Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prawnik wyjaśnia: Zasiedzenie nieruchomości rolnych

Kamil Gross
Naszym czytelnikom doradza adwokat Kamil Gross.

W poprzednim tygodniu zajmowałem się tematem zasiedzenia rzeczy - ruchomości i nieruchomości. Jednakże, w odniesieniu do zasiedzenia nieruchomości rolnych występują odrębne regulacje prawne.

Nabycie własności nieruchomości rolnych przez zasiedzenie obwarowane jest wieloma warunkami. Przepisy prawne dotyczące tej materii są nad wyraz skomplikowane, jednakże postaram się choć trochę przybliżyć je Czytelnikom Tygodnika Głogowskiego w dzisiejszym artykule. Art. 172 § 3 Kodeksu cywilnego stanowi, iż „nabyć nieruchomość rolną w rozumieniu ustawy, o której mowa w art. 166 § 3, przez zasiedzenie może jedynie rolnik indywidualny w rozumieniu przepisów tej ustawy, jeżeli zgodnie z przepisami art. 5 ust. 2 i 3 tej ustawy - powierzchnia nabywanej nieruchomości rolnej wraz z nieruchomościami rolnymi stanowiącymi jego własność nie przekroczy 300 ha użytków rolnych”. W zacytowanym powyżej przepisie chodzi o ustawę z dnia 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego.

STRONA INTERNETOWA ADWOKATA KAMILA GROSSA

Czym jest nieruchomość rolna wskazuje ta właśnie ustawa w art. 2 pkt 1 w następujący sposób: „nieruchomość rolna - należy przez to rozumieć nieruchomość rolną w rozumieniu Kodeksu cywilnego, z wyłączeniem nieruchomości położonych na obszarach przeznaczonych w planach zagospodarowania przestrzennego na cele inne niż rolne”. Ustawa odsyła nas do Kodeksu cywilnego. Kodeks cywilny w art. 461 definiuje nieruchomości rolne jako: „nieruchomości, które są lub mogą być wykorzystywane do prowadzenia działalności wytwórczej w rolnictwie w zakresie produkcji roślinnej i zwierzęcej, nie wyłączając produkcji ogrodniczej, sadowniczej i rybnej”. Łącząc dwie powyższe definicje: definicję zawartą w ustawie oraz definicję zawartą w Kodeksie cywilnym, należy stwierdzić, że nieruchomościami rolnymi są więc nieruchomości wykorzystywane do prowadzenia działalności wytwórczej w rolnictwie (produkcja roślinna, zwierzęca, ogrodnicza, sadownicza i rybna), jeżeli nie są położone na obszarach przeznaczonych w planach zagospodarowania przestrzennego na cele inne niż rolne, przy czym - należy dodać, że nie mniejsze niż 0,3 ha. Skoro definicję nieruchomości rolnej mamy już wyjaśnioną, przejdźmy do zasad nabycia własności nieruchomości rolnych przez zasiedzenie. Zgodnie z ustawą o kształtowaniu ustroju rolnego, nabyć nieruchomość rolną przez zasiedzenie może jedynie rolnik indywidualny, jeżeli powierzchnia nabywanej nieruchomości rolnej wraz z nieruchomościami rolnymi stanowiącymi jego własność, użytkowanie wieczyste, dzierżawę lub samoistne posiadanie, nie przekroczy 300 ha użytków rolnych.

Za rolnika indywidualnego uważa się osobę fizyczną będącą właścicielem, użytkownikiem wieczystym, samoistnym posiadaczem lub dzierżawcą nieruchomości rolnych, których łączna powierzchnia użytków rolnych nie przekracza 300 ha, posiadającą kwalifikacje rolnicze oraz co najmniej od 5 lat zamieszkałą w gminie, na obszarze której jest położona jedna z nieruchomości rolnych wchodzących w skład gospodarstwa rolnego i prowadzącą przez ten okres osobiście to gospodarstwo. Zgodnie z ustawą uważa się, że osoba fizyczna osobiście prowadzi gospodarstwo rolne, jeżeli pracuje w tym gospodarstwie oraz podejmuje wszelkie decyzje dotyczące prowadzenia działalności rolniczej w tym gospodarstwie. Natomiast przez posiadanie kwalifikacji rolniczych należy rozumieć uzyskanie: wykształcenia rolniczego zasadniczego zawodowego, średniego lub wyższego, lub tytułu kwalifikacyjnego lub zawodowego, lub zawodowego mistrza w zawodzie przydatnym do prowadzenia działalności rolniczej oraz posiadanie co najmniej 3-letniego stażu pracy w rolnictwie, lub wykształcenia wyższego innego niż rolnicze i posiadanie co najmniej 3-letniego stażu pracy w rolnictwie albo wykształcenia wyższego innego niż rolnicze i ukończenie studiów podyplomowych w zakresie związanym z rolnictwem, albo wykształcenia średniego innego niż rolnicze i posiadanie co najmniej 3-letniego stażu pracy w rolnictwie, lub wykształcenia podstawowego, gimnazjalnego lub zawodowego innego niż rolnicze oraz posiadanie co najmniej 5-letniego stażu pracy w rolnictwie.

Staż pracy, o którym mowa powyżej to okres, w którym osoba fizyczna: podlegała ubezpieczeniu społecznemu rolników lub prowadziła działalności rolniczą w gospodarstwie rolnym o obszarze nie mniejszym niż 1 ha stanowiącym jej własność, przedmiot użytkowania wieczystego, przedmiot samoistnego posiadania lub dzierżawy, lub była zatrudniona w gospodarstwie rolnym na podstawie umowy o pracę lub spółdzielczej umowy o pracę, wykonując pracę związaną z prowadzeniem działalności rolniczej, lub wykonywała pracę związaną z prowadzeniem działalności rolniczej w charakterze członka spółdzielni produkcji rolnej, lub odbyła staż obejmujący wykonywanie czynności związanych z prowadzeniem działalności rolniczej.

Aby zasiedzieć nieruchomość rolną trzeba spełniać powyższe warunki, a więc: być rolnikiem indywidualnym oraz być właścicielem (użytkownikiem wieczystym, dzierżawcą, posiadaczem samoistnym) użytków rolnych, które łącznie z nabywaną przez zasiedzenie nieruchomością rolną nie przekraczają powierzchni 300 ha. Występowanie powyższych okoliczności należy w postępowaniu sądowym o zasiedzenie nieruchomości rolnej udowodnić. Należy więc udowodnić: osobiste prowadzenie gospodarstwa rolnego, zamieszkanie przez co najmniej 5 lat na terenie gminy, na obszarze której jest położona jedna z nieruchomości rolnych wchodzących w skład gospodarstwa rolnego, własność (użytkowanie wieczyste, dzierżawę, samoistne posiadanie) użytków rolnych o łącznej powierzchni poniżej 300 ha, a także posiadanie kwalifikacji rolniczych.

Dowodem potwierdzającym osobiste prowadzenie gospodarstwa rolnego jest oświadczenie prowadzącego to gospodarstwo, poświadczone przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta). Dowodem potwierdzającym zamieszkanie jest zaświadczenie o zameldowaniu na pobyt stały. Dowodem potwierdzającym spełnienie warunku dotyczącego powierzchni użytków rolnych stanowiących własność (dotyczy to także użytkowania wieczystego, dzierżawy, samoistnego posiadania) nabywcy jest również jego oświadczenie poświadczone przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta). Dowodem potwierdzającym posiadanie kwalifikacji rolniczych są odpowiednie dokumenty, w tym także wydane przez właściwe organy lub instytucje państw członkowskich Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Konfederacji Szwajcarskiej. Nie wszystkie kierunki studiów oraz tytuły zawodowe uznawane są za potwierdzające posiadanie kwalifikacji rolniczych w rozumieniu ustawy.

Wykaz kierunków studiów wyższych, studiów podyplomowych, zawodów, tytułów kwalifikacyjnych, tytułów zawodowych, tytułów zawodowych mistrza w zawodzie przydatnym do prowadzenia działalności rolniczej, których ukończenie lub posiadanie uznaje się za posiadanie kwalifikacji rolniczych, zawiera rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 17 stycznia 2012 r. w sprawie kwalifikacji rolniczych posiadanych przez osoby wykonujące działalność rolniczą. Należy wskazać, że jeżeli nabycie nieruchomości rolnej następuje w wyniku zasiedzenia, Agencja działająca na rzecz Skarbu Państwa może złożyć oświadczenie o nabyciu tej nieruchomości za zapłatą równowartości pieniężnej odpowiadającej jej wartości rynkowej. Uprawnienie Agencji do złożenia powyższego oświadczenia nie przysługuje, jeżeli w wyniku przeniesienia własności nieruchomości rolnej następuje powiększenie gospodarstwa rodzinnego, jednak do powierzchni nie większej niż 300 ha. Jeżeli dana osoba spełnia powyżej opisane daleko idące warunki, ma prawo wystąpić z wnioskiem o nabycie własności nieruchomości rolnej przez zasiedzenie. Do nabycia przez zasiedzenie nieruchomości rolnej stosujemy te same zasady co do zasiedzenia innych nieruchomości. Posiadacz tej nieruchomości niebędący jej właścicielem nabywa więc własność nieruchomości, jeżeli posiada ją nieprzerwanie od lat dwudziestu jako posiadacz samoistny, chyba że uzyskał posiadanie w złej wierze. Natomiast po upływie lat trzydziestu posiadacz nieruchomości rolnej nabywa jej własność, choćby uzyskał posiadanie w złej wierze.

STRONA INTERNETOWA ADWOKATA KAMILA GROSSA

Źródło: - ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny,

- ustawa z dnia 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego,

- rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 17 stycznia 2012 r. w sprawie kwalifikacji rolniczych posiadanych przez osoby wykonujące działalność rolniczą.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto