Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Policja przypomina: Nie można zostawiać dzieci i zwierząt w samochodzie w czasie upałów

Dominika Całujek
Dolnośląska policja alarmuje, po raz kolejny, by nie zostawiać dzieci i zwierząt w samochodzie, zwłaszcza podczas upałów. Powinniśmy zachować zdrowy rozsądek, ponieważ chwila nieuwagi może doprowadzić do tragedii.

Policjanci przypominają, aby nie zostawiać w samochodzie dzieci, osób wymagających opieki, niepełnosprawnych i czworonogów. Funkcjonariusze policji zwracają szczególną uwagę na takie sytuacje i natychmiast rozpoczynają interwencję. Mogą użyć do tego wszelkich środków. Działania mają umożliwić wydostanie się osób lub zwierząt z samochodu.

Szczególnie narażone na wysokie temperatury są dzieci do lat 3, u których mechanizmy termoregulacji są niewykształcone, a temperatura ciała wzrasta od 2 do 5 razy szybciej niż u osoby dorosłej. Prowadzi to do szybkiego odwodnienia i wstrząsu termicznego, co stanowi bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia. Dzieci pozostawione bez opieki w zamkniętym, nagrzanym samochodzie są osłabione. W takich sytuacjach dzieci są zdezorientowane i nie mają siły, aby płakać lub krzyczeć.

Policja apeluje o rozsądek i ostrzega, że pozostawienie dziecka w samochodzie skutkuje odpowiedzialnością karną. Najłagodniejszą konsekwencją tego czynu jest mandat karny w wysokości nawet do 500 zł. Zgodnie z art. 106 Kodeksu wykroczeń „kto, mając obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do lat 7 albo nad inną osobą niezdolną rozpoznać lub obronić się przed niebezpieczeństwem, dopuszcza do jej przebywania w okolicznościach niebezpiecznych dla zdrowia człowieka, podlega karze grzywny albo karze nagany”. Karę za popełnienie omawianego czynu przewiduje również Kodeks Karny w art. 160 paragraf 2 „Jeżeli na sprawcy ciąży obowiązek opieki nad osobą narażoną na niebezpieczeństwo, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5”.

Upały stanowią poważne zagrożenie nie tylko dla ludzi, ale również dla zwierząt. Pozostawienie pupila w szczelnie zamkniętym samochodzie stanowi dla niego poważne niebezpieczeństwo. Tu także może dojść do przegrzania organizmu, co prowadzi do zagrożenia życia lub zdrowia zwierzęcia. W tym przypadku również obowiązuje odpowiedzialność karna. Ustawa o ochronie zwierząt w art. 35 ust.1a określa kary grożące za znęcanie się nad zwierzętami, tj. kara grzywny, kara ograniczenia lub pozbawienia wolności do lat 2. W rozumieniu tych przepisów wspomniane znęcanie się nad zwierzętami rozumiane jest również jako „wystawianie zwierzęcia domowego lub gospodarskiego na działanie warunków atmosferycznych zagrażających jego zdrowiu lub życiu”, w co wpisuje się omawiany problem.
Funkcjonariusze przypominają także o tym, że na każdym z nas ciąży obowiązek pomocy drugiemu człowiekowi. Art. 162 paragraf 1 Kodeksu Karnego głosi, że za nieudzielenie pomocy w sytuacji bezpośredniego zagrożenia utraty życia lub zdrowia człowieka grozi kara pozbawienia wolności nawet do lat 3. Będąc świadkiem takiego zdarzenia należy pamiętać o kilku najważniejszych zasadach, jakimi powinniśmy się kierować. Gdy zobaczymy dziecko zamknięte w samochodzie, to natychmiast powinniśmy sprawdzić jego stan zdrowia. Następnie trzeba rozglądnąć się w poszukiwaniu właściciela samochodu oraz sprawdzić, czy drzwi pojazdu są otwarte. Jeśli nie mamy możliwości dostania się do środka w celu ratowania życia, zgodnie z art. 26 Kodeksu Karnego o stanie wyższej konieczności mamy prawo wybić szybę i uwolnić uwięzione dziecko. Po wydostaniu dziecka z samochodu należy udzielić mu pierwszej pomocy i wezwać pogotowie ratunkowe. Podobne zasady obowiązują w wypadku ratowania zwierząt.

Jeśli jesteś świadkiem takiego zdarzenia, to natychmiast poinformuj policję o zaistniałym zdarzeniu, dzwoniąc pod numer telefonu alarmowego 997 lub 112.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto