Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Świńska grypa w Głogowie? Podejrzenie choroby u pacjenta szpitala

Kacper Chudzik
Podejrzenie AH1N1 w Głogowie
Podejrzenie AH1N1 w Głogowie Michał Pawlik/zdjecie ilustracyjne
Na Oddziale Intensywnej Terapii głogowskiego szpitala przebywa 54-letni mężczyzna, u którego podejrzewa się zachorowanie na wirus AH1N1 - czyli świńską grypę.

Mężczyzna trafił do szpitala 26 lutego z objawami grypy. Miał duszności oraz zapalenie płuc. Jego stan ciągle się pogarszał i po kilku godzinach 54-latek nie mógł już oddychać samodzielnie.

Na dzień dzisiejszy stan pacjenta jest bardzo ciężki. Pacjent jest zaintubowany i nie oddycha samodzielnie. Rokowanie co do wyleczenia, na chwilę obecną jest niepewne. W piątek, zostały przesłane do Wrocławia próbki biologiczne na badania wirusologiczne, które mają potwierdzić bądź wykluczyć zakażenie wirusem oraz zdiagnozować, jaki jest to wirus – czy wirus grypy zwykłej sezonowej czy też wirus tzw. grypy świńskiej AH1N1, który w 2010 roku wywołał pandemię grypy. Wyniki badań będą znane prawdopodobnie w poniedziałek - mówi Ewa Todorov, rzecznik szpitala.

W szpitalu już od tygodnia wprowadzone są ograniczenia wizyt związane z dużą ilością zachorowań na choroby grypopodobne. Teraz, gdy w placówce jest podejrzenie wirusa AH1N1 wprowadzono zwiększone środki bezpieczeństwa. Lekarze apelują o ostrożność.

– _Zwiększono częstotliwość sprzątania i dezynfekcji o szerokim spektrum działania, personel zobowiązany jest do używania wzmożonych środków ochrony osobistej: masek, czepków ochronnych i innych. Wszystko jest zgodne z procedurami postępowania, które szpital otrzymał od Głównego Inspektora Sanitarnego _– dodaje Ewa Todorov.

Pracownicy szpitala apelują jednak o nie popadanie w panikę. Nie wiadomo jeszcze czy mamy faktycznie do czynienia ze świńską grypą. Jej wirus, prawidłowo leczony, nie jest groźniejszy od zwykłej grypy. Jak zapewnia rzecznik szpitala, placówka ma na stanie leki odpowiednie do takich sytuacji i pacjent otoczony jest najlepszą opieką.

A jak zabezpieczyć się przed grypą?

Osoby, które mają objawy zakażenia wirusowego, powinny przestrzegać podstawowych zasad higieny: należy myć często ręce, wietrzyć pomieszczenia, unikać w miarę możliwości kontaktu z innymi ludźmi, ponieważ wirusy te przenoszą się drogą kropelkową, na przykład podczas kichania i kaszlu. Kropelki te mogą zarażać ludzi w odległości około jednego metra, zanim osiądą na powierzchniach. Przenoszenie pośrednie może zachodzić przez dotknięcie skażonych źródeł (powierzchni, rąk, zakażonych pacjentów itp.) a następnie dotknięcie oczu, nosa lub ust – tłumaczy Ewa Todorov.

O stanie pacjenta będziemy informować. Wyniki testu na potwierdzenie lub wykluczenie wirusa poznamy prawdopodobnie w poniedziałek.

AH1N1 wraca? Więcej przeczytasz na http://www.tygodnikglogowski.pl/

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto