Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oświadczenie rzecznika powiatu w sprawie dwujęzycznego gimnazjum

IKA
Tomasz Wojtala
Tomasz Wojtala
Z żadnego przepisu nie wynika, aby warunkiem założenia gimnazjum dwujęzycznego było porozumienie z miastem, na terenie którego szkoła ma mieć swoją siedzibę - tłumaczy w specjalnym oświadczeniu Tomasz Wojtala, rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Pleszewie.

Rada Gminy w Gizałkach i Rada Gminy w Choczu podjęły uchwały, wyrażające zgodę na zawarcie porozumienia z Powiatem Pleszewskim w sprawie utworzenia i prowadzenia Gimnazjum Dwujęzycznego przy I Liceum Ogólnokształcącym im. St. Staszica w Pleszewie.

Tymczasem Miasto i Gmina Pleszew uważa, że zgoda na utworzenia gimnazjum na terenie miasta należy do wyłącznych kompetencji Rady Miejskiej w Pleszewie, zarzuca gminom Chocz i Gizałki naruszenie prawa i interesu prawnego miasta Pleszew. Na 16 maja 2012r zwołano w tej sprawie nadzwyczajną sesję Rady Miejskiej w Pleszewie, która ma podjąć uchwały wzywające obie gminy do usunięcia naruszenia prawa. Miasto powołuje się przy tym na przepisy ustawy o samorządzie gminnym i ustawy o systemie oświaty. Burmistrz MiG Pleszew wszelkimi sposobami chce utrudnić pleszewskiej młodzieży dostęp do atrakcyjnej oferty edukacyjnej, próbując blokować proces tworzenia nowego Gimnazjum Dwujęzycznego przy I LO im. Stanisława Staszica w Pleszewie.

Oświadczenie
W tej sprawie miasto nie ma racji! Odsyłamy do orzecznictwa sądów administracyjnych, które jest dla Burmistrza niekorzystne. Z żadnego przepisu nie wynika, aby warunkiem założenia gimnazjum dwujęzycznego było porozumienie z miastem, na terenie którego szkoła ma mieć swoją siedzibę.

Identyczna sytuacja wystąpiła przy tworzenia Gimnazjum Dwujęzycznego w Inowrocławiu, którego organem założycielskim był Powiat Inowrocławski. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy (wyrok z dnia 17 sierpnia 2011 r., sygn. II SA/Bd 649/11) nie podzielił poglądu, że porozumienie musi być zawarte z miastem, na terenie której miałoby powstać i być prowadzone gimnazjum. Wniosek taki nie wynika z treści art. 5 ust. 5b ustawy o systemie oświaty. Położenie siedziby gimnazjum nie ma w tej sytuacji większego znaczenia, ważne, aby położone było na terenie powiatu.

Przepis art. 5 ust. 5b ustawy o systemie oświaty kreuje samodzielną kompetencję powiatu do zakładania i prowadzenia szkół i placówek, które nie należą do jego zadań własnych. Warunkiem jest zawarcie porozumienia z samorządem, dla którego prowadzenie danego typu szkoły jest zadaniem własnym. W przypadku Powiatu Pleszewskiego takie porozumienia zostaną zawarte z gminami Gizałki i Chocz.

Prowadzenie gimnazjum dwujęzycznego nie oznacza wcale przejęcia kompetencji gmin. Do kompetencji gmin w dalszym ciągu należy prowadzenie szkół podstawowych oraz gimnazjów. Nikt nie pozbawił gmin prawa zakładania i prowadzenia tego typu szkół. Przepis rangi ustawowej przewiduje możliwość prowadzenia gimnazjum przez inną jednostkę samorządu terytorialnego, ale nie oznacza, że samodzielność gmin została ograniczona. Nie doszło tym samym do naruszenia ustawy o samorządzie gminnym.

W tym trybie nie następuje przekazanie zadania własnego jednej jednostki na rzecz drugiej, lecz wyłącznie poszerzenie zakresu działania jednej jednostki (powiatu) przez założenie i prowadzenie konkretnej placówki. W dalszym ciągu gmina nie może się wyzbyć prowadzenia gimnazjów jako zadania własnego (wyrok WSA w Gliwicach z 23 marca 2009 r., sygn. IV S.A./GL 694/08).

W Powiecie Inowrocławskim porozumienia zostały zawarte z 7 gminami powiatu. Porozumienia takiego nie zawarło natomiast miasto Inowrocław. Ale brak takiego porozumienia nie może powodować paraliżowania inicjatywy powołania własnej szkoły przez inny samodzielny podmiot. Nie zawarcie porozumienia oznaczało tylko tyle, że miasto nie ingeruje w założenie gimnazjum dwujęzycznego przez powiat.

Gimnazjum może być szkołą publiczną lub niepubliczną (art. 8 ustawy o systemie oświaty). Szkoły i placówki niepubliczne o uprawnieniach szkoły publicznej mogą - po uzyskaniu wpisu do ewidencji - zakładać zarówno osoby prawne, jak i fizyczne (art. 82 ustawy). Powiat, który chce założyć szkołę, nie może być dyskryminowany i być w sytuacji gorszej niż osoby fizyczne czy inne osoby prawne.

Utworzenie Gimnazjum Dwujęzycznego w Pleszewie wychodzi naprzeciw oczekiwaniom rodziców i aspiracjom uczniów. Powiat odpowiada na te oczekiwania. Rada Miejska i burmistrz nie mają podstaw prawnych, aby powstrzymać tworzenie nowej oferty edukacyjnej dla młodzieży z całego Powiatu Pleszewskiego, a także spoza powiatu.

Tomasz Wojtala
Rzecznik Prasowy
Starostwa Powiatowego w Pleszewie

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto