączek podpisuje swoje książki na stoisku Wydawnictwa Literatura (51)
12:00-13:00 Justyna Rapacz podpisuje swoje książki na stoisku Wydawnictwa EMKA (101)
12:00-13:00 Ida Pierelotkin podpisuje książkę dla dzieci Tata ma dziewczynę oraz książki dla młodzieży Wenus w pietruszce, Pepa, nie świruj!, Na wojnie i w miłości na stoisku Wydawnictwa Akapit Press (33)
12:00-13:00 Jolanta Maria Kaleta podpisuje swoje książki na stoisku Wydawnictwa Psychoskok (59)
12:00-13:00 Marta Matyszczak podpisuje książki Tajemnicza śmierć Marianny Biel i Zbrodnia nad urwiskiem na stoisku Wydawnictwa Publicat (213)
12:00-14:00 Michał Zawadka podpisuje swoje książki na stoisku Wydawnictwa Mind&Dream (117)
13:00-14:00 Krzysztof Głuch podpisuje swoje książki na stoisku Wydawnictwa EMKA (101)
13:00-14:00 Piotr W. Cholewa, wielokrotnie nagradzany za przekłady tłumacz Terry’ego Pratchetta, Williama Gibsona czy Rogera Zelazny’ego podpisuje książki na stoisku Nagrody Literackiej im. Janusza A. Zajdla (210)
13:00-14:00 Monika Rogozińska podpisuje książkę Polowanie na Matkę na stoisku Wydawnictwa Paulinianum (58)
14:00-15:00 Michał Cetnarowski, tegoroczny laureat Nagrody Literackiej im. Janusza A. Zajdla podpisuje antologię Nagroda im. Janusza A. Zajdla na stoisku organizatorów Nagrody (210)

WYSTAWY

James Joyce. Mistrz literackiej intrygi
Wystawa dotycząca życia i twórczości Jamesa Joyce'a – jednego z najwybitniejszych pisarzy XX wieku. Pozwala prześledzić życiorys pisarza, rodzinne dzieje, podróże, wpływy innych pisarzy na jego twórczość. Prezentuje miejsca i miasta, w których przebywał, gdzie powstawały jego kolejne dzieła. Wydarzenie organizowane przez Wrocławski Dom Literatury we współpracy z Ambasadą Irlandii w Polsce.

Dialog o losie i duszy. Stanisław Vincenz (1888–1971)
Wystawa biograficzna poświęcona autorowi cyklu Na wysokiej połoninie, prozaikowi i eseiście uznawanemu za najmądrzejszego polskiego pisarza XX wieku.

Ludzie z ulicy Ptasiej
Wystawa obrazów Natalii Talarek-Oswald zainspirowana wizytą autorki na ulicy Ptasiej, w byłej dzielnicy żydowskiej w Częstochowie. Prace przedstawiają metaforyczną wizję dawnych i obecnych mieszkańców ulicy jako ptaków, które pragną wolności, pragną wydostać się z ciemnych domów i wzlecieć w stronę marzeń.

„Zgubiona dusza” w Cocofli – wydarzenie towarzyszące 26. WTDK
Wystawa oryginalnych ilustracji Joanny Concejo do książki Olgi Tokarczuk „Zgubiona dusza”. Prace będzie można oglądać od 30.11.2017 do 15.01.2018 w Books art cafe Cocofli przy ul. Włodkowica 9.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto