Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Raport mieszkaniowy w Głogowie. Do 2020 roku miasto ma wybudować ponad 300 mieszkań

Redakcja
Sprawdzamy jak wygląda sytuacja mieszkaniowa w Głogowie. Raport mieszkaniowy przedstawi m.in. ile mieszkań ma powstać oraz ile osób stara się o przydział mieszkań komunalnych i socjalnych.

Raport mieszkaniowy

W zasób mieszkaniowy gminy wchodzi 1901 lokali. Z tego 1456 to mieszkania komunalne, a 445 to mieszkania socjalne. Łączna powierzchnia mieszkań należących do gminy wynosi 65741,34 mkw, z czego mieszkania socjalne zajmują 16197 mkw.

W 2017 roku wnioski o przydział mieszkania socjalnego złożyło 135 rodzin, a na listę oczekujących, po zweryfikowaniu czy takie mieszkania im przysługują, trafiło 40 rodzin. Jeśli chodzi o mieszkania komunalne to wnioski złożyły 42 rodziny, a na listę trafiło 21.

Od roku 2015 do 2017 do mieszkań socjalnych skierowano w Głogowie 180 rodzin. Mieszkania komunalne przyznano natomiast 141 rodzinom.

Plany budownictwa mieszkaniowego

W latach 2018-2020 władze miasta zamierzają przeprowadzić szereg inwestycji, dzięki którym powstanie 336 mieszkań. Będą to:
- 104 mieszkania komunalne
- 72 mieszkania socjalne
- 96 mieszkań czynszowych TBS
- 64 mieszkania w ramach programu Mieszkanie +

– Ponadto każdego roku w naszym mieście oddawanych jest blisko 100 mieszkań deweloperskich – mówi prezydent Rafael Rokaszewicz.

Lokale mają powstać w ramach kilku inwestycji. Budowy kolejnych bloków TBS na terenie pokoszarowym, adaptacji byłego koszarowca przy ul. Wojska Polskiego, budowy nowego bloku na osiedlu Piastów Śląskich oraz budowy bloku w ramach Mieszkania Plus (również na osiedlu Piastów).

Miasto wspiera też rozwój budownictwa jednorodzinnego. Trwa uzbrajanie kolejnych działek. Przy ul. Bolesława Wysokiego ma ich być aż 50.

Za dużo socjalu?

Podczas sesji rady miejskiej 26 marca 2018 roku radny Głogowa Sławomir Majewski przyznał, że w mieście zbyt dużo jest mieszkań socjalnych.

– Uważam, że to jest wstyd i porażka dla nas radnych i władz miasta. My powinniśmy robić wszystki, aby ludzi z tego socjalu wyciągnąć. Może zamiast ryby dać im wędkę? Problem jednak jest taki, że oni nie zawsze chcą tę wędkę brać. Jako dyrektor urzędu pracy otrzymuje pisma od pracodawców, którzy nie są w stanie znaleźć w naszym mieście osób chętnych do pracy – mówił radny Majewski.

– Wielu mieszkańców miasta uważa, że tych lokali socjalnych jest za dużo, a my budujemy kolejne. Ale nie budujemy ich z naszych pieniędzy, tylko właśnie z pieniędzy tych ludzi, którzy płacą podatki, którzy często sami spłacają kredyty, żeby mieszkać na swoim – dodaje radny Majewski.

Radny dodał, że miasto powinno jeszcze lepiej weryfikować sytuację rodzin, które mieszkają już lub zgłaszają wniosek o przyznanie takiego lokalu.

– Jak najbardziej powinniśmy dawać ludziom wędkę zamiast ryby, ale nie możemy jednak zapominać o tych, którym powodzi się gorzej. Dlatego powinniśmy dalej budować i zapewniać lokale socjalne – oponował radny Norbert Penza.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto